Potraviny, vďaka ktorým budete plodnejší

Neplodnosť je dnes už považovaná za nemoc. Bohužiaľ, každý 5. až 6. pár rieši problémy s neplodnosťou. Našťastie sa u 90% párov podarí príčinu neplodnosti odhaliť a u veľkej väčšiny i vyriešiť. Nie je teda nutné hneď sa obávať. Niekedy stačí tak málo, ako dodať organizmu správne živiny, či už prostredníctvom pestrého jedálničku či doplnkov stravy.

Ako podporiť oplodnenie?

Pokiaľ ste počas jedného roka neotehotnela, dôjdite si na vyšetrenia, kde zistíte, prečo sa vám nedarí. Môže to byť len nejaká drobnosť, ktorá sa dá odstrániť správnou liečbou. V prípade, že sa stále pokúšate o miminko, môžete oplodnenie podporiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je doplnenie potrebných živín, vitamínov a minerálnych látok. Ďalším dôležitým krokom je prestať fajčiť a piť alkohol, respektíve nepiť alkohol vo veľkom množstve - pohár vína nikomu neublíži. Ďalej by ste sa mali snažiť byť v psychickej pohode, pretože stres otehotneniu rozhodne neprospeje. K upokojeniu vám môže pomôcť i pohyb. Napríklad joga či pilates dokážu vašu myseľ upokojiť a telo dokonale zharmonizovať.

Aké potraviny podporujú plodnosť?

Pre podporu otehotnenia skúste do svojho jedálničku zaradiť nasledujúce potraviny:

  • Cesnak a cibuľa - i keď pri intímnych radovánkach nie je cesnak práve príjemný, je dôležitý pre svoj obsah selénu rovnako ako cibuľa. Ako cesnak, tak cibuľa prospievajú predovšetkým mužskej plodnosti.
  • Paradajky – obsahujú lykopén, ktorý je tiež dôležitý pre mužskú plodnosť. Mimo iného podporuje tvorbu spermií.
  • Červená repa – je viac než dôležitá pre plodnosť ženy a zdravý vývoj plodu, a to hlavne vďaka obsahu kyseliny listovej.
  • Materská kašička – dokáže zlepšiť kvalitu vajíčok i spermií a obnoviť hormonálnu rovnováhu.
  • Maca peruánska – peruánsky ženšen je rastlina rastúca vysoko v peruánskych Andách. A prečo je dôležitá z hľadiska plodnosti? Podporuje libido a zvyšuje tvorbu estrogénu.
  • Med – dodáva telu vitamíny, minerálne a výživné látky a hlavne podporuje činnosť vaječníkov.
  • Kokosový olej – je nie len výbornou všestrannou potravinou pre naše telo, ale predovšetkým podporuje tvorbu pohlavných hormónov, čo je pre počatie veľmi dôležité.