Starostlivosť o telo v tehotenstve

Väčšina žien veľmi intenzívne prežíva tehotenstvo a celkom vedome zaobchádzajú so svojím telom. Môžete zažiť úplne nový pocit a spoznať svoje telo a jeho zmeny. Užite si to a urobte v tomto krásnom období niečo dobré pre seba.

Pretože telo má v tehotenstve vysoké nároky, zaslúži si predovšetkým veľkú porciu starostlivosti. Najmä oblasti brucha a hrudníka sa veľmi zmenia, preto potrebujú osobitnú starostlivosť. Práve v týchto oblastiach podobne ako na zadku a nohách je koža veľmi natiahnutá. Pokožka tak reaguje preto, lebo v tehotenstve je suchšia, so svrbivými a suchými miestami (a to nielen na miestach vyššie uvedených, ale napr. aj na chrbte). Pre zlepšenie krvného obehu sa môžete pri sprchovaní alebo kúpaní masírovať drsnou hubkou alebo umývacou froté rukavicou. Pravidelné natieranie hydratačnou emulziou alebo olejom je nutné. Buďte veľmi opatrné pri výbere svojich telových produktov, aby ste neboli alergické, tak ako mnohé ženy. Najprv otestujte nový produkt najlepšie na predlaktí. Sprchový gél by mal byť vždy hydratačný s pH 5,5. Po tehotenstve by ste mali naďalej pokračovať so svojimi výrobkami bežnej starostlivosti o pleť, pretože väčšina detí je veľmi citlivých na zmeny materského pachu. Takto spoznajú svoju matku.

Ak chcete zabrániť striam, môžete pravidelne vykonávať masáž s olejom. Najlepšie je, keď to robí partner. Nie je nutný špeciálny krém alebo olej proti striam, pretože ich účinok sa nedokázal. Najúčinnejšie je pravidelné natieranie a masírovanie s akýmkoľvek krémom. Je to frustrujúce, ale ak má žena predispozície k slabým spojivovým tkanivám, ktoré zapríčiňujú obrovské natiahnutie, je pravdepodobné, že napriek všetkým opatreniam bude mať tehotenské strie. Dobrou správou je, že tieto po tehotenstve vyblednú a sú sotva viditeľné.

V tehotenstve je obzvlášť dobrý kúpeľ. Ten uvoľňuje a môže poskytnúť úľavu bolesti chrbta, nadúvania v závislosti od prísad do kúpeľa. Mnoho žien využíva tento čas intenzívnemu venovaniu sa dieťaťa a starostlivosti o telo. Avšak by ste mali dávať pozor, aby voda nebola príliš horúca a aby kúpeľ netrval príliš dlho. To by vašej suchej pokožke ešte viac uškodilo. Potom by ste sa mali dobre nakrémovať a ak chcete aj masírovať. Nechajte sa rozmaznávať!

Počas tehotenstva sa môžete tešiť vašim krásnym vlasom. Cyklus vlasov sa v tehotenstve predlžuje, tak vypadáva podstatne menej vlasov. Vaše vlasy budú plnšie a objemnejšie. U niektorých žien je pozorovaný rast tmavších vlasov.

Špeciálna starostlivosť o vaše vlasy nie je potrebná. Farbiť a tónovať by ste ich však nemali, aby sa chemické zložky farby nedostali cez pokožku hlavy do vášho organizmu a tak sa dostali k dieťaťu.

Poznámka: Informácie na celom webe nesmú v žiadnom prípade nahradiť odbornú lekársku konzultáciu a starostlivosť kvalifikovanými lekármi.