Prečo by som mala cvičiť pred otehotnením?

Ak plánujete rodinu a nikdy ste pravidelne necvičili, je práve teraz najlepší čas na to, s cvičením začať. Športové aktivity vám pomôžu pripraviť telo na tehotenstvo a pôrod.

Primeraná športová aktivita zvýši vašu kondíciu, redukuje stres a pomôže v prevencii zdravotných komplikácií, akými sú srdcové problémy či vysoký krvný tlak.

O šport by ste sa mali predovšetkým zaujímať, ak trpíte nadváhou. Zníženie váhy pred otehotnením vám uľahčí tehotenstvo, pôrod aj popôrodné obdobie. Problém môžu mať aj ženy, ktoré majú váhu naopak nízku. Veľmi nízka váha môže dokonca otehotnenia skomplikovať.

Najlepší cvičebný program pre zdravú ženu je cvičiť trikrát týždenne. Ak ste predtým nikdy žiadny šport nerobili, mali by ste začať postupne a nič nepreháňať. Ak budete počúvať svoje telo, povie vám, koľko pohybu chce.
Vyberte si šport, ktorý vás bude baviť, pri ktorom sa budete cítiť pohodlne a s ktorým eventuálne môžete pokračovať počas tehotenstva. Vhodné športy, z ktorých potom môžete ľahko prejsť na upravené verzie pre tehotné, sú ľahké aeróbne aktivity, joga, pilates, plávanie, chôdza, cviky s loptou či posilňovanie.

Ak nie ste typ, ktorý navštevuje fitcentrá či vo vašom okolí žiadne fitcentrum nie je, začnete pokojne "len" s pravidelnou rýchlejšie chôdzou. Hodinová ostrá prechádzka denne vám zlepší kondíciu a prečistí hlavu. S chôdzou môžete pokračovať aj počas tehotenstva, kedy to bude prospievať nielen vám, ale aj vášmu bábätku.

Čo vám cvičenie prinesie?

  • Zlepší vašu psychickú kondíciu. Cvičenie prebúdza endorfíny, ktoré ovplyvňujú vašu náladu. Keď k tomu pridáte ešte dostatok spánku a minimálny stres, zvyšujete tak šancu otehotnieť. Ženy, ktoré sú vystresované, unavené a v zlom telesnom stave, majú veľmi často nepravidelný cyklus a problémy otehotnieť.
  • Posilní vaše telo a pripraví vás na záťaž. Počas tehotenstva a po pôrode budete neustále nosiť bábätko. Či už v sebe (počas tehotenstva) alebo rastúce bábätko po pôrode, bude to pre celé vaše telo obrovská záťaž, na ktorú doteraz nebolo telo zvyknuté. Preto je dobré posilniť svaly, ktoré budú musieť v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch viac pracovať.
  • Oveľa lepšie zvládnete tehotenstvo a obdobie po pôrode. Keď si vybudujete základy fyzickej kondície pred otehotnením a budete v ľahšom cvičení pokračovať aj počas tehotenstva, bude pre vás oveľa jednoduchšie vrátiť sa po pôrode do pôvodnej kondície. Telo si nebude musieť na cvičenie zvykať a budete sa cítiť ako pred pôrodom.

Ak máte zdravotné komplikácie alebo si len nie ste istá, ktorý šport je pre vás pred otehotnením ten najlepší, konzultujte svoje predstavy a priania s lekárom alebo profesionálnym fitness trénerom.

Autor: Michaela Mazancová