Rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky

Latinský názov: Rosmarinus officinalis

podpora trávenia, nervová činnosť, choroby močových ciest, nízky tlak, reuma, koncentrácia, bolesť hlavy, dezinfekcia, podpora pohlavných orgánov

Pôvod

Liečivé účinky rozmarínu lekárskeho boli známe už v staroveku. Jeho korene siahajú do oblasti južnej Európy a Stredozemného mora, a kým u nás sa pestuje, v oblastiach svojho pôvodu rastie aj vo voľnej prírode. O rozmaríne lekárskom by sme mohli povedať, že má skutočne všestranné využitie. Kým napríklad v Číne sa už tisícky rokov používa len ako liečivá rastlina podporujúca činnosť mozgu,  u nás sa pestuje aj ako súčasť okrasných bylín či dokonca dochucovadiel, a to najmä pri jedlách talianskej a francúzskej kuchyne.

Charakteristika

Rozmarín lekársky pochádza z čeľade hluchavkovitých rastlín. Je to 10 – 50 cm vysoký, vždyzelený, doširoka rozvetvený poloker s čiarkovitými, kožovitými listami, ktoré sú husto posiate okolo celej, drevnatej stonky a pripomínajú ihličie. Má dvojpyskaté, modrofialové alebo biele kvety, ktoré kvitnú dvakrát za rok – na jar a na jeseň, a jeho plodmi sú tvrdky. Rozpoznateľný je svojím korenistým pachom a výraznou horkou aromatickou chuťou.

Zbieraná časť

Podstatnou časťou rozmarínu lekárskeho sú jeho listy, prípadne aj celé zelené, ešte nezdrevnatené výhonky. Listy je potrebné poodtŕhať a dôkladne usušiť mimo dosahu priameho slnka pri teplote do 35°C.

Účinky

Rozmarín je účinným pri zápaloch močových ciest. Okrem toho má silný močopudný vplyv, čím podporuje odvodnenie organizmu a pomáha zbaviť sa nadbytočnej vody v tele. Prispieva tým k prečisteniu nielen obličiek, ale aj celých močových ciest, vďaka čomu pôsobí ako prevencia proti vzniku zápalom. Lieči zápaly močových ciest a tlmí aj s nimi spojené bolesti.

Rozmarín pomáha aj pri problémoch v oblasti pohlavných orgánov. Teplý rozmarínový kúpeľ, prípadne jeho užívanie v jedle, má vplyv na zvýšenie citlivosti ženských pohlavných orgánov. U mužov zasa prispieva k vyššej produkcii spermií, čím zároveň znižuje riziko neplodnosti.

Účinky rozmarínu lekárskeho majú vplyv aj na našu obranyschopnosť. Látky tejto liečivej rastliny podporujú správne fungovanie imunitného systému, vďaka čomu sme odolnejší voči vonkajším vplyvom, ktoré nás dennodenne ohrozujú.

Dôležitý prínos má aj pre správne fungovanie tráviacej sústavy, ktorú ovplyvňuje hneď viacerými spôsobmi. Na jednej strane zvyšuje chuť do jedla, no zároveň zabraňuje plynatosti a nepríjemnému nadúvaniu. Okrem toho podporuje správne fungovanie metabolizmu a zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie.

Rozmarín lekársky sa používa aj pri srdcovo – cievnych problémoch. Podporuje prekrvenie organizmu až po periférne cievy, takže zabraňuje pocitu studených nôh a rúk. Na organizmus a kardiovaskulárny systém pôsobí ako posilňovač. Dokáže rozšíriť cievy, vďaka čomu sa používa za účelom zvýšenia krvného tlaku.

Bylinka má vplyv aj na nervovú sústavu. Okrem toho, že pôsobí upokojujúco a prispieva k lepšiemu zvládaniu stresu a nervového vypätia, prispieva aj k dosiahnutiu vyššej vitality a aktivity mozgovej činnosti. Účinky rozmarínu spôsobujú lepšie fungovanie mozgovej činnosti a zvyšujú koncentráciu a sústredenosť.

Účinky tejto rastlinky pôsobia aj proti bolesti. Dokáže utíšiť nielen bežnú bolesť kĺbov a svalov, ale aj prenikavé, nepríjemné reumatické bolesti. Používa sa ako upokojujúci liek pri zápalových ochoreniach nervov, ale aj pri bolesti hlavy či inej časti tela.

Dôležité je aj jeho vonkajšie použitie. Horúci kúpeľ z rozmarínu pomáha pri uvoľnení stuhnutých svalov, ale aj pri čistení upchatých pórov. Má výborné dezinfekčné účinky a používa sa aj pri liečbe rôznych kožných ochorení a poranení. Počas tehotenstva sú síce jeho účinky škodlivé, avšak účinným je v období šestonedelia, kedy pomáha pri prípadných poruchách krvného obehu.

Upozornenie

Pri podávaní dbajte na jeho presné dávkovanie, pretože rastlina je pri prekročení povoleného množstva jedovatá. Nebezpečná je aj pre tehotné a dojčiace ženy a deťom do 5 rokov sa nesmie podávať vôbec.

Kontraindikácie

Pri užívaní rozmarínu lekárskeho je potrebné dohliadnuť na jeho správne dávkovanie. Pri prekročení odporúčaných dávok môže totiž na telo pôsobiť toxicky, čo platí pre jeho vnútorné, ako aj vonkajšie užívanie. V takomto prípade môžu byť nežiaducimi účinkami tráviace ťažkosti, kŕče, problémy s koncentráciou, vysoký krvný tlak, či dokonca poškodenie obličiek alebo pečene. Pri bežnom užívaní sa môže dostaviť aj alergická reakcia, ktorá sa prejaví na pokožke tela.