Sauna a tehotenstvo

Nielen Fíni, ale aj ďalších niekoľko miliónov ľudí na svete si rado užíva teplo v saune. A v tehotenstve? Dokonca ani vtedy sa jej ženy nemusia úplne zriecť – samozrejme za predpokladu, že sú dodržiavané nejaké pravidlá, sauna je aj počas tehotenstva veľmi prospešná...

Ak je vonku sychravo a prší, nie je nič krajšie ako nádherné teplo sauny. O tejto skutočnosti je presvedčených veľa ľudí. To, že má sauna pozitívny účinok na imunitný systém a krvný obeh a tiež uvoľňuje endorfíny – hormóny šťastia, je nesporná pravda. Ale čo v tehotenstve?

V skutočnosti je veľmi zaujímavé, aké rôzne názory sú na užívanie sauny v tehotenstve. V USA je všeobecne považovaná sauna za nehygienickú. Odporúčanie amerických odborníkov pre tehotne tak znie: „Tehotné ženy do sauny nepatria."

Fíni nad takými vyhláseniami môžu len krútiť hlavou. U nich je úplne normálne, že tehotné ženy navštevujú saunu. "Žena, ktorá nenavštevuje saunu to ma za zlé, pretože sauna je v konečnom dôsledku dôležitá pre jej zdravie," hovorí Jarkko Uro, otec a spisovateľ. Jeho manželka bola pred narodením ich dcéry často v saune. Mnoho vedeckých štúdií zo severných krajín poukazuje na to, že teplo je pre matku a dieťa naozaj zdravé. Nemecké združenie pre sauny dokonca výslovne odporúča sauny - ak sa dodržiavajú určité pravidlá.

Prečo je sauna zdravá

U nás je najrozšírenejšia fínska sauna. Pomocou malej piecky sa drevená miestnosť zahreje na teplotu medzi 80 ° C až 100 ° C. Zvykom je väčšinou chodiť do sauny nahý, prípadne zabalený v uteráku. Pred vstupom do sauny je dôležité sa dôkladne osprchovať. Po použití sauny sa veľa ľudí ide osprchovať prípadne si dá kúpeľ. Väčšina ľudí dáva prednosť trom etapám sauny – to znamená trikrát sauna/sprcha a obdobie medzi dvoma saunami využíva na tzv. odpočinok v odpočinkovej miestnosti. Teplo zvyšuje prekrvenie a spolu s kombinovaním ochladzovania sa, stimuluje krvný obeh a imunitný systém.

Aj nepríjemné zadržiavanie vody, ktorým trpí mnoho tehotných žien, je významne znížené pri pravidelných návštevách sauny. Dobrá cirkulácia krvi zabezpečuje, že chodidlá sú dobre „vytrénované" a teda menej náchylné k zadržiavaniu vody. Svaly sa uvoľnia – čo je priamo ideálne pre tehotné ženy, ako potvrdil aj Dr. Eberhard Conrad, predseda nemeckého Spolkového združenia pre sauny: "Vďaka saune sú svaly uvoľnené a mäkké, čo napomáha k rýchlejšiemu pôrodu."

Najdôležitejšou vecou nie je len fyzický aspekt, ale príjemný pocit uvoľnenia, keď ste v relaxačnej miestnosti, zabalený v hrejivom mäkkom župane, napr. aj pri praskajúcom ohni v krbe a máte skvelý pocit uvoľnenia a relaxácie.

Smie do sauny každá tehotná žena?

Tak úžasne zdravá môže byť sauna – ale takéto teplo v skutočnosti nie je vhodné pre úplne všetky tehotné ženy. Ženy, ktoré nikdy nepodstúpili takéto "potenie", by to určite nemali otestovať prvýkrát práve v tehotenstve. Bola by to príliš veľká záťaž pre organizmus.

Rizikovo tehotné ženy, ženy s hroziacim predčasným pôrodom či komplikáciami, ako je vysoký krvný tlak alebo problémy s obličkami, sa musia v každom prípade sauny vzdať. Niektoré príznaky v tehotenstve, ako napríklad už spomínané zadržiavanie vody v tele ale nie sú prekážkou. "Nejaké ľahšie komplikácie v tehotenstve dokonca reagujú pozitívne pri používaní sauny," vysvetľuje Dr. Rainer Brenke, vedúci lekár na oddelení akútnej starostlivosti prírodnej medicíny Hufeland kliniky.

