Saturejka záhradná

Saturejka záhradná

Latinský názov: Satureja hortensis

tráviace problémy, menštruácia, impotencia, parazity, nechutenstvo

Pôvod

Saturejka záhradná pochádza pôvodne z východného Stredomoria, kde rastie vo voľnej prírode. Mnísi ju v 9. storočí priniesli do oblasti strednej Európy a rozšírila sa aj do Severnej Ameriky. V našich zemepisných šírkach sa pestuje v kvetináči alebo bylinkových záhradách. Nie je náročná na pestovanie, obľubuje kyprú živnatú pôdu, teplo, slnečné miesta a mrazy jej škodia. Ako korenie sa používa už dvetisíc rokov. Starovekí Rimania ju pridávali do omáčok alebo octov. Egypťania ju používali ako ingredienciu do nápojov lásky. V 16. storočí sa saturejka objavila ako liečivá rastlinka a korenina v bylinkárskych knihách. Staré európske národy ju používali aj v dezinfekčných zásypoch. Dodnes má svoje zastúpenie v ľudovom liečiteľstve ako liek na včelie uštipnutie, čo ostatne spomína aj rímsky básnik Vergilius.

Charakteristika

Je to jednoročná rastlina, ktorá rastie do výšky 15 až 30 cm. Patrí do čeľade hluchavkovité a nápadne sa podobá tymiánu. Vytvára nízky kríček, má rozkonárené stonky, ktoré sú drsne ochlpatené a po čase drevnatejú. Zo stonky vyrastajú drobné lístky kopijovitého tvaru. V období kvitnutia má saturejka drobné biele kvietky so svetloružovým nádychom. Plody saturejky sú tvrdky.

Zbieraná časť

Bylinku zbierame v období kvitnutia, to je do júna do septembra. Trháme kvitnúcu vňať asi 5 cm nad koreňom, aby mohla ešte ďalej rásť. Sušíme ju pri teplote do 35 stupňov na tmavom a suchom mieste. Uskladňujeme ju v uzatvorených nádobách, aby bola uchránená pred svetlom a vlhkom.

Účinky

Saturejka záhradná obsahuje najmä silicu, triesloviny, živicu, minerálne soli a sliz. Vďaka týmto látkam má sťahujúci, dezinfekčný i povzbudzujúci účinok na ľudský organizmus. Používa sa pri žalúdočných aj črevných ťažkostiach, podporuje trávenie, potláča kŕče, pomáha pri hnačkách, nadúvaní, tvorbe plynov, pôsobí proti črevným parazitom i pri akútnych zápaloch žalúdka a čriev, stimuluje činnosť celého tráviaceho traktu , aktivuje pankreas a celkovo má posilňujúci vplyv na organizmus. Taktiež celkovo pomáha pri poruchách tráviaceho ústroja, nechutenstve a upravuje stolicu. Okrem toho lieči melanchóliu a utišuje hystériu.

Saturejka pomáha aj pri sexuálnom vzrušení tým, že podporuje túžbu, a tak pôsobí ako afrodiziakum. Mužom pomáha s impotenciou, odstraňuje frigiditu u žien, tiež im pomáha aj pri ženských chorobách a hodí sa aj pri oneskorenej menštruácii.

Bylinka pôsobí aj pri vysokom krvnom tlaku, zlom spánku a má močopudné účinky, takže je tiež nápomocná pri odstraňovavní nadbytočnej vody z tela. Saturejka má tak pozitívny vplyv na močové a dýchacie cesty, ale tiež aj na nervovú sústavu.

Pri vonkajšom použití sa používa na liečenie kožných chorôb, hojí povrchové rany, pomáha pri aftoch a plesniach, a v neposlednom rade pomáha pri problémoch s mastnou pleťou.

Keďže saturejka zlepšuje stráviteľnosť pokrmov, reguluje tráviace problémy a zmierňuje nadúvanie strukovín, pridáva sa ako korenina na dochutenie fazuľových jedál.

Upozornenie

V prípade saturejky záhradnej nie sú známe žiadne obmedzenia pri jej užívaní. Rovnako nie sú známe žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli ohrozovať ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami.

Kontraindikácie

Doposiaľ nie je známa žiadna neznášanlivosť saturejky záhradnej s látkami iných liečiv. Rovnako neboli doposiaľ zistené ani žiadne vedľajšie účinky vyplývajúce z užívania tejto liečivej rastliny s inými liekmi.