Prečo sa nám nedarí otehotnieť?

K dobrému zdraviu potrebujeme nielen kvalitné, čerstvé, zdravé jedlo, ale aj dostatok vyváženého pohybu na čerstvom vzduchu a slniečku, primeraný pitný režim, dostatok kvalitného spánku a odreagovanie stresujúcich vplyvov.

Verím, že väčšina ochorení nie je dôkazom "poruchy" nášho tela či ducha, ale spôsob, ako sa nám telo snaží dať najavo, že potrebuje zmenu. My sme sa však nenaučili rozumieť reči nášho tela, a nevieme čo nám chce povedať. Boli sme vychovaní v kultúre, ktorá nás učí nedôverovať signálom svojho tela, a prenechať starostlivosť o naše zdravie "autorizovaným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti" - teda lekárom, a zdravotným sestrám.

Tento systém je však chybný, zdeformovaný a preťažený. Alopatická (konzervatívna) medicína sa v skutočnosti nestará o zdravie, ale o choroby a potláčanie ich príznakov. Ak chceme byť naozaj zdraví, musíme sa o to postarať sami. Všetky odchýlky od prirodzenosti sú pre náš organizmus istou formou stresu.

Vylepšenia životosprávy zavádzajme postupne, umiernene, a nechávajme si priestor na pozorovanie reakcií nášho organizmu. Naučíme sa tak lepšie poznať sám seba, zistíme, čo nám prospieva a čo skôr škodí. Naučme sa hľadať telesnú aj duševnú rovnováhu. Práve rovnováha je nevyhnutným predpokladom trvalého, pevného zdravia a plodnosti.

Snažme sa fungovať prirodzene, na to sme uspôsobení evolúciou. Moderná spoločnosť žije do veľkej miery neprirodzene, a táto neprirodzenosť nás stojí zdravie.

Narastajúce problémy s plodnosťou do veľkej miery súvisia s tým, ako sa spôsob fungovania ľudí vzďaľuje od toho, ako to s nami zamýšľala príroda, a ako to bolo pre našich predkov prirodzené po tisíce až milióny rokov.

  • Neprirodzená sociálna štruktúra, odtrhnutie mladých ľudí od zvyšku rodiny, náročné hľadanie práce, zaistenie bývania,
  • Nedostatok prirodzeného pohybu - sedavé zamestnanie alebo dlhé státie sa strieda s krátkodobou intenzívnou aktivitou pri športoch s nerovnomernou záťažou tela,
  • Neprirodzené stravovanie - množstvo konzervovaných potravín, nadbytok lepku a cukrov, káva, alkohol, ...
  • Neprirodzená sexuálna aktivita - ešte pred niekoľkými desaťročiami sa naši predkovia začali rozmnožovať krátko po puberte, až s príchodom antikoncepcie sa situácia dramaticky zmenila,
  • Neprirodzené uvažovanie - priemerná žena v "civilizovanej" spoločnosti strávi minimálne desaťročie svojho najplodnejšieho veku snažením o NEotehotnenie, ktoré potom náhle (často z mesiaca na mesiac) prechádza v snahu otehotnieť.
  • Neprirodzené lieky, chemikálie, syntetické hormóny - napriek mnohým oficiálnym štúdiám vyvracajúcim vplyv hormonálnej antikoncepcie na plodnosť po vysadení v praxi pozorujem pravý opak.

Je skôr s podivom, že za týchto okolností nie je problémov s plodnosťou (ale aj iných zdravotných problémov) ešte viac. Denne ma prekvapuje, čo všetko je nám naše telo ochotné prepáčiť. Avšak každý sme iný, a túto individualitu je potrebné zohľadniť.

Zatiaľ čo pár o ulicu vedľa otehotnel bez problémov napriek otrasnému stravovaniu, fajčeniu a silnej nadváhe, nám sa to podariť nemusí ani pri podstatne menších "prehreškoch". Znamená to, že oni sú lepší, odolnejší ako my? Nie nevyhnutne.

Pozrime sa na to z lepšieho uhla: naše telo sa rozhodlo, že nám dá príležitosť sa navzájom spoznať, a naučiť sa so sebou zaobchádzať s úctou a láskou. Po tomto novom sebaprijatí a znovuzrodení môžeme pokračovať v šírení našich génov, spolu s vylepšenými návykmi v oblasti životosprávy a psychohygieny.

Ak túto správu nepochopíme, začína dlhý boj tela s hlavou. Ani jedna strana nechce ustúpiť, prestávajú spolu komunikovať, a nabaľujú sa ďalšie problémy.

Čo s tým môžeme urobiť?

  • Pomôžem Vám lepšie pochopiť signály Vášho tela.
  • Ak je to potrebné, sprostredkujem "uzmierenie". Naučíte sa starať sami o seba s úctou a láskou bez ohľadu na to, či telo robí to, čo od neho chce hlava. Ak sa hlava chce pokladať za múdrejšiu, mala by predsa ustúpiť prvá :-)
  • Ukážem Vám, ktoré prostriedky z prírodnej medicíny sú pre Vás vhodné...

Ak potrebujete pomoc alebo radu, neváhajte ma kontaktovať.
Budem sa tešiť na našu spoluprácu.

S pozdravom
Ing. Helena Bieliková
Fertility konzultant, IVF-CAM koordinátor a kouč vo výcviku