Psychika v tehotenstve

Tehotenstvo, pôrod a šestonedelie znamenajú v živote ženy mnoho zásadných zmien, ktoré musia byť zvládnuté v relatívne krátkej dobe. Psychika a duševná rovnováha v týchto situáciách nepredstavujú žiadnu výnimku. Veľa žien sa počas tehotenstva ocitne na horskej dráhe emócií - od rozjarení, pocitov siedmeho neba až po smutné chvíle, až depresie.

Najmä meniaci sa hormonálny stav v priebehu tehotenstva, má veľký vplyv na psychiku. V prvom trimestri sa mnoho tehotných žien cíti unavených. Až do pôrodu sa zvyšuje hodnota estrogénu a progesterónu, po pôrode dramaticky klesá. Vyplavením hormónov po pôrode upadá veľa matiek do zlej nálady. Vtedy nastupuje hormón prolaktín, ktorý náladu pozdvihne. Počas dojčenia je vyplavovaný hormón oxytocín, ktorý pôsobí upokojujúco a vyplavuje zasa hormóny šťastia.

Počas tehotenstva

Na začiatku tehotenstva sa obyčajne dostaví radosť z otehotnenia a očakávania vytúženého dieťaťa. Hlavne ak si dávalo toľko očakávané tehotenstvo načas, dostáva sa žena do neopísateľnej eufórie.

Na druhú stranu prichádzajú problémy so spánkom, zmeny nálady a únava. Niektoré ženy dokonca zažívajú depresívne fázy. Niektoré z nich sú konfrontované s ťažkým rozhodnutím alebo nutnosťou ukončiť tehotenstvo predčasne. Tiež neistota ohľadom ich budúcnosti, dieťaťa a partnerstva môže spôsobiť strach a úzkosť.

Urobte si v takýchto chvíľach čas a poraďte, porozprávajte sa so svojím partnerom alebo priateľmi o svojej situácii pred vykonaním akékoľvek rozhodnutia. Často pomôže, keď Vás vypočuje a poradí Vám niekto, kto bol niekedy v rovnakej situácii. Neváhajte sa obrátiť na odbornú pomoc, ak si už skutočne neviete rady.

Istá švédska štúdia ukazuje, že v prípadoch, kedy je nastávajúca matka v depresii a trpí úzkosťou, má to vplyv na pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Jedná sa o negatívny účinok.

Alkohol, fajčenie a drogy sú niektoré z faktorov, ktoré majú negatívny dopad na dieťa počas tehotenstva. Aké sú však dôsledky duševnej choroby matky na dieťa, je oveľa menej známe.

Jedným z dôsledkov je aj nízka pôrodná hmotnosť novorodenca.

Ako vysvetlenie pre nižšiu pôrodnú hmotnosť predstavujú vedci rôzne faktory. Jedným z faktov je aj to, že stresové hormóny, ktoré sú zvýšené pri depresii alebo úzkosti, spomaľujú rast embryí. Je tiež možné, že sa ženy v tomto skľučujúcom stave menej starajú o seba. Tým nevytvárajú pre svojho budúceho potomka dobré životné podmienky. Ak sa cítite v tehotenstve nepríjemne, nepomáha ani rozhovor s partnerom, skúste sa obrátiť na odborníka. Nie je hanbou, ak tehotná žena navštívi psychológa. Tehotenstvo predstavuje zásadnú zmenu v živote každej ženy.

Počas druhého trimestra tehotenstva sa väčšina žien cíti pohodlnejšie ako na začiatku tehotenstva. Počiatočná únava je preč a žena je vtedy najviac fyzicky zdatná. Prvá konfrontácia s novou rolou už je uzatvorená. Pripravujú sa prvé plány a počiatočné prípravy pre život s dieťaťom. Mnoho rodín v tejto dobe zmení dokonca miesto pobytu.

Pamätajte, že tehotenstvo tak či onak, patrí medzi najkrajšie obdobia v živote ženy. Užívajte si ho preto plnými dúškami.