Prevencia neplodnosti alebo čo ovplyvňuje plodnosť?

O neplodnosti sa dnes vedú dlhé rozhovory. Aj keď je neplodnosť problém, ktorý trápi mnoho párov, stále je to veľké tabu. Niektoré páry majú to štastie, že sa im časom podarí počať dieťa a nemusia absolvovať liečbu či umelé oplodnenie, niektoré čakajú dlhé vyšetrenia, liečba a predovšetkým trpezlivosť a vytrvalosť. Možno ešte na bábätko nemyslíte, ale viete, čo všetko sa dá robiť, aby ste predišli problémom s plodnosťou?

V hlavnej úlohe čas

Prvým preventívnym krokom je s počatím bábätka príliš neotáľať a neodkladať bábätko na neskôr. Žena je najplodnejšia približne do 25. roku, s narastajúcim vekom jej plodnosť pomaly klesá a od 30. roku života šance na otehotnenie klesajú rapídne.

Strážte si hmotnosť

Druhým preventívnym krokom je mať stabilnú primeranú váhu – nadváha ani podváha počatiu neprospievajú. Obezita a podvýživa sa prekvapivo netýka len žien, ale i mužov. V prípade, že sa vám nedarí otehotnieť, alebo začínate bábätko plánovať, mali by ste myslieť i na svoju hmotnosť.

Žite zdravo

Tretím preventívnym krokom je viesť zdravý životný štýl, ktorý samozrejme zahrňuje hneď niekoľko faktorov, a to napríklad zdravú stravu, pohyb, obmedzenie alkoholu a žiadne cigarety. Minimálne tri mesiace pred plánovaným počatím bábätka by žena i muž mali prestať piť alkohol. Na druhej strane sa nebojte, že by vám pohár vína raz za čas uškodil. Aj keď pravidelné pitie už iba dvoch pív denne môže mať zásadný dopad na kvalitu a počet spermií. Alkohol a fajčenie môžu mať mimo iného vplyv i na erekciu. Fajčenie rovnako ovplyvňuje kvalitu a počet spermií, preto by muži, ktorí chcú mať zdravé dieťa prirodzenou cestou, nemali fajčiť.

Navštívte lekára

Štvrtým preventívnym krokom je pravidelná návšteva gynekológa. Tento bod je zvlášť dôležitý, pretože sa s ním spája predchádzanie rôznym gynekologickým problémom a pohlavným chorobám. Všetky nemoci týkajúce sa reprodukčných orgánov vždy poctivo doliečte, pretože by vás to mohlo nepríjemne dobehnúť práve pri snahe o bábätko.

Užívajte si

Piatym preventívnym krokom je pravidelný sexuálny styk. Žena bez sexu samozrejme neotehotnie. Pravidelným sexom sa naviac zvyšuje kvalita spermií. V neposlednom rade to ovplyvňuje i psychiku jak žien, tak mužov.