Šport na úkor plodnosti

Beh, aerobik alebo jazda na koni počas tehotenstva dieťaťu neškodia. Naopak, ženy ktoré športujú, sú šťastnejšie a môžu lepšie znášať kontrakcie pri pôrode. Športovaním sa totiž uvoľňujú endorfíny, ktoré pomáhajú zabezpečiť to, že sú kontrakcie znesiteľnejšie. Výskumy preukázali, že športovkyne počas pôrodu vylúčia omnoho viac endorfínov ako ostatné ženy. Okrem toho sa športovaním znižuje riziko vysokého krvného tlaku a cukrovky v tehotenstve. Avšak, tehotné ženy by sa pri športe mali vyhnúť zraneniam. Pri jazdení na koni by mali vybrať len koňa, ktorého dobre poznajú. Medzi tabu v tehotenstve patrí potápanie a výlety v horách, kde je obsah kyslíka vo vzduchu oveľa nižší.

Šport a neplodnosť

Ak mladé ženy príliš často alebo s príliš vysokým nasadením športujú, môže to dočasne znížiť ich plodnosť. To je záver výskumníkov nórskej univerzity pre vedu a technológie (NTNU). Podľa ich výskumu je pravdepodobné, že príliš vyšportované telo nemá dostatok energie nato, aby sa súčasne pripravilo na tehotenstvo.

Za páry, ktoré majú problém s plodnosťou sa považujú tie, kde ani po jednom roku pravidelného nechráneného styku bez antikoncepcie, nedochádza k otehotneniu. Dôvody pre to môžu mať lekársku príčinu či životný štýl, s ktorým súvisí aj fajčenie, stres, alkohol, obezita alebo extrémne nízka váha. "Až dosiaľ bolo známe, že elitní športovci sú často neplodní. Chceli sme vedieť, či extrémna telesná aktivita u ostatných žien môže ukázať rovnaký vplyv športu na plodnosť," povedala autorka štúdie Sigridur Lara Gudmundsdottir.

Každodenné športovanie na úkor potomkov

Výskumníci analyzovali dáta od 3000 mladých nórskych žien, u ktorých sa skúmala v roku 1984 frekvencia, trvanie a intenzita fyzickej aktivity. V roku 1995 ženy odpovedali na otázky ohľadne ich otehotnenia, tehotenstva a pôrodu. Pre výskum boli vybraté ženy v plodnom veku, ktoré boli zdravé a neboli ohrozované známymi rizikovými faktormi.

"Dve skupiny žien boli obzvlášť ohrozované neplodnosťou," povedala Lara Gudmundsdottir. Každá štvrtá žena, ktorá trénovala až do vyčerpania, bola neplodná a tiež každá desiata, ktorá sa denne venovala športu. Účinok bol obzvlášť viditeľný u žien do 30 rokov. U žien, ktoré pestujú iba šport len mierne alebo vynakladajú miernu námahu, nebola zistená žiadna súvislosť.

Oneskorený Happy End

Negatívny vplyv každodenného a namáhavého cvičenia je len dočasný. Väčšina športovkýň, ktoré sa zúčastnili štúdie, nakoniec predsa mali deti. Z údajov nemožno dôjsť k záveru, aký vplyv má športové nasadenie na plodnosť. "Možno na začiatku vedie šport k problémom s otehotnením, ale v dlhodobejšom horizonte sa zmení hormonálny profil, ktorý otehotnenie ešte zlepší."

Ženy - športovkyne, ktoré chcú deti, by nemali úplne prestať so športom. Výskumy ukázali, že mierne športovanie posilňuje funkciu inzulínu a tým zlepšuje hormonálny profil. "Sme presvedčení, že aj príliš málo fyzickej aktivity ovplyvňuje plodnosť negatívne. Správne dávkovanie športu je výhodné." Okrem toho by športovkyne mali venovať osobitnú pozornosť varovným príznakom, ako sú mimoriadne dlhé menštruačné cykly alebo vynechanie menštruácie.