Prečo je kyselina listová dôležitá pre počatie i tehotenstvo?

Čo by ženy pred plánovaným otehotnením a hlavne potom v tehotenstve nemali podceniť, je príjem dôležitých látok pre organizmus a plod. Jednou z týchto živín je bezpochyby kyselina listová. A prečo je tak dôležitá?

Čo je kyselina listová?

Kyselina listová je pre telo potrebný, vo vode rozpustný, vitamín skupiny B. Nachádza sa predovšetkým v listovej zelenine, ako je napríklad špenát, špargľa, brokolica či ružičkový kel. Varením zeleniny sa však kyselina listová ničí. Z ďalších dôležitých zdrojov môžeme menovať strukoviny, figy, celozrnné pečivo, kvasnice či ľadvinky.

Účinky kyseliny listovej

Kyselina listová je potrebná hlavne počas tehotenstva, kedy znižuje riziko vrodených porúch neurálnej trubice. Veľký význam má rovnako pre správnu krvotvorbu a v neposlednom rade sa podieľa na vzniku aminokyselín. Je vedecky dokázané, že v prípade nedostatočného príjmu kyseliny listovej počas tehotenstva hrozí zvýšené riziko potratu, odtrhnutie placenty, vývojových porúch. Nedostatok kyseliny listovej sa tiež môže podieľať i na vzniku neplodnosti.

Rola kyseliny listovej pred počatím

Pokiaľ plánujete tehotenstvo, je vhodné zvýšiť príjem kyseliny listovej už tri mesiace pred počatím. V dobe pred počatím je odporúčaný denný príjem kyseliny listovej 400 mikrogramov denne. Je to dané tým, že hneď v prvých týždňoch tehotenstva sa dieťaťu vytvára mozog a miecha, a preto je vhodné mať už v tejto dobe dostatočný prísun tohto potrebného vitamínu.

Význam kyseliny listovej v tehotenstve

V čase tehotenstva je potrebné zvýšiť príjem kyseliny listovej až na 600 mikrogramov denne, a to aspoň počas prvých troch mesiacov. Je preukázané, že pravidelné užívanie odporúčaných denných dávok kyseliny listovej môže znížiť riziko vrodených vývojových porúch až o 50 %. U žien so zvýšeným rizikom defektu neurálnej trubice, ženám s celiakiou, vrodenou anémiou alebo epilepsiou, môže byť lekárom predpísaná vyššia dávka kyseliny listovej, a to až 5 000 mikrogramov. Čo sa týka negatívnych účinkov kyseliny listovej, dosiaľ nebolo preukázané riziko zvýšeného užívania kyseliny listovej. Keďže je tento vitamín rozpustný vo vode, jeho nadbytočné množstvo je z tela vylúčené močom.