Pŕhľava dvojdomá

Pŕhľava dvojdomá

Latinský názov: Urtica dioica

močové cesty, žalúdok, reuma

Pôvod

Pŕhľavu nájdeme takmer po celom svete, no najčastejšie sa vyskytuje v Európe, Severnej Amerike, Severnej Afrike a v niektorých častiach Ázie. Je to trvalka, ktorá sa vyskytuje na rumoviskách, pri plotoch, v záhrade, na lúkach, pri brehoch i medzi kríkmi. Pŕhľava sa v liečiteľstve používa už mnoho rokov a dokonca starovekí Rimania vedeli, že je skvelá na reumu a zväzkami tejto bylinky si šľahali ubolené kolená.

Charakteristika

Nájdeme ju pod názvom žihľava dvojdmá či len žihľava. Môže dorásť až do výšky 2 metrov. Stonky sú nevetvené (u vysokých bylín sa môžu v hornej polovici vetviť). Listy sú srdcovitého tvaru, špicaté a pílkovito ozubené. Celá rastlinka je pokrytá malými tvrdými chĺpkami, ktoré pri kontakte s pokožkou vylúčia viacero chemických látok ako histamín, serotonín a cholín, ktoré spôsobujú zápal a pokožka zostane nepríjemne podráždená. Kvety sú malé dozelena alebo dohneda sfarbené a má oválne žlto-hnedé semená.

Zbieraná časť

Kvitne od júna do septembra. Pŕhľavu môžeme zbierať aj viackrát do roka avšak v čo najčistejšom prostredí. Zbierajú sa mladé listy alebo vňať, ktoré majú tmavozelenú farbu a sú menšie ako 20cm. Koreň je najvhodnejšie zbierať na jar (marec-apríl) a na jeseň (september-október). Pozbieraná čerstvá pŕhľava je vynikajúca na prípravu čaju, zvyšok sa može vysušiť na tmavom mieste pri teplote do 60 stupňov. Listy, ktoré sčerneli, vyhoďte. Vysušenú pŕhľavu skladujte nanajvýš jeden rok.

Účinky

Žihľava obsahuje množstvo vitamínu C, B, provitamínu A, vápnik, horčík, železo, chlorofyl, kyselinu kremičitú, triesloviny, serotonín, vlákninu, bielkoviny, flavonoidy, nitráty, steroly, lignín a tanín.

Pŕhľava je močopudná, a tak priaznivo pôsobí na odstraňovanie kyseliny močovej z tela. Je účinná pri zápaloch močových ciest, pretože z tela rýchlejšie vyplaví škodliviny. Pomáha pri ochorení dna, ktoré sa prejavuje opuchmi a bolesťami kĺbov.

Pomáha tiež zmierniť príznaky zväčšenej prostaty, kedy sa používa najmä výťažok z koreňa žihľavy.

Táto rastlinka taktiež pomáha pri úľave od bolesti svalov a kĺbov. Dokáže zmierniť opuch, bolesť i samotný zápal. Užíva sa vnútorne, ale aj zvonka aplikovaním extraktu na postihnuté miesto.

Odvar zo žihľavy zastavuje krvácanie hemoroidov vďaka svojej schopnosti sťahovať pokožku. Táto vlastnosť sa dá využiť aj pri ďalších povrchových zraneniach pokožky, pričom zabraňuje nadmernému mokvaniu a sekrécie, zvyšuje pevnosť tkaniva a zmierňuje podráždenie. Taktiež sa používa na zmiernenie menštruačného krvácania. Žihľavový extrakt sa odporúča aj na zlepšenie kvality vlasov, zamedzuje vypadávaniu vlasov, odstraňuje lupiny, zlepšuje pokožku hlavy a pri dlhodobom používaní odstraňuje nadmerné mastnenie vlasov. Táto bylinka má aj schopnosť prečistiť krv a odstrániť akné.

Čaj z pŕhľavy podporuje metabolizmus, dokáže preliečiť obličky, priaznivo pôsobí aj na žlčník a pečeň. Stimuluje krvný obeh, znižuje hladinu cukru v krvi a vstrebávanie cukru v črevách, preto sa odporúča diabetikom. Keďže pŕhľava obsahuje aj železo, nakopne tvorbu červených krviniek.

Priaznivo tiež pôsobí pre alergikoch keďže bojuje proti prejavom alergií redukciou množstva histamínu. Práve histamín je látka, pomocou ktorej imunitný systém prehnane reaguje na alergény ako sú peľ, prach, plesne a iné.

Upozornenie

Ľudia s problémami srdcovej činnosti, ako aj ľudia s problémami so zrážanlivosťou krvi by nemali piť odvar zo žihľavy, pretože obsahuje veľa šťavelanov. Taktiež by sa nemala užívať ani pri menštruácii a zvýšenom riziku tvorby obličkových kameňov. Keďže znižuje obsah cukru v krvi, mali by byť ostražití aj diabetici, ktorí užívajú inzulín, aby im cukor v krvi neklesol až príliš. Vyhnúť by sa jej mali aj tehotné ženy, pretože ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, ktorá je dôležitá pri vývoji dieťaťa, a tiež by mohla vyvolať potrat. Vďaka schopnosti znižovať krvný tlak, môže zvyšovať účinok iných liekov. Pŕhľava je diuretikum, preto by v kombinácii s inými odvodňovacími liekmi mohlo dôjsť k dehydratácii organizmu.

Kontraindikácie

Pri úžívaní pŕhľavy sa môžu objaviť problémy s trávením ako nafukovanie, nevoľnosť, pálenie záhy, hnačka a pocit plnosti. Ľuďom s nízkym krvným tlakom môže tlak znížiť ešte viac, čo sa prejaví ospalosťou, závratmi a malátnosťou. Keďže žihľava dokáže ovplyvniť metabolizmus pohlavných hormónov, u mužov sa môže vyskytnúť zväčšenie pŕs a veľmi zriedkavo aj tvorba mlieka. Tiež sa pri tejto bylinke môže objaviť aj alergická reakcia.