Skorocel kopijovitý
Skorocel kopijovitý
Latinský názov: Plantago lanceolata
impotencia, dýchacie cesty, žalúdok, kožné problémy, rany
Pôvod
Skorocel kopijovitý rastie ako burina na lúkach, poliach, pasienkoch, v okolí lesov, v záhradkách, medziach i na cestách. Je jednou z najstarších bylín. Traduje sa, že existoval už v dobe kamennej a spoločne s obilím sa dostal do Ázie a strednej Európy. Prvé záznamy o tejto liečivej bylinke pochádzajú od Asýrčanov. Slávny farmakológ staroveku Dioskurides Pedanius pred vyše dvomi tisíckami rokov používal semená na zastavenie hnačky a chrlenie krvi, koreň zasa na zmiernenie bolesti zubov a ako ústnu vodu.
Charakteristika
Skorocel sa ľudovo nazýva aj psí jazyk. Je to trvácna bylina pri zemi s ružicou listov, ktoré sú kopijovitého tvaru. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko ryhovaných stoniek vysokých 10 až 50 cm, zakončených malými žltobielymi kvietkami. Plodom je dvojsemenná toboľka.
Zbieraná časť
Bylinka kvitne od mája až do konca septembra. Listy sa zbierajú za pekného počasia od júna do augusta a sušia sa v tenkých vrstvách v tieni, na suchom a dobre vetranom mieste. Pri umelom sušení nesmie teplota presiahnuť 40 stupňov. Usušená bylinka sa skladuje v sklenených dózach, dobre uzatvorených papierových či plátených vreckách alebo v papierových škatuliach na tmavom mieste.
Účinky
Skorocel kopijovitý má antibakteriálne, protizápalové a tiež sťahujúce účinky. Pôsobí účinne pri suchých zápaloch horných dýchacích ciest, tlmí dráždivý kašeľ, zlepšuje odkašliavanie, zlepšuje dýchanie, pomáha pri zahlienených prieduškách, suchom kašli, čiernom kašli, astme i tuberkulóze pľúc.
Má detoxikačné účinky, pôsobí na odkyslenie organizmu, chráni proti vírusom, prečisťuje krv, prospieva ľuďom, ktorí trpia málokrvnosťou, vo forme obkladu je nápomocný aj pri trombóze. Priaznivo pôsobí na tvorbu žalúdočnej šťavy, lieči zapálenú sliznicu, žalúdočné a dvanástorníkové vredy, zlepšuje trávenie, pomáha pri poruchách trávenia, prebytku žalúdočnej kyseliny, pôsobí proti páleniu záhy, pomáha pri oslabených obličkách, zabraňuje tvorbe kameňov v žlčníku, zlepšuje pečeňové a žlčníkové ťažkosti. Taktiež pomáha pri črevných ťažkostiach a hemoroidoch.
Skorocel takisto pomáha v oblasti impotencie, zlepšuje prekrvenie pohlavných orgánov, a taktiež ženám pomáha pri liečbe zápalových ochorení pošvy.
Rastlinka je výborným pomocníkom aj pri lečbe kožných ochorení. Lieči kožné zápaly, popáleniny, modriny, vyrážky, ekzémy, lišaje i štípance od hmyzu. Zabíja baktérie, zastavuje krvácanie a tiež pomáha pri bolestiach hlavy. Táto liečivá bylinka sa používa aj v kozmetickom priemysle. Keďže má výborné chladiace, antiseptické a sťahujúce účinky, ideálne sa hodí na starostlivosť o aknóznu a mastnú pleť.
Upozornenie
V prípade skorocelu kopijovitého nie sú známe žiadne obmedzenia pri jeho užívaní. Rovnako nie sú známe žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli ohrozovať ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami.
Kontraindikácie
Doposiaľ nie je známa žiadna neznášanlivosť skorocelu s látkami iných liečiv. Rovnako neboli doposiaľ zistené ani žiadne vedľajšie kontraindikácie vyplývajúce z užívania tejto liečivej bylinky s inými liekmi.