Slez lesný
Slez lesný
Latinský názov: Malva sylvestris
chronický kašeľ, tráviaca sústava, angína, problémy močových ciest, cievne ochorenia, vredy a otvorené rany, zlomeniny, kožné ochorenia, dýchavičnosť
Pôvod
Pôvodným miestom výskytu slezu lesného je oblasť Stredomoria. Keďže však nie je náročný na podmienky, v ktorých rastie, v hojnej miere sa rozšíril aj do celej Európy. Úplne bežne ho nájdeme napríklad aj u nás. Vo všeobecnosti sa však jedná o teplomilnú rastlinu rastúcu prevažne na suchých lúkach a pasienkoch. V medicíne sú jeho liečivé účinky už veľmi dlho známe, vďaka čomu sa využíval už v období stredoveku. Vtedy mu bola pripisovaná aj magická moc, ktorá dokázala prinavrátiť stratenú lásku.
Charakteristika
Slez lesný, ľudovo známy aj ako božie koláčiky, pánbožkove syrečky alebo chlebík, je chlpatá rastlina dorastajúca do výšky 25 až 120 cm. Charakteristická je svojou poliehavou, rozvetvujúcou sa stonkou, okrúhlymi slizovitými listami a kvetmi ružovej, bielej alebo levanduľovej farby. Po odkvitnutí na ich mieste rastú plody tvrdky, ktoré sú diskovitého tvaru. Okrem lekárskej oblasti má táto rastlina aj iné spôsoby využitia – stonky sa využívajú pri výrobe lana a kvety sa vyskytujú aj ako dekorácia v gastronómii.
Zbieraná časť
Z častí slizu lesného sú predmetom zberu listy, stonka a aj kvety rastliny. Jednotlivé časti zbierame v období od mája do septembra.
Účinky
Liečivé účinky slezu lesného sú vo veľkej miere využívané hlavne pri problémoch s kašľom. Dokáže upokojiť sliznicu a znižuje dráždivé pocity vyvolávajúce nutkanie na kašeľ. Taktiež pomáha s rozpúšťaním hlienov, čím urýchľuje liečbu zápalov a aj celkový proces liečby napríklad pri angíne či zápale priedušiek alebo zápale pľúc. Nápomocným je aj pri zachrípnutom a oslabenom hlase a činnosti hlasiviek.
Dôležitou súčasťou lekárskeho sveta je však aj pre svoje vonkajšie použitie. Účinný je napríklad pri opuchoch, poraneniach, otvorených ranách či zlomeninách, kedy pomáha utíšiť bolesť a ukľudniť postihnuté miesto.
Priaznivý vplyv má aj pri kožných ochoreniach, ekzémoch, herpesoch, vredoch či rôznych kožných poraneniach. Pomáha nielen k rýchlejšiemu hojeniu rán, ale zároveň znižuje pravdepodobnosť vzniku zápalu.
Účinky slezu lesného sa vo veľkej miere využívajú aj pri problémoch tráviacej sústavy, pri žalúdočných ťažkostiach, hnačkách a pod. Upravujú črevnú mikroflóru a pomáhajú upraviť fungovanie tráviaceho traktu.
Vďaka obsahu trieslovín pomáha liečiť menštruačné bolesti a tlmí silné krvácanie. Keďže má mierne sedatívne a laxatívne účinky, je slez vhodný pre dojčiace matky a malé deti.
Upozornenie
Slez lesný nespôsobuje žiadne nežiaduce účinky v prípade krátkodobého, ale ani dlhodobého užívania. Jeho konzumácia je teda úplne bezpečná aj pre deti a dojčiace matky.
Kontraindikácie
Slez lekársky je v hojnej miere využívanou liečivou rastlinu, pri ktorej zatiaľ nebola zistená žiadna neznášanlivosť s inými liečivými látkami a liečivami. Akékoľvek podozrenie však treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom.