Počet embryí pri transfere. Menej je viac.

Umelé oplodnenie. S týmto pojmom sa stretávame v súčasnej dobe veľmi často. Umelé oplodnenie pomáha párom splniť si sen – mať vytúženého potomka. Jedná sa o páry, kde sú partneri starší, ale aj o prípady, kde vek nepredstavuje prekážku. Ak sa pár snaží neúspešne o dieťa viac ako rok, je dobré navštíviť lekára. Problém môže byť na strane partnerky, ale v mnohých prípadoch aj na strane muža. Ak Vám lekár odporučí umelé oplodnenie – jedno či sa bude jednať o IVF alebo ICSI, budete mu klásť veľa otázok. Bude Vás zaujímať ako to prebehne, kde a kedy, ale aj počet embryí, ktoré sa použijú.

Pri umelom oplodnení často dochádza k viacpočetnému tehotenstvu

V závislosti na tom, koľko embryí bolo žene podaných. U starších žien ste sa takmer doposiaľ mohli stretnúť s názorom, že čím viac, tým lepšie. Čím viac embryí sa použije, tým väčšia je šanca, že žena otehotnie. Limit embryí sa líši od krajiny, kde sa vykonáva: v Nemecku a vo Veľkej Británii sú to maximálne 3 embryá v jednom cykle, v Spojených štátoch ich je tam už päť... U nás využívajú reprodukčné centrá limit 1 až 2 embryá.

Existuje ale diskutabilný prípad z USA, kde pomocou umelého oplodnenia Nadya Suleman odnosila a porodila naraz osem detí! História "osmerčiat" prešla celým svetom. Ona a jej deti mali šťastie, že sú v poriadku a všetko dopadlo bez komplikácií. Ale tento prípad nemusí byť samozrejmosťou aj u inej ženy, hovorí Scott Nelson z Univerzity of Glasgow.

"Riziko komplikácií sa všeobecne zvyšuje v prípade viacnásobného tehotenstva vždy. Hrozia bolesti chrbta až preeklampsia, čiže aj nebezpečne vysoký krvný tlak. Ale najväčším problémom je fakt, že deti prichádzajú na svet veľmi skoro, niekedy už v 25. alebo 26. týždni tehotenstva. Riziko, že neprežijú je vysoké a ak prežijú, majú často trvalé následky."

Menej je viac

Alebo lepšie povedané: viac záleží na kvalite embryí ako na množstve. Krajiny ako Švédsko a Belgicko túto myšlienku realizujú už dávno. Hoci sa u nich v laboratóriu vyprodukuje 5 až 7 embryí, do maternice sa implantuje len jedno. Vyberá sa to, ktoré vyzerá najzdravšie a najúspešnejšie. Hodnotí sa pritom veľkosť, tvar a ďalšie aspekty. Všetky ostatné embryá sú zmrazené pre prípad neskoršieho pokusu oplodnenia.

Spôsob zmrazovania embryí je možný aj u nás. Embryá sa môžu zmraziť buď ihneď v deň odberu, najneskôr však do 5. dňa. Čím neskôr ich zamrazia, tým ich množstvo klesá. Výhodou je, že nám ostanú tie najkvalitnejšie embryá.

Embryá sa mrazia v kryokontajneroch za pomoci ochranných látok – kryoprotektantov. Tie zabraňujú vzniku ľadových kryštálikov, ktoré by mohli zničiť membránu buniek.

Zamrazovanie je vhodné aj pre páry, ktoré už napríklad jedno dieťa vďaka umelému oplodneniu majú, ale v budúcnosti by chceli ešte ďalšie.

Scott Nelson je názoru, aby sa použilo jedno maximálne dve embryá. Je však nutné, aby lekári rozlišovali prípad od prípadu. Berie sa do úvahy mnoho faktorov, a to napríklad vek, kvalita embryí alebo ako dlho sa už žena snaží otehotnieť.