Väčšina žien, ktoré navštevovali saunu ešte predtým, než otehotneli si tento pôžitok môžu dopriať. Dr. Conrad hovorí: "Všeobecne odporúčame, aby všetky tehotné ženy konzultovali návštevy sauny individuálne so svojím lekárom alebo pôrodnou asistentkou."

Príliš horúca pre dieťa?

Jednou z najčastejších námietok tehotných žien voči saune je práve teplo. Mohlo by to mať vplyv na plod? Tieto obavy sú však podľa odborníkov zbytočné. "V saune sa teplota tela zvyšuje rýchlejšie o maximálne jeden stupeň Celzia. To nemá vplyv na matku ani na dieťa," povedal Dr. Eberhard Conrad. Kritické je to len pri telesnej teplote nad 40 stupňov. Ale toto zvýšenie si telo vytvára samo, napr. pri horúčke. Saunovaním takúto teplotu nedosiahnete.

Na čo by si mali dávať tehotné ženy pozor pred vstupom do sauny?

Aj keď Vám dal lekár alebo pôrodná asistentka zelenú pre návštevu sauny, mali by ste dávať pozor na niekoľko vecí. Nastávajúce matky by nemali absolvovať viac než dve etapy pri jednej návšteve a viac než dve návštevy týždenne. A: "Mali by sa spoliehať na svoje pocity a nesnažiť sa súťažiť alebo podať vytrvalostný výkon. Akonáhle sa cítia nepríjemne, okamžite opustite saunu, "hovorí Dr. Conrad.

Jedno saunovanie by nemalo trvať dlhšie ako 12 minút. Sauny s teplotami medzi 50 a 60 stupňov sú obvykle lepšie znášané než tie, v ktorých môže byť teplota 90 stupňov. Tehotné ženy by mali dávať prednosť nižšie položeným lavičkám - tu to nie je tak horúce a dá sa odtiaľ rýchlejšie dostať von v prípade komplikácií.

Je potrebná dávať si pozor aj na oleje a esencie, ktoré sú v saune využívané. V prípade používania cédrového oleja, ktorý je tzv. spúšťačom kontrakcií, by mali tehotné ženy sauny opustiť.

Ani parné kúpele nie sú ideálne pre všetky tehotné ženy. Vlhké teplo môže spôsobiť dýchavičnosť a tlak na krvný obeh rýchlejšie než tradičné suché sauny.

Všeobecne platí pre tehotné ženy: piť, piť, piť

Aj keď je často naozaj ťažké dodržiavať - tehotné ženy majú zvýšené požiadavky na príjem tekutín. Medzi ne patria aspoň dva litre vody denne alebo nesladené ovocné a bylinkové čaje, ako radia pôrodné asistentky a gynekológovia. Návšteva sauny zbavuje telo tekutín potením - preto je veľmi dôležité, aby bola táto strata kompenzovaná rýchlo. Zvlášť vhodné pre tehotné ženy sú minerálne vody.

A po pôrode?

Mladé matky pri návrate ich cyklu do normálu navštívia saunu čoskoro po pôrode. Ale často to nie je tak ľahké kvôli dojčeniu. S dieťaťom do sauny? To so sebou nesie množstvo problémov.

V skutočnosti je to tak, že zdravé deti môžu podľa odporúčaní nemeckého spolkového združenie pre sauny, od štvrtého mesiaca navštíviť saunu. Aj v tomto prípade vedci skúmali: "Skúmali sme, či deti vo veku od troch mesiacov budú tolerovať krátkodobú návštevu sauny podľa druhu, pokiaľ ide o teplotu a cirkuláciu vzduchu", hovorí Dr. Gerhard Jorche, riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Magdeburgu.

Rodičia musia sami zvážiť, či majú pocit, že je návšteva sauny pre ich dieťa dobrá. Pre Rusov a Fínov je navštíviť saunu bežnou súčasťou rodinného života. Samozrejme hlavnú úlohu zohráva zdravotný stav a vývoj dieťaťa, ktorý by mali rodičia konzultovať s detským lekárom.