Rebríček obyčajný
Rebríček obyčajný
Latinský názov: Achillea millefolium
nepravidelná menštruácia, menopauza, trávenie, krvácanie, rany
Pôvod
Rebríček obyčajný je veľmi rozšírená bylina. Hojne rastie v celej Európe a Ázii. Natrafíte na ňu na lúkach, trávnatých lokalitách, rumoviskách, pri okrajoch ciest, v nepokosených záhradách, v kroviskách i na suchých svahoch. Túto liečivú bylinku používali naši predkovia a dokonca aj starovekí bojovníci. Jej latinský názov je odvodený od gréckeho hrdinu Achillea a traduje sa, že v čase trójskych vojen liečili touto bylinkou krvácajúce rany vojakov. Tinktúra z rebríčka Achillea mala chrániť pred smrtiacimi šípmi, preto si ňou natrel celé telo okrem päty. To sa mu stalo osudným. Na lekárske účely rebríček využívali už v starovekej Číne, 4000 rokov pred naším letopočtom. V stredoveku túto bylinku vešali do okien a miestností s chorými, aby jeho výrazná vôňa zahnala choroby, dokonca aj mor.
Charakteristika
Ľudovo sa tejto bylinke hovorí aj myší chvost, a napriek jej jemným kvietkom je veľmi odolná. Je to trvácna bylinka, 20 až 80 cm dlhá s priamymi stonkami ukončenými bohatými súkvetiami. Tie sú zložené z malých bielych, ružovkastých, či v Alpách červených kvietkov, ktoré sú zoskupené do vypuklých chocholíkov. Listy sa podobajú listom papradia. Rastú striedavo, sú kopijovité a dvojito až trojito perovite zložené. Rebríček obyčajný má príjemnú, sladkastú vôňu.
Zbieraná časť
Zbiera sa celá bylinka s kvetmi i bez nich, od mája do septembra. Najlepšie je zber vykonávať v slnečný deň. Sušia sa v tenkých vrstvách vo vetranej miestnosti, prípadne v nádobe s otvormi.
Účinky
Rebríček obyčajný sa označuje za liečivú rastlinku žien, pretože si poradí s takmer každým ženským neduhom. Napraví meškajúcu či nepravidelnú menštruáciu, zmierňuje bolesti v podbrušku, lieči rôzne zápaly, odstraňuje svrbenie vagíny či myómy. Na odstránenie nepríjemných symptómov či ochorení si robte sedací kúpeľ, avšak nech nie je dlhší ako 20 minút. Staršie dámy, ktoré prechádzajú klimaktériom by mali tiež siahnuť po tejto bylinke, pretože zmierňuje ťažkosti spojené s prechodom.
Tinktúra, čaj alebo obklady z rastlinky pomáhajú tiež pri liečbe hemoroidov, krvácaní zo žalúdka, chrípky, prechladnutí a bolestiach hrdla, zmierňuje kŕče spojené s hormónmi a chorobami, zmierňuje horúčku, poskytuje úľavu pri alergii, pri silnom pálení záhy, bolestiach chrbta či reumatických bolestiach. Na pokožke zmierňuje nepríjemné svrbenie, lieči vyrážky, ekzémy a iné kožné problémy, tiež urýchľuje hojenie rán, uľavuje suchej pokožke a zmierňuje bolestivé kŕčové žily. Pomáha aj mastniacej sa pleti, kedy obmedzuje vylučovanie kožného mazu, či rýchlo sa mastniacich vlasov. Táto bylinka sa hojne využíva v kozmetickom priemysle do pleťových krémov, pleťových vôd a iných produktov.
Rebríček sa tiež používa pri chronických ochoreniach močového ústrojenstva a inkontinencii (pomočovaní). Taktiež posilňuje činnosť tráviacich orgánov, tvorbu tráviacich štiav a zaháňa brušné kŕče. Skvelo čistí krv, upravuje činnosť žlčníka a obličiek.
Nad odvarom z tejto bylinky sa dá aj naparovať, pričom vynikajúco uvoľní upchatý nos a dutiny. Čaj z rebríčka obyčajného zaradeného do pitného režimu zmierňuje migrény.
Upozornenie
Rebríček obyčajný sa vďaka svojím silným a aktívnym účinkom neodporúča konzumovať vo väčších množstvách a ani dlhodobo. Keďže je rastlinka uterotonikum, nemali by ju užívať ženy v tehotenstve.
Kontraindikácie
Požitý vnútorne vo väčších množstvách môže u citlivejších ľudí vyvolať alergické reakcie na pokožke.