Rumanček pravý
Rumanček pravý
Latinský názov: Matricaria recutita
menštruácia, žalúdočné problémy, rany, bolesti, hojenie
Pôvod
Rumanček pravý sa pôvodne vyskytoval v južnej Európe a oblasti Stredomoria. Postupne sa rozšíril aj do iných oblastí Európy, ale aj Ameriky a Ázie. U nás je to celkom hojne rozšírená rastlinka na celom území od nížin až do podhoria. Rastie na poliach, rumoviskách, pasienkoch, pri plotoch a cestách. Nie je náročná na pestovanie, ale obľubuje hlinité pôdy s vyšším obsahom živín. Rumanček požívali už Rimania, ktorým pomáhal pri riešení ťažkostí s pečeňou, močovým mechúrom a obličkami. Sasi ho zasa uctievali ako posvätnú bylinu, ktorú im daroval boh Odin. Starí Egypťania ním znižovali horúčky a ženy ho používali na umývanie tváre, pretože lieči akné a zabraňuje tvorbe jaziev. Dokonca si s rumančekom zosvetľovali a zvýrazňovali farbu vlasov.
Charakteristika
Rumanček často nájdeme aj pod menom harmanček či kamilky. Je to jednoročná rastlinka, ktorá patrí do čeľade astrovitých. Dorastá do výšky 15 až 20 cm. Listy má jemné, striedavo prisedavé. Kvietky sú drobné biele jazykovité na predĺžených stopkách so žltým terčom a kvetné lôžko je duté. Plodom je ani nie 1 mm dlhá nažka. Celá rastlinka má svoju charakteristickú vôňu.
Zbieraná časť
Rumanček pravý kvitne od mája do septembra, kedy je ideálne obdobie pre zber. Zbierajú sa kvety za slnečného počasia. Suší sa na tmavom, suchom a dobre vetranom mieste. Ak sa suší umelo, teplota nesmie presiahnuť 40 stupňov. Skladuje sa v uzatvorených sklenených nádobách alebo papierových obaloch na tmavom a suchom mieste.
Účinky
Harmanček sa už podľa latinského názvu, ktorý je odvodený od slova matka, spája so ženstvom. Ženám pomáha pri gynekologických zápaloch, napravuje nepravidelnú menštruáciu, tlmí menštruačné bolesti, pomáha riešiť problémy s vaginálnou mykózou, a tiež pomáha pri zápaloch močových ciest zvnútra aj zvonku.
Rumanček priaznivo pôsobí na podráždený žalúdok, pomáha pri kŕčoch a bolestiach brucha, uľahčuje trávenie, napomáha pri plynatosti, obnovuje črevnú mikroflóru, pomáha pri kolikách a takisto mierni cestovnú nevoľnosť. Tiež pomáha pri prechladnutí a chrípke, uľavuje upchatým nosovým dutinám, podporuje potenie a znižuje vysokú teplotu.
Táto bylinka je liečivým pomocníkom aj pri žalúdočných vredoch a hemoroidoch, prináša úľavu pri zápalových ochreniach kĺbov, reume, seknutí v krížoch, ťažkostiach v tehotenstve, pri bolestiach zubov, pri črevných ochoreniach i zápaloch očných spojiviek. Tiež stimuluje činnosť bielych krviniek a celkovú činnosť imunitného systému.
Harmanček je nenahraditeľný v jeho schopnosti priniesť okamžitú úľavu nervovému systému. Pomáha pri vyčerpanosti, strese, nervozite, podráždenosti, má upokojujúce účinky a pôsobí proti nespavosti.
Tiež je skvelým pomocníkom pri hojení rán, ktoré zároveň aj dezinfikuje, pri hojení odrenín, popálenín, natiahnutých svalov, vyrážok, vredoch a iných kožných problémoch. Pomáha aj pri popáleninách od slnka. Taktiež prospieva vlasom, pričom im dodáva pevnosť, lesk a svetlejší odlesk, a pokožke hlavy prináša úľavu od nepríjemného svrbenia či podráždenia.
Upozornenie
V prípade rumančeka pravého nie sú známe žiadne obmedzenia pri jeho užívaní. Rovnako nie sú známe žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli ohrozovať ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami.
Kontraindikácie
Doposiaľ nie je známa žiadna neznášanlivosť rumančeka pravého s látkami iných liečiv. Rovnako neboli doposiaľ zistené ani žiadne vedľajšie účinky vyplývajúce z užívania tejto liečivej rastliny s inými liekmi.