Rady a tipy pre mužov, ako podporiť otehotnenie ženy
Stále viac párov rieši problémy s nemožnosťou otehotnenia ženy. Avšak muži môžu rôznymi aspektmi aj starostlivosťou o svoje zdravie výrazne pomôcť.
Príliš štíhli anorektici strácajú libido a bývajú väčšinou sterilný, či už sa jedná o ženy alebo mužov. Druhý extrém ale podľa holandskej štúdie môže u žien pôsobiť sterilitu tiež. Obezita u nich môže znížiť šancu na počatie až o 50 percent.
Ako môže muž pomôcť žene pri sexe?
Pre úspešné otehotnenie musia byť mužské spermie dopravené do miesta čo najbližšieho meternicovému krčku ženy. Všeobecne platí, že pokiaľ sa snažia počať plodný muž a plodná žena, nezáleží príliš na pozícii pri sexe. Ak majú partneri s otehotnením problémy, môžu určité polohy znamenať lepšiu šancu.
Aké polohy sa odporúčajú? Odborníci radia sa pri sexe vyhnúť polohám, kedy negatívne pôsobí gravitácia (pretože sa znižuje podiel spermií, ktoré dosiahne krčok). Vyhnite sa polohám posediačky, postojačky, partnerka hore. Snažte sa obmedziť množstvo spermií, ktoré vytečie von. Je dôležité, aby spermie zostávalo vnútri a mali dostatok času doputovať do krčku maternice.
Možné polohy sú napríklad: Misionárska poloha (muž hore) sa považuje za vhodnú pre počatie, umožňuje hlboký prienik do pošvy a umiestnenie semena do blízkosti krčka maternice. Užitočné môže byť podloženie panvy ženy vankúšom.
Poloha zozadu umožňuje tiež hlboký prienik a je obzvlášť vhodná pre ženy s opačným sklonom maternice. A poloha oboch partnerov v ľahu na boku.
Je orgazmus dôležitý?
Niektorí odborníci zdôrazňujú dôležitosť orgazmu. Svalové sťahy sprevádzajúce orgazmus môžu nasať spermie do krčku maternice a uľahčiť tak počatie.
Niektorí rodičia sa pred umelým oplodnením rozhodnú užiť si letnú dovolenku relaxáciou a pobytom na slnku. Ak je ale naozaj snaha otehotnenia ženy, odporúča sa v lete vynechať opaľovanie a horúce kúpele. Túto radu dávajú (nielen) svojim pacientom lekári z Edinburského Lekárskeho výskumného inštitútu reprodukčnej medicíny Veľkej Británie.
Vysoké teploty totiž poškodzujú nielen množstvo, ale aj funkciu spermií. Na klinike, ktorá patrí k najlepším pracoviskám na svete, si všimli poklesu počtu spermií u niektorých mužov. Išlo predovšetkým o pacientov, ktorí sa vrátili z letnej dovolenky a potom absolvovali IVF terapiu. Pri vstupnom vyšetrení, ktoré predchádzalo letnému pobytu v teplých oblastiach, boli výsledky spermiogramu u týchto mužov úplne v norme.
Spermie dozrievajú v semenníkoch pri teplote asi o jeden až dva stupne nižšiu, než je teplota tela. Ľudský organizmus je adaptovaný tak, že neustále udržiava semenníky v miešku v optimálnom teplotnom prostredí. Extrémne teploty však môžu viesť k poškodeniu produkcie spermií.
Vo vedeckých štúdiách, ktoré sa zaoberali účinkom tepla na mužský pohlavný systém, bolo dokázané aj významné poškodenie funkcie semenníkov a spermií pri teplotách 38, 40 a 42 ° C. Vysoká teplota môže spôsobovať zlomy DNA v bunkách, ktoré sa po oplodnení prejavujú poruchami delenia a vývoja embrya.
Vzhľadom k tomu, že sa spermie vyvíjajú v semenníkoch 72 dní, je nutné dbať na správne načasovanie súlože za účelom oplodnenia. Je nutné si uvedomiť, že spermie zreli v semenníkoch takmer osem týždňov. Počas horúcej letnej dovolenky mohlo dôjsť k prechodnému útlmu tvorby spermií, ktorý sa potom prejaví v odstupe dvoch mesiacov. Vysoká teplota tak ovplyvňuje nielen počet, ale hlavne kvalitu spermií.
Dr Jane Hoppinová publikovala v americkom časopise Epidemilogy súhrnnú správu o vplyve ftalátov na reprodukčnú schopnosť u mužov. Na základe zhrnutia troch nových výskumov (dva boli vykonané na Harvardskej univerzite v Bostone a jeden v Indii) dospela k záveru, že ftaláty "môžu mať rozpoznateľný negatívny vplyv na reprodukčnú schopnosť u mužov". Stručné zhrnutie štúdie Hoppinové priniesli stránky spravované Petrom Meyers Our Stolen Future.
Štúdie bostonskej univerzity boli zamerané na skupinu mužov, ktorí navštevujú kliniku kvôli neplodnosti. Prvá zo štúdií zistila u mužov s vyššími koncentráciami ftalátov v tele vyššiu pravdepodobnosť malého počtu spermií a ich poškodeniu. Druhá výskumná správa hovorí, že s vyššími hladinami ftalátov sa zvyšuje počet spermií s poškodenou DNA.
Indická štúdie dospela k podobnému záveru, keď konštatovala, že vyššie hladiny PCB a ftalátov sú spojené s poškodením spermií. Druhá štúdia vyšla v Environmental Health Perspectives a vinia ftaláty z toho, že môžu prispievať k obezite a častejšie výskytu cukrovky typu II u mužov. Jej závery budú potvrdené ďalším výskumom.
Nové štúdie sú zaujímavé aj v súvislosti s testami, ktoré nechala Arnika vykonať na prítomnosť ftalátov v hračkách. "Ftaláty sa z PVC hračiek môžu uvoľňovať do organizmu detí," upozorňovala Miroslava Jopková, vedúci kampane Nehrajte sa s PVC! zo združenia Arnika.
Ftaláty sa väčšinou používajú ako plastifikátor do PVC. Zatiaľ čo v hračkách pre deti je ich použitie v EÚ zakázané, zatiaľ to isté neplatí pre zdravotnícke pomôcky ani pre podlahové krytiny z PVC. Tie sa často používajú aj v domácnostiach alebo zariadeniach pre deti
Zdroj: mediashow.cz