Ruža šípová

Ruža šípová

Latinský názov: Rosa canina

imunita, močové cesty, ľadviny, črevá, menštruácia, infekčné ochorenia

Pôvod

Ruža šípová je rozšírená takmer po celej Európe. Len v strednej Európe poznáme asi 25 druhov. Je nenáročná na stanovište, rastie na lesných okrajoch a čistinkách, v hájoch i na slnečných stráňach, pri cestách, pri plotoch, medzi krovím, v priekopách a na svahoch. Vyskytuje sa od nížin až do hôr s nadmorskou výškou 1200 metrov. Má rada hlbokú, vápenatú, kamenistú i hlinitú pôdu. Na liečebné účely ju používali v arabskej medicíne ako povzbudzujúci prostriedok. Silu šípkov tiež odporúčala aj abatiša Hildegarda.

Charakteristika

Je to pichľavý rozkonárený ker, ktorý môže dorásť do výšky až 3 metrov. Má hnedú kôru, vzpriamené alebo previsnuté tŕnisté vetvy. Listy sú tenké, eliptické až vajcovité, zašpicatené s pílkovitým okrajom, striedavé, päť až sedempočetné. Kvety sú bohaté na nektár, vyrastajú na konci konárikov, sú ružové a zriedkavo aj biele a kvitnú od mája do júla. Plody sú šípky, lesklé, červené, mäsité. Tvar býva rôzny, od guľatých až po vajcovité. Vnútri sú plné štetinových chĺpkov, s množstvom žiltaných nažiek, ktoré chránia semená. Šípky sú odolné proti mrazu a dozrievajú v auguste až októbri.

Zbieraná časť

Zbierajú sa plody, teda zrelé tvrdé šípky. Sušia sa prirodzeným teplom v miestnosti do 35 stupňov. Neodporúča sa skladovať usušené šípky viac ako jeden rok.

Účinky

Plody ruže šípovej majú vysoký obsah vitamínu C (dokonca až 10-krát viac ako citróny), ktorý pomáha organizmu bojovať s chorobami. Šípky taktiež obsahujú veľké množstvo vitamínu A, E, či vitamíny skupiny B, K, P, horčík, draslík, fosfor, vápnik a iné.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je to hotová vitamínová bomba, ktorá lieči infekčné choroby ako sú chrípka, prechladnutie, nádcha, cievne ochorenia, paradentóza, choroby vnútorných orgánov či žltačka. Zmierňuje krvácanie ďasien, zmierňuje únavu, pôsobí na zlú zrážanlivosť krvi a celkovo posilňuje organizmus. Má priaznivý vplyv na posilnenie tela pri astme, užíva sa pri bronchitíde, TBC a iných pľúcnych chorobách.

Keďže šípky pôsobia aj mierne močopudne, používajú sa aj pri ochoreniach močového ústrojenstva a obličiek. Spevňujú steny ciev, priaznivo pôsobia proti kŕčovým žilám, upravujú činnosť kapilár, normalizujú zrážanlivosť krvi, čistia organizmus, podporujú činnosť slinivky, zlepšujú metabolizmus, priaznivo pôsobia pri reume a ischiasi. Zastavujú hnačku, zlepšujú problémy tráviaceho ústrojenstva a pozitívne tiež pôsobia proti nespavosti.

Ženy používajú šípky ak trpia nadmerne silnou menštruáciou. Mamičky zasa využívajú tinktúru z púčikov, pretože zvyšujú obranyschopnosť detského organizmu a posilňujú detský organizmus pred infekciami. Taktiež sa šípky používajú počas gravidity a v období laktácie, ak je treba zvýšiť prívod vitamínu C.

V neposlenom rade sa šípky využívajú aj v kuchyni. Osviežujú nápoje, pridávajú sa ako voňavá prísada do mnohých pokrmov, vyrába sa z nich čaj, sirupy, zaváraniny, kompóty, domáce víno, šípkový likér alebo lahodný lektvár.

Upozornenie

Keďže prípravky z ruže šípovej nemajú vedľajšie účinky, môžu sa používať dlhodobo.

Kontraindikácie

Počas používania prípravkov z ruže šípovej neboli zistené žiadne kontraindikácie, dokonca ani pri častom a dlhodobom používaní.