Pohyby plodu: prvé kroky dieťaťa.

Malý krok pre ľudstvo.. a veľký krok pre nastávajúcich rodičov. Až do prvého poriadneho kopnutia dieťatka v bruchu, predstavuje tehotenstvo viac či menej rozmazaný obraz na ultrazvuku. Po prvom poriadnom pohybe žena konečne cíti, čo sa deje: v bruchu jej rastie malý človiečik!

Kedy cítiť prvé pohyby dieťaťa?

Plod sa pohybuje od ôsmeho týždňa tehotenstva. Je však ešte príliš malý a príliš slabý na to, aby tieto pohyby tehotná žena zaznamenala. Medzi 18. a 20. týždňom tehotenstva tehotná žena cíti prvé zreteľnejšie pohyby plodu.

Počas druhého alebo ďalšieho tehotenstva, matky často zachytia pohyby oveľa skôr, pretože vedia, na čo si dávať pozor - vedia, aký pocit majú očakávať. V skutočnosti je to tak, že ženy, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, si spočiatku mýlia prvé nejasné pohyby s pohybmi čriev. Až pri poriadnych „kopancoch" ich dokážu jednoznačne rozlíšiť.

U obéznych žien prichádzajú tieto pocity zvyčajne neskôr, zatiaľ čo pri viacpočetnom tehotenstve ich cítia oveľa skôr.

Aký je to pocit?

Ženy opisujú tieto pocity rozlične. Každá ich vníma odlišne.

"Cítila som sa akoby v mojom bruchu preletel motýľ," opisuje tehotná žena prvé pohyby.
"Bolo to, ako by vo mne praskal popcorn," hovorí ďalšia žena.
"Ako pošteklenie na jazyku - len v bruchu" alebo ako "malé zemetrasenie," to sú len niektoré z popisov.

Kedy môže prvé pohyby pocítiť muž?

Prvé výrazné pohyby plodu si dokážu všimnúť len nastávajúce matky. Otcovia a zvyšok príbuzenstva si na to musia počkať väčšinou až do 24. týždňa. Mnohokrát nastáva akoby začarovanie: Akonáhle niekto položí ruku na brucho, ustanú kopy aj pohyby.
Najlepšia príležitosť kedy ucítiť ako sa dieťa pohybuje, je v noci, keď je žena v pokoji a nehýbe sa. Väčšina deti je v noci veľmi aktívna. Naopak, počas dňa spí najviac, asi 40 minút každú hodinu.

Aké množstvo pohybov je normálne?

Zvyčajne nie je dôvod na obavy, ak sa dieťa pohybuje málo. Malé deti nemusí žena cítiť tak často a intenzívne ako väčšie dieťa. Niektoré deti sú napríklad temperamentné už v bruchu. Na konci tehotenstva sú pohyby zvyčajne menej zreteľné, pretože dieťa má menší priestor na pohyb.

Nie každý pohyb dieťaťa musí byť nápadný. Štúdie ultrazvuku ukázali, že tehotné ženy cítia asi len 80% pohybov nenarodeného dieťaťa a zvyšok si nevšimnú. Najmä v pokročilejšom štádiu tehotenstva si ženy na pohyby zvyknú a nevenujú im už takú pozornosť ako na začiatku.

Kedy by ste sa mali obrátiť na svojho lekára?

Niektoré deti sú veľmi pokojné a pohybujú sa veľmi málo. Ak je žena medzi 24. a 28. týždňom a po dobu dlhšiu ako 24 hodín necíti žiadny pohyb, mala by okamžite informovať svojho gynekológa.

Po 34. týždni by si mala žena nájsť chvíľu čas a venovať pozornosť pohybom dieťaťa. Počas dvoch hodín by mala cítiť asi desať krokov.

Ak je dieťa veľmi pokojné, pomôžu tieto triky:

  • zjedzte energetickú tyčinka alebo vypite pohár pomarančovej šťavy - veľa detí sa začne pohybovať, ak dostane prísun energie.
  • ľahnite si na ľavú stranu, aby sa zoptimalizoval prívod krvi do brucha..

Ak máte pocit, že ste po dobu dvoch hodín nezacítili aspoň desať pohybov, mali by ste informovať svojho lekára alebo pôrodnú asistentku.
Niektoré deti sú naopak športovcami už v bruchu a zdá sa, že neustále trénujú. Robia premety, kopú, boxujú končatinami a vzbudzujú dojem, že sa plánujú zúčastniť olympijských hier.
I keď mnoho pohybov môže byť niekedy nepríjemné, nemalo by byť bolestivé. Ak Vám vaše dieťa spôsobuje svojimi aktivitami bolesť, poraďte sa so svojím gynekológom.

Čkanie v bruchu

Deti pijú už v bruchu. Občas sa stane, že sa napijú plodovej vody - v dôsledku čoho sa im začne často čkať. Rozpoznať je to veľmi ľahké - rytmické sťahy brucha dieťaťa sú totiž ešte intenzívnejšie ako pohyby. Perfektná príležitosť ako dať ostatným vedieť o prítomnosti Vášho dieťaťa.