Riziko pre tehotné ženy: ovčie kiahne
Ovčie kiahne (varicella) môžeme definovať ako infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje varicella - zoster. Vzhľadom k tomu, že sa vyskytujú predovšetkým u detí, sú počítané medzi detské ochorenia. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj u dospelých, kedy je ich priebeh o dosť ťažší než u malých detí. Tieto vírusy môžu prekonať aj väčšie vzdialenosti, takže sú vysoko nákazlivé. Šíria sa vzduchom pri kašli alebo kýchaní, to zn. kvapôčkovou infekciou alebo dokonca v extrémnych situáciách infekčnou tekutinou z pľuzgierov. Ovčie kiahne sú všeobecne známe ako relatívne neškodne ochorenie. V prípade, že dostane ovčie kiahne tehotná žena, môže to znamenať škodlivé následky pre dieťa.
Ovčie kiahne sú v tehotenstve len zriedkavé
Ovčie kiahne v tehotenstve sa vyskytujú veľmi zriedkavo. Hlavným dôvodom je to, že asi 90 percent tehotných žien je imúnnych voči tomuto ochoreniu. Zvyšných desať percent sa však riziku vzniku kiahní nevyhne. Ak ste túto chorobu už raz mali, budete po zvyšok svojho života imúnna.
Dostatočné množstvo protilátok
Aby ste sa uistili či táto imunita proti ovčím kiahňam existuje, jediný dôkaz o zodpovedajúcich protilátkach Vám poskytne krvný test. Ak nemáte dostatok protilátok, ich množstvo sa môže zvýšiť očkovaním. Avšak za predpokladu, že ešte nie ste tehotná. Očkovanie v tehotenstve sa neodporúča. Ak plánujete tehotenstvo, mali by ste si tento test nechať urobiť aspoň tri mesiace testu predtým.
Ovčie kiahne v tehotenstve
Ak dôjde k výskytu ovčích kiahní u tehotnej ženy, znamená to pre plod veľké riziko. Existuje vždy možnosť, že dieťa si ponesie závažné deformácie. Vo veľmi vážnych prípadoch môže dokonca dôjsť k potratu alebo narodeniu mŕtveho dieťaťa. Miera vplyvu závisí do značnej miery na dobe infekcie. Zvlášť citlivé sú infekcie medzi 8. a 20. týždňom tehotenstva. Počas tejto doby sa vyvíjajú orgány plodu, čo môže spôsobiť vážne vrodené chyby očí, srdca a mozgu. V prípade infekcie medzi 13. a 20. týždňom tehotenstva, sa môže jednať aj o deformácie končatín, nízku pôrodnú hmotnosť, malý vzrast, zjazvenie pokožky alebo predčasné úmrtie.
Aj krátko po pôrode predstavujú ovčie kiahne nebezpečenstvo a to najmä pre novorodenca. Novorodené dieťatko má ešte slabý imunitný systém a môže sa rýchlo infikovať chorobou, ktorá môže viesť až k zápalu pľúc alebo ochoreniam rôznych orgánov. V každom prípade má byť dieťa, ktoré zasiahnu ovčie kiahne okamžite ošetrené lekárom, aby sa zabránilo možným poškodeniam a zhoršeniu stavu.
Záver
Nebezpečenstvo nákazy ovčími kiahňami v tehotenstve je teda relatívne nízke. Väčšina matiek prekonala toto ochorenie v priebehu svojho detstva a je tak imúnna. Okrem toho, budúce matky počas tehotenstva sú vo väčšine prípadov imúnne voči ovčím kiahňam.
Napriek tomu je dôležité obmedziť styk tehotnej ženy a infikovaných ľudí, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia plodu.