Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy a tehotenstvo - táto kombinácia nie je nič neobvyklé. Približne polovica všetkých tehotných žien trpí pálením záhy v tehotenstve často po prvýkrát v živote. I keď je to veľmi nepríjemné, nie je žiadny dôvod k poplachu. Najmä v poslednej tretine tehotenstva je pálenie záhy jedným z najčastejších ťažkostí.

V priebehu tehotenstva prebieha v tele veľa zmien. Všetko sa postupne mení a prispôsobuje životu dvoch organizmov. Hormóny sa starajú o to, aby boli tkanivá a svaly uvoľnené a bábätko tak malo dostatok priestoru pre svoj rast a vývin. Pôsobením tehotenských hormónov stráca zvierač pri vyústení z pažeráka svoju elasticitu. Nepríjemným výsledkom je to, že kyslý obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka a spôsobuje pálenie záhy. Najmä v posledných týždňoch býva tento priechod veľmi úzky. Rastúce dieťa tlačí viac a viac na žalúdok a kyslý obsah žalúdka je preto nútený vracať sa naspať hore. To spôsobuje návrat agresívnych žalúdočných štiav do pažeráka. Tie v pažeráku dráždia citlivú sliznicu a vytvárajú tak pocit pálenia.

Proti týmto problémom zvyčajne pomáha zmena životného štýlu a stravovacích návykov. V období tehotenstva by mali byť súčasťou každého dňa chvíle uvoľnenia a odpočinku. Vhodná je napr. joga alebo relaxačné cvičenia napomáhajúce k odbúraniu stresu a navodeniu dobrej nálady a uvoľnenia.

Aj počas jedenia je potrebné nájsť si čas len pre túto činnosť a nezaoberať sa inými aktivitami.

Potraviny a nápoje, ktoré môžu podráždiť žalúdok by mali byť konzumované len v minimálnom množstve, vhodné je zriecť sa ich úplne. Medzi ne patrí kofeín, sladkosti, korenené a mastné jedlá. Pred spaním by ste nemali jesť minimálne 3-4 hodiny.

Počas tehotenstva je prospešné rozdeliť si jedlá na päť až šesť menších porcií denne. Má to niekoľko výhod – hladina cukru v krvi tak klesá pomalšie, matka a dieťa sú počas celého dňa rovnomerne zásobované živinami a zabráni sa tým prebytočnému prejedaniu sa. V neskoršej fáze tehotenstva, keď dieťa potrebuje viac priestoru, sú lepšie stráviteľné menšie porcie jedál.

Pitný režim v tehotenstve je tiež veľmi dôležitý. Odporúča sa vypiť minimálne 2 litre denne - v horúcich letných dňoch aj viac. Najlepšou možnosťou sú nízkokalorické nápoje ako bylinné a ovocné čaje, zriedené ovocné šťavy a minerálne vody.