Prečo sú ľudia neplodní?

Neplodnosť je problém, ktorý trápi množstvo párov. K tomu, že sa počet párov liečiacich sa na neplodnosť zvyšuje, prispieva v dnešnej dobe mnoho faktorov. Zaujíma vás, čo všetko za neplodnosťou stojí? Dozviete sa v dnešnom článku.

Keď sa povie neplodnosť...

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie môžeme neplodnosť deliť na primárnu, sekundárnu, neobjasnenú a spontánne potraty či novorodenecké úmrtia. Druhé delenie je podľa pohlavia - ženská neplodnosť a mužská neplodnosť.

Keď je problém u muža...

Asi v 1/3 prípadov neplodných párov je neplodný muž, v ostatných prípadoch žena. Keďže vyšetrenie muža je neinvazívne a menej náročné, začína sa vždy u muža. Najčastejšia príčina mužskej neplodnosti je nedostatočná tvorba kvalitných spermií. Problémy so spermiami môžu byť rôzne - nízky počet, slabá pohyblivosť, zlý tvar spermií či nedostatočný prienik spermie do vajíčka. Ďalšími príčinami mužskej neplodnosti môžu byť zápaly, úrazy, onkologická liečba či genetické poruchy. Na rozdiel od ženy vek u muža nehrá veľkú úlohu. Niektorí muži však môžu mať vo vyššom veku problémy s erekciou a ejakuláciou.

Keď je neplodná žena...

Ženská neplodnosť sa môže deliť na sterilitu, teda úplnú neschopnosť otehotnieť, a infertilitu, kedy žena nie je schopna donosiť dieťa, alebo opakovane potráca. Príčin neplodnosti je veľa, a to od chýbajúcej menštruácie či ovulácie, Maternicových myómov a abnormalit, zápalov, pohlavných nemocí, genetických chorôb, endometriózy až po životný štýl, fajčenie, alkohol, drogy či vysoký vek.

Problém môže byť tiež v imunologickej reakcii a tvorbe protilátok proti spermiám v ženskom tele. V tomto prípade nie je vylúčené, že s iným mužom by sa žene podarilo bez problémov otehotnieť. U žien klesá šanca na otehotnenie s pribúdajúcim vekom. V prípade prvého dieťaťa je ideálny vek žien zhruba medzi 23. – 32. rokom. Potom šance na prirodzené počatie klesajú a po 40. roku je už iba 5%-ná šanca na otehotnenie.

Keď je za všetkým psychika...

Dôvodov, prečo nemôže daný pár otehotnieť, môže byť mnoho. Páry si však neuvedomujú, že nemenej dôležitým faktorom je práve psychická pohoda, a preto než začnete behať po doktoroch, upokojte sa a skúste sa zamerať na iné oblasti vášho života. Samozrejme ďalej pokračujte v sexuálnej aktivite. Skúste ale chvíľu neriešiť, že bábätko ešte nie je na ceste. Možno budete príjemne prekvapení, že to zrazu ide samo. Niekedy stačí malá dovolenka, kde človek na chvíľu zabudne na svoje starosti, oddýchne si od stresu, naberie energiu a prečistí si hlavu. Inokedy naopak pomôže zmena životného štýlu a cesta prírodných pomocníkov v podobe doplnkov stravy. Pokiaľ sa však o bábätko snažíte dlhšie než rok a máte pravidelný sexuálny styk, určite navštívte lekára, ktorý vám urobí odborné vyšetrenia.