Srdcovník obyčajný

Srdcovník obyčajný

Latinský názov: Leonurus cardiaca

srdcové ochorenia, tachykardia, vysoký krvný tlak, migréna, psychické problémy, epilepsia, poruchy tráviacej a nervovej sústavy, prostata, hemoroidy, nespavosť, stres, hyperfunkcia štítnej zľazy, menštruácia, pôrod

Pôvod

Korene liečivého srdcovníka obyčajného siahajú až do obdobia starovekej Gréckej a Rímskej ríše. Neskôr sa s ňou stretávame v Ázii, konkrétne v oblasti Ruského Sibíru, kde ju miestni obyvatelia používali ako upokojujúci prostriedok prakticky na všetko. Odtiaľto sa rozšírila takmer do celého sveta. Dnes ju nájdeme nielen u nás v Európe, ale aj v Severnej Amerike, a dokonca aj v Škandinávii. Používa sa hlavne ako liečivý prostriedok na problémy so srdcom. Okrem toho sa však pestuje aj ako medonosná rastlina, ktorá obsahuje bohaté zásoby sladkého  nektáru. V našich podmienkach sa vyskytuje v skutočne hojnom množstve. Neraz ju nájdeme rásť aj popri cestách a plotoch, či na opustených miestach, vďaka čomu si mnohí myslia, že sa jedná o nepodstatnú burinu.

Charakteristika

Srdcovník obyčajný, alebo aj srdcovník, srdečník či leví chvost,  pochádza z čeľade hluchavkovitých rastlín. Jeho výška sa pohybuje v rozmedzí 0,5 – 1,5 m. Je charakteristický svojou prenikavou arómou, výraznou horkastou chuťou a červenofialovou štvorhrannou stonkou, z ktorej vyrastajú listy zakončené zúbkovaným okrajom. Ich postavenie na stonke je krížnoprostistojné, pričom z miest, kde dochádza k stretu lista a stonky vyrastajú ružovkasté, bledočervené až svetlofialové kvety. Srdcovník kvitne v období od júna do augusta a jeho kvety sú včelami veľmi vyhľadávané, nakoľko obsahujú vysoký podiel nektáru. Kvety sa v období septembra menia na plody – tvrdky, ktoré majú podlhovastý tvar a vyznačujú sa svojím leskom a svetlohnedou farbou.

Zbieraná časť

Zber srdcovníka obyčajného realizujeme počas obdobia jeho rozkvetu, pričom sa zameriavame na vrchnú, približne 30 – 40 cm dlhú, ešte nezdrevnatenú stonku spolu s listami, prípadne sa môžeme zamerať aj na bočné, mladé výhonky. Zozbierané časti rastliny je potrebné usušiť buď ich povesením vo zväzkoch alebo rozložením na tenké vrstvy mimo dosahu priameho slnka, ideálne v tieni, pri teplote maximálne 35°C.

Účinky

Užívanie srdcovníka obyčajného navodzuje upokojujúci účinok pre  kardiovaskulárny systém, a to hneď vo viacerých smeroch. Dokáže pomôcť pri prejavoch hypertenzie a znížiť krvný tlak, ale aj pri príznakoch tachykardie tým, že sa postará o zníženie tepovosti. Do nášho srdcovo-cievneho obehu tak vnesie pokoj a harmóniu, čím dosiahneme skutočný pocit pokoja.

Táto liečivá rastlina veľmi účinne pôsobí aj na ženskú hormonálnu sústavu, vďaka čomu pomáha pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii. Utlmuje bolesti vnútorných pohlavných orgánov a prispieva k úprave menštruačného cyklu. Okrem tíšenia bolesti však pomáha aj v období menopauzy, kedy dokáže vyrovnávať návaly tepla, chladu a aj psychickej záťaže. Je využívaná aj počas samotného pôrodu, kedy stimuluje srdce matky, a okrem toho pomáha utlmovať pôrodné bolesti a zvládať bolestivé kontrakcie a sťahy maternice. Tým, že pôsobí na ženské hormóny, dokáže okrem spomínaných ťažkostí pomôcť aj s prirodzeným zväčšením poprsia, čomu sa mnohé ženy veľmi potešia.

Srdcovník obyčajný je účinný aj pri problémoch spôsobených poruchami ústrednej nervovej sústavy. Používa sa na podporu organizmu pri rôznych nervových ochoreniach. Dokáže utlmovať stres, a tým navodiť pokoj našej psychike. Vďaka tomu sa používa aj ako účinný prostriedok pri problémoch s nespavosťou.

Liečivé účinky srdcovníka obyčajného sú veľmi prospešné a účinné nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Podporuje správne fungovanie prostaty a udržiava pravidelnosť močopudného účinku, čím zaručuje správne fungovanie močových ciest a celej močovej sústavy.

Jednotlivé liečivé zložky srdcovníka obyčajného majú aj protizápalové účinky. Práve preto sa rastlina používa aj ako prevencia proti zápalom, či už po absolvovaní operácie alebo len preventívne. V takomto prípade rastlina pôsobí ako detox pre organizmus, ktorý zároveň prispieva k lepšiemu fungovaniu nášho imunitného systému. 

Upozornenie

Pri zbere rastliny treba byť opatrný. Je posiata nepríjemnými pichliačmi, ktoré vás môžu nepríjemne podráždiť na pokožke. Opatrnosti sa treba držať aj pri jej dávkovaní. V nadmerných dávkach môže pôsobiť ako droga a byť tak pre jej užívateľa toxická a nebezpečná. Rozhodne sa neodporúča podávať tehotným a dojčiacim ženám, ženám s veľmi silným priebehom menštruácie, ľuďom s poruchami zrážanlivosti krvi a tým, ktorí majú výrazne nízky tlak či zníženú tepovosť srdca.

Kontraindikácie

Pri užívaní srdcovníka obyčajného došlo vo viacerých prípadoch k prejaveniu sa jeho vedľajších účinkov. Objaviť sa môžu rôzne alergické reakcie a to hlavne u užívateľov, ktorí sú citlivejší na rastlinné látky. V ich prípade môže byť alergická reakcia naozaj rozsiahla. Zároveň by sa nemal užívať ani s liekmi, ktoré zabraňujú zrážanlivosti krvi.