Predčasná menopauza
Takmer každá žena okolo päťdesiatky by vedela povedať, čo je to menopauza. No máloktorú mladú ženu by napadlo, že už aj u nej môže prebiehať tento prirodzený proces. Veľa krát svojim ženským a iným zdravoným problémom pripisuje rôzne diagnózy, no až po odbornom vyšetrení je prekvapená stanovenou diagnózou – predčasná menopauza.
Menopauza je prirodzený proces, ktorý zasahuje do života žien medzi 45. až 55. rokom. Dochádza k nej v čase, keď začína postupne vyhasínať aktivita vaječníkov, čo sprevádzajú výrazné hormonálne zmeny. Štatistiky uvádzajú, že zasiahne každú dvadsiatu ženu v populácii. Postihuje aj ženy vo veľmi mladom veku, okolo dvadsiatich rokov. Niektoré ženy majú menopauzu skôr, iné neskôr. Je to geneticky naprogramované a takmer neovplyvniteľné.
Kedy je predčasná? Ak sa objaví skôr ako pred štyridsiatkou. Predčasné zlyhanie vaječníkov je v podstate len iným pomenovaním pre „prirodzenú" predčasnú menopauzu. Ženy s týmto ochorením majú vaječníky, ktoré neprodukujú pohlavné hormóny, alebo nie sú schopné tvoriť vajíčka, resp. ich uvoľňovať. Príčinou môže byť operácia v oblasti vnútorných genitálií, napríklad v súvislosti s onkologickým ochorením, ale aj genetická, zdedená ako dôsledok predčasného vaječníkového zlyhania. Skorším prechodom sú väčšinou zasiahnuté ženy s nízkou hmotnosťou, nepravidelným menštruačným cyklom, vegetariánky, ale aj ženy žijúce vo vysokých nadmorských výškach. Problém nastáva vo chvíli, keď sa žena rozhodne otehotnieť. Bez menštruácie však tehotenstvo nie je možné. Vo väčšine prípadoch stačí pribrať na váhe a menštruácia sa obeť naštartuje. Pokiaľ nedôjde k žiadnej zmene, ide pravdepodobne o menopauzu a je treba navštíviť lekára. V súčasnosti zvyknú mať ženy napríklad pre kariéru často prvé dieťa až po tridsiatke. Ak sa žena rozhodne pre dieťa vo vyššom veku, predčasná menopauza môže urobiť týmto plánom koniec.
Príčiny predčasnej menopauzy:
- dedičnosť
- poruchy chromozómov (Turnerov syndróm)
- autoimunitné choroby (lupus)
- ochorenie štítnej žľazy
- fajčenie
- chemoterapia a rádioterapia
- enzymatické poruchy
- ochorenie vaječníkov (syndróm polycystických vaječníkov)
Príznaky menopauzy:
návaly tepla, búšenie srdca, nespavosť, podráždenosť a plačlivosť, skon k depresiám, zmeny na maternici, suchosť sliznice pošvy, sklony k inkontinencii a infekciám, zmeny pokožky, rednutie kostí ústiace do osteoporózy, metabolické zmeny, pri ktorých dochádza k zmene pomeru HDL a LDL cholesterolu, zvyšuje sa riziko náhlych cievnych príhod alebo infarktu myokardu a pod.
„Liečbu" predčasnej menopauzy určite riešte so svojím gynekológom! Niektoré jej nepríjemné prejavy však podľa fytoterapie môžu zoslabiť zázračné byliny. Najpoužívanejšími v období prechodu sú:
Vitex jahňací – podporuje vylučovanie progesterónu, čím vyrovnáva hormonálny systém. Zmierňuje tiež menštruačné kŕče a akné.
Angelika čínska – pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu v ženskom organizme. Jej bonusom je, že podporuje trávenie, lieči myómy a pomáha pri málokrvnosti.
Ploštičník strapcovitý – obsahuje fytoestrogény, vďaka ktorým sa vyrovnávajú hormonálne hladiny v ženskom tele. Zmierňuje menštruačné bolesti a tiež sa často využíva pri syndróme dráždivého mechúra.
Oman pravý – podľa jednej povesti vyrástol zo sĺz Heleny Trójskej, obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú pri nepravidelnom cykle a proti ťažkostiam v prechode.
Srdcovník obyčajný – vyvoláva a upravuje menštruáciu, chráni srdce, upokojuje a uvoľňuje, takže bojuje s úzkosťou pri prechode.
Bazalka – jej voňavé lístky obsahujú hormónom podobné substancie, ktoré tlmia bolesti pri menštruácii, upravujú výkyvy cyklu a vyrovnávajú nedostatok hormónov v menopauze.
Predčasná menopauza je rovnako ako tá „normálna", nezvratný stav. Liečiť sa dajú iba jej nepríjemné prejavy, ktoré však môžu mať aj naozaj vážne dôsledky. Ide predovšetkým o pohlavný hormón estrogén, ktorý je nevyhnutný na správne fungovanie srdcovo-cievneho systému a kostí. Preto je najmä u mladších žien, ktoré majú pred sebou ešte minimálne polovicu života, veľmi dôležité, aby si ho nahrádzali. Bez estrogénu im totiž hrozí srdcovo-cievne ochorenie a osteoporóza. Nedostatok hormónov sa prejavuje taktiež vysychaním slizníc, čo môže byť v prípade pošvy naozaj bolestivé. Práve to je dôvod, prečo ženy v predčasnom aj normálnom prechode strácajú záujem o sex.
Aj keď vás prekvapila menopauza skôr ako ste to čakali, neznamená to, že sa o bábätko nemôžete pokúsiť. Pravdepodobnosť spontánneho otehotnenia je síce veľmi nízka, úspešne však môže prebehnúť umelé oplodnenie, predovšetkým ak je spojené s darovaním vajíčok od darkyne. Substitučná hormonálna liečba zvyšuje šancu na otehotnenie len o 5-10%. Oveľa väčší úspech má implantácia vajíčok od zdravej darkyne.
Prechod znamená úpravu, prípadne úplnú zmenu životného štýlu. Spočíva najmä v konzumovaní zdravých potravín a vylúčení nezdravých jedál, ďalej v kontrole hmotnosti a pravidelnej fyzickej i duševnej relaxácii. V neposlednom rade sa treba udržiavať v dobrej kondícii a výborné je i ľahké športovanie. Dôležitá je kontrola zdravotného stavu pravidelnými preventívnymi lekárskymi prehliadkami.