Prípravy pred pôrodom

Ste pár týždňov pred pôrodom a všetko vrátane kočíka, prebaľovacieho pultu, rozkošných malých vecí a plienok už máte pripravené. Postieľka je už tiež nachystaná, hračky a hrkálky vystavené v policiach. Môžete sa už tešiť na ten deň, kedy si domov prinesiete malý zázrak. Obdobie šestonedelia, ktoré začína po pôrode, je jedno z najťažších a zároveň aj najkrajších v živote ženy, ale aj jej partnera. Je to čas, kedy sa spoločne všetci traja zžívate a učíte sa o Vaše malé dieťatko starať. A preto, ako ste sa už niekoľkokrát v živote iste presvedčili, je dôležité mať všetko pripravené a nachystané. Prinášame Vám zopár tipov, ktoré by ste pred pôrodom nemali zabudnúť zabezpečiť.

Pre mužov:

Pár dní pred pôrodom a po pôrode si urobte v práci čas na dovolenku, najlepšie 7 – 10 dní pred a 2 týždne po pôrode. Je dôležité, aby ste to svojim kolegom, prípadne nadriadenému nahlásili dostatočne vopred, aby s tým mohol počítať. Ak dovolenka nie je možná, budete určite potrebovať pomoc zo strany babičiek, tetičiek, prípadne si môžete zabezpečiť pomocnú silu z nejakej agentúry. Hlavne prvý týždeň po pôrode vyžaduje malé dieťa veľkú pozornosť a opateru. Taktiež žena. Samozrejme netreba všetko preháňať. Ak si žena nepraje mať po boku nikoho okrem Vás, rešpektujte a taktne to vysvetlite aj zvyšku rodiny. Ženy po pôrode by mali byť aspoň prvé 3 týždne určite doma. Nemôžu sa starať ako doteraz o varenie a domáce práce, nieto ešte o nákupy. Potrebujú načerpať silu po pôrode a venovať sa dieťatku. Šestonedelie je šestonedelím preto, aby sa ženy dali do poriadku po stránke fyzickej a postupne opäť začínali fungovať. To znamená, že doterajšie „ženské" povinnosti padnú na Vaše plecia.

Krátko pred termínom pôrodu by ste mali mať auto vždy natankované, pripravené na cestu do pôrodnice. Nezabudnite, že dieťa môže prísť na svet každú chvíľu a vy nebudete mať čas ísť ešte natankovať, prípadne dobiť baterku. Samozrejme v horšom prípade môžete zavolať sanitku. Taktiež by ste mali dobre poznať cestu do pôrodnice, skutočne nebudete mať čas na to, aby ste sa na cestu pýtali okoloidúcich.
Partnerka by mala vždy vedieť, že Vám môže kedykoľvek zavolať. To znamená, že musíte mať pri sebe telefón, vždy funkčný, s dobitou batériou.
Pripravte pre svoju partnerku skvelý darček, ktorý jej podarujete pri návrate z pôrodnice – stačí kytica kvetov, alebo malá pozornosť. Ona Vás obdaruje aj tak tým najkrajším...

Pre oboch:

V podstate by ste sa mali zdržať motta: "Všetko na poslednú chvíľu".

  • Po prvé, existujú prípady, kedy sa deti narodia skôr, než sa očakávalo.
  • Po druhé, v posledných týždňoch tehotenstva Vám čas utečie veľmi rýchlo.
  • A za tretie, je upokojujúce, ak posledné týždne tehotenstva prežijete s pocitom, že je všetko pripravené.

Takže okrem nutných vecí pre bábätko, je potrebné zariadiť aj:

  • zistite si informácie ako je to s vyplácaním materskej dovolenky, aké potrebné formuláre sú nutné v zdravotnej poisťovni, na matričnom úrade a podobne.
  • nezabudnite sa prihlásiť na predpôrodný kurz – privedie Vás na iné myšlienky, zacvičíte si, preberiete všetky otázky, na ktoré Vám manžel určite nebude vedieť odpovedať.
  • niekoľko týždňov pred narodením je vhodné si doplniť zásoby, ktoré Vám uľahčia každodenný život (a to naozaj!). Drogéria, domáce potreby, potraviny.
  • skúste pripevniť do auta detskú autosedačku ešte kým ste doma. Je to niečo nové a všetky tie popruhy a pasy musíte správne upevniť.
  • štyri týždne pred termínom pôrodu by ste si mali zbaliť tašku do pôrodnice. Čo by v nej určite nemalo chýbať Vám povie pôrodná asistentka na predpôrodnom kurze, alebo sa to môžete dočítať na internetových stránkach Vašej pôrodnice.

Pre ženy:

Mnoho žien čelí nástupu na materskú dovolenku so zmiešanými pocitmi. Odchod z práce je pre mnohé z nich príjemný, pretože teraz prichádza niečo oveľa dôležitejšie - na druhú stranu to tiež znamená, že začína nová etapa života. Predtým než Vás celkom táto etapa pohltí, venujte čas len sebe. Potom už nebude kedy. Urobte si radosť tým, že si kúpite nové kvety do bytu, alebo zmeňte bytové dekorácie. Navštívte obľúbenú kaviareň. Prejdite sa po farmárskych trhoch. Zájdite na jogu.

Ak premýšľate nad tým, že chcete mať pamiatku na Vaše tehotné bruško: neváhajte a objednajte sa vo fotografickom štúdiu. Obklopte sa krásnymi vecami. Uistite sa, že ešte pred termínom stihnete ísť ku kaderníkovi. Ak je príjemné počasie, vyberte sa na prechádzku, nasávajte vzduch plnými dúškami – osvieži Vás.
A hlavne – nezabudnite veľa odpočívať. Spite koľko sa len dá. Po narodení dieťatka sa už tak skoro nevyspíte.