Pamajorán obyčajný

Pamajorán obyčajný

Latinský názov: Origanum vulgare L.

tráviace ťažkosti, menštruácia, dýchacie problémy

Pôvod

Pamajorán obyčajný priviezli do Európy arabskí lekári, ktorí ním liečili migrénu a zmierňovali nervozitu. Táto bylinka hojne rastie na slnečných stráňach, vo svetlých lesoch, medzi krovín, no vo veľkom sa pestuje aj v záhradkách a vyskytuje sa najmä v Európe a Ázii. Svoje využitie už má po dlhé stáročia. Starí Gréci ho nazývali radosť z hôr, pretože pre nich predstavovalo radosť a šťastie. Hippokratés používal pamajorán na urýchlenie pôrodu a na liečbu hemoroidov už v 4. storočí p.n.l. V starovekom Egypte mala táto bylinka veľkú úctu. Vplietali ju do vavrínových vencov a korún počas náboženských rituálov. Dokonca ho používali ako dezinfekčný prostriedok. Voľakedy sa aj u nás zvykli hroby vysádzať pamajoránom, aby mohli duše mŕtvych odpočívať v pokoji.

Charakteristika

Ľudovo sa nazýva oregano, pričom meno dostalo podľa gréckeho  oros/hora/ganos, čo znamená potešenie, radosť. Patrí do čeľade hluchavkovité. Ide o trvácnu bylinu, ktorá rastie do výšky 20 až 60 cm a má pomerne vysokú rozkonárenú stonku. Má stopkaté, protinosné listy, ktoré sú vajcovitého a pozdĺžneho tvaru. V čase kvitnutia má biele až bielo-fialkasté kvety, ktoré rastú vo zväzkoch v hornej časti konárov. Plodom oregana sú hnedé tvrdky. Rastlinka mú príjemnú výraznú vôňu a využitie má aj v gastronómii, kedy sa používa čerstvé, ale aj sušené oregano.

Zbieraná časť

Hlavná sezóna zberu pamajoránu je od júna do augusta. Zbiera sa vňať a listy za slnečného počasia, ideálne pred poludním, kedy bylina obsahuje najviac silíc a účinných látok. Sušíme vo zväzkoch alebo jednotlivo v tieni a na vzdušnom priestore. Pri umelom sušení nesmie teplota presiahnuť 35 stupňov. Usušené lístky a vňať by mali mať tmavozelenú farbu s typickou arómou. Skladuje sa na suchom, tmavom mieste.

Účinky

Pamajorán posilňuje žalúdok, utišuje bolesť, pomáha pri nadúvaní, pôsobí proti plynatosti, uvoľňuje tráviace kŕče, pomáha pri hnačke, slúži ako dezinfekcia tráviaceho traktu a upravuje činnosť žalúdka. Silica spolu s horčinami zvyšuje tvorbu žlče a tráviacich štiav, a taktiež podporuje chuť do jedla, pôsobí proti páleniu záhy, celkovo zlepšuje trávenie a likviduje parazity v črevách. Významný je jeho účinok pri vysokej hladine cholesterolu.

Látky obsiahnuté v pamajoráne uvoľňujú kŕče svaloviny maternice, tlmia bolesti počas menštruácie a upravujú cyklus. Takisto sa odporúča ženám, ktorým by mohla hroziť predčasná menopauza.

Protikŕčový účinok pamajoránu sa tiež cení aj pri ochoreniach dýchacej sústavy, najmä po dlhotrvajúcom kašli súvisiacom so zápalom pohrudnice, čistí zahlienené pľúca, upokojuje silný kašeľ, má dezinfekčný účinok a odstraňuje zápal priedušiek. Môže sa tiež použiť ako kloktadlo pri ochoreniach ústnej dutiny, pri zápaloch ďasien či vo forme obkladov pri zápalovom zdurení uzlín.

Na vonkajšiu aplikáciu sa používa najmä pri liečení alergických ochorení kože, ekzémov, lišajov a iných kožných chorôb.

Pamajorán má tiež mierne tlmivý účinok na nervový systém, používa sa ako sedatívum pri psychických poruchách či pri bolestiach hlavy.

Upozornenie

Počas tehotenstva by malo byť užívanie oregana veľmi obmedzené. Čaj by tehotné ženy nemali z tejto bylinky piť vôbec. V ranných fázach tehotenstva by mohol vyvolať potrat. Oregano sa neodporúča užívať ani počas dojčenia, pretože táto bylinka vo väčšom množstve blokuje účinok hormónu pregesterónu.

Kontraindikácie

Počas užívania pamajoránu neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, avšak veľké množsto denne užívané vnútorne by mohlo byť rizikom pre vznik anémie. Silica sa nesmie užívať vnútorne, inak sa vo vysokých dávkach prejaví vo forme neurotoxicity a vyvoláva kŕče.