Pestrec mariánsky
Pestrec mariánsky
Latinský názov: Silybum marianum
ochorenie pečene, žlčníka a sleziny, erekcia, gynekologické problémy, kašeľ, ochorenie pľúc, depresia, imunita, problémy s trávením, lymfatické ochorenia, hemoroidy, cholesterol, nevoľnosť, migréna, nízky tlak
Pôvod
Pôvodným domovom pestreca mariánskeho je oblasť Stredomoria, ale aj Malej a Juhovýchodnej Ázie a Kanárskych ostrovov. Jeho liečivé účinky boli známe už v období starovekého Ríma, kedy sa na liečbu používal hlavne jeho koreň a listy. Vďaka svojim liečivým účinkom sa stal veľmi vyhľadávanou rastlinou, a tak sa z oblasti Stredomoria rozšíril nielen do Európy, ale aj do celého sveta.
Charakteristika
Pestrec mariánsky patrí do astrovitej čeľade rastlín. Mnohí ho poznajú hlavne pod jeho ľudovým pomenovaním buď ako Kristovu korunku, alebo ostropestrec, no najmä ako bodliak. Pestrec je odolná rastlina dorastajúca do výšky 150 cm, pričom jej charakteristickými znakmi sú tmavozelené vrúbkované listy s typickým bielym žilkovaním, nepríjemne bodajúce ostne a ružovo-fialové kvety, ktoré kvitnú v období od júla do augusta.
Zbieraná časť
Pre dosiahnutie liečivých účinkov pestreca je dôležitý zber jeho semien, listov a aj kvetov. Semená sa zberajú v období júla, augusta až septembra, kedy sa ružovo-fialové kvety tejto rastliny menia na biele páperie. Práve pod ním sú uložené, v tomto čase ešte mladé, zelené, tvrdé semienka, ktoré obsahujú liečivé účinky. Pred použitím je potrebné ich dôkladne vysušiť a pred konzumáciou rozdrviť. V opačnom prípade naše telo nedokáže prijať ich liečivé účinky.
Účinky
Veľkým prínosom tejto rastliny je, že ako jedna z mála dokáže regenerovať pečeňové bunky, ktoré môžu byť poškodené buď alkoholom, drogami, alebo aj zlou životosprávou. Okrem regenerácie ich zároveň chráni aj pred ďalším poškodením, vzhľadom k čomu sa odporúča užívať aj ako prevencia.
Pestrec mariánsky pôsobí aj na činnosť pohlavných orgánov. Tým, že zabezpečuje lepšie prekrvenie ciev, dochádza aj k lepšiemu prekrveniu pohlavných orgánov, ako mužských, tak aj ženských. Mužom prináša rýchlejší nástup a dlhšie trvanie erekcie, ženám zasa zvýšenú citlivosť v oblasti panvy a pošvy, vďaka čomu sa používa aj ako liek pri problémoch s impotenciou.
Vďaka veľmi priaznivým účinkom a jeho schopnosti dopĺňať telu potrebné látky a vitamíny, sa používa aj na zmiernenie následkov pri liečbe chemoterapiou. Pomáha z tela vylúčiť chemické časti liečby, ktoré zbytočne zaťažujú telo a zároveň pomáha pri budovaní imunitného systému.
Liečivé látky pestreca mariánskeho majú pozitívny dopad aj na tráviacu sústavu. Pôsobia ako prírodný píling pre vnútornú stenu čriev. Pestrec tak dôkladne odstráni nepotrebné zvyšky trávenia, zabezpečí lepšiu priechodnosť tráviacej sústavy a prispieva k dôkladnejšiemu vstrebávaniu potrebných látok z potravy. Vďaka tomu je vhodný aj pre pravidelné užívanie s cieľom prirodzenej dotoxikácie organizmu.
Upozornenie
Užívanie pestreca mariánskeho sa jednoznačne neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a jeho konzumácia sa rovnako nedoporučuje ani v prípade vysokého krvného tlaku a ľuďom trpiacim závažnými srdcovými chorobami. Jeho užívanie sa neodporúča kombinovať s konzumáciou mlieka, alkoholických nápojov a pikantných jedál.
Kontraindikácie
Vďaka svojim veľmi priaznivým účinkom na obnovu pečeňového tkaniva je pestrec jednou z najpreskúmanejších liečivých rastlín. Napriek všestrannosti jeho využitia sa však v prípade jeho užívania nikdy nepotvrdili žiadne závažné vedľajšie účinky.