Problém s otehotnením kvôli štítnej žľaze. Štítna žľaza a otehotnenie.
V súčasnosti existuje veľa prípadov, kedy si vytúžené dieťatko dáva načas, mnoho párov vtedy podľahne panike a prejde si dlhou sériou vyšetrení. Často prehliadaná príčina neplodnosti pritom nemusí byť zaručene len v oblasti pohlavných orgánov, ale aj v krku: jedná sa o poruchu štítnej žľazy. K tejto téme sa vyjadril profesor Gerhard Hintze: "Rovnako ako zvýšená, tak aj znížená činnosť štítnej žľazy môže spôsobiť poruchu plodnosti." Ženy, ktoré trpeli touto poruchou, len zriedka otehotneli a boli častejšie ohrozované potratmi. Pri rýchlej a správne určenej diagnóze, je možné sa do značnej miery vyhnúť ťažkostiam. S včasnou diagnostikou poruchy funkcie štítnej žľazy sa môžu ušetriť aj zbytočné náklady na liečbu neplodnosti. Vzhľadom k tomu, že mnoho párov má obmedzené finančné prostriedky, je vhodné pred absolvovaním liečby neplodnosti, podstúpiť vyšetrenie štítnej žľazy.
Hormóny vyprodukované štítnou žľazou
Hormóny štítnej žľazy riadia životne dôležité procesy v celom tele, vrátane plodnosti a reprodukcie. Hormóny štítnej žľazy a pohlavné hormóny ako napr. estrogén sú úzko prepojené medzi sebou a navzájom sa ovplyvňujú. Napríklad ak sa hormóny štítnej žľazy dostanú do nerovnováhy, aj ženské pohlavné hormóny začnú pracovať nesprávne a dôjde tak k poruchám: ovulácia a menštruácia nemôžu prebehnúť ako zvyčajne. Ak chce byť žena tehotná, šanca na otehotnenie je veľmi nízka. Najmä znížená funkcia štítnej žľazy, tzv. hypotyreóza, môže spôsobiť, že prianie mať dieťa sa nesplní. Aj hyperaktívna štítna žľaza, tzv. hypertyreóza narúša proces hormónov, ale nie tak často. Naopak, hyperfunkcia štítnej žľazy má skôr dramatický vplyv na priebeh tehotenstva a ak sa nelieči, hrozí potrat, predčasný pôrod alebo môže spôsobiť vrodené chyby dieťaťa. Každopádne, obe poruchy je potreba liečiť. U niektorých žien vytvára imunitný systém protilátky proti štítnej žľaze, ktorú nepovažuje za časť tela. V tomto prípade hrozí ešte vyššie riziko potratu a nenaplneného tehotenstva.
Vyšetrenie štítnej žľazy
Poruchy štítnej žľazy je možné objaviť až prostredníctvom cieleného vyšetrenia. Svoje o tom vedia ženy, ktoré chceli otehotnieť a problém bol nájdený až po odporúčaní lekára na toto vyšetrenie. Pritom sa jedná o jednoduché vyšetrenia pomocou krvného testu. Preto je dôležité, aby si hlavne ženy s problémami s plodnosťou alebo predchádzajúcimi potratmi, nechali vyšetriť funkčnosť štítnej žľazy.
Merajú sa pritom hodnoty hormónov štítnej žľazy, najmä tzv. TSH, ale aj protilátky štítnej žľazy, ktoré môžu spôsobiť ešte horšie problémy. Dokonca aj ženy, ktoré trpia iným autoimunitným ochorením alebo ním trpia členovia ich rodiny, by sa mali nechať vyšetriť. Medzi autoimunitné ochorenie patrí napríklad aj určitá forma cukrovky (diabetes mellitus).
Na záver môžeme poradiť, že je skutočne jednoduchšie podstúpiť vyšetrenie štítnej žľazy ešte predtým, než absolvujete náročné a drahé gynekologické vyšetrenia. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete môcť vyliečiť a tehotenstvu už nebude nič stáť v ceste.