Novinky v liečbe neplodnosti. Čo pomáha?

Niektoré páry čakajú na vytúžené bábätko roky, no sú ženy, ktoré otehotnejú hneď na prvýkrát, "ani nevedia, ako", iné na vytúžené bábätko čakajú roky a musia podstúpiť množstvo vyšetrení a zákrokov, aby sa ho vôbec dočkali. Ak patríte do druhej skupiny, určite vás budú zaujímať nové trendy a možnosti v liečbe neplodnosti. A že sú!

Párov, ktoré majú problém s počatím potomka, každým rokom pribúda.

A to nielen na Slovensku, ale celosvetovo. Ono to totiž nie je vôbec jednoduché, keď sa u prirodzeného počatia musíte trafiť do niekoľkých hodín ženinej ovulácie. "U nás rieši problémy s neplodnosťou každý siedmy pár, čo je zhruba 15 percent! Niektoré prieskumy však hovoria o ešte vyššom čísle. V každom prípade množstvo našich pacientov stále rastie, "hovorí MUDr. Jaroslav Hulvert z pražského centra ISCAR. "Dôvodov je veľa, najčastejšie sa stretávame so zhoršeným spermiogramom (vyšetrením kvality a množstva spermií) u mužov, u žien býva zase základným problémom odsúvanie materstva do neskorého reprodukčného veku. Je totiž všeobecne známe, že po 30. roku plodnosť ženy rapídne klesá, "vysvetľuje odborník.

Na vine je životný štýl aj prostredie

Už dávno tiež nie je pravda, že "chyba" býva prevažne na strane ženy. Práve kvôli zhoršovaniu kvality a množstva spermií u mužov sa podiel príčin neplodnosti zrovnal na 1: 1. "Dôvody, prečo dochádza u mužov k zhoršovaniu hodnôt spermiogramov, nie sú jednoznačne zistené. Jednou z možností je vplyv čím ďalej nekvalitnejšieho životného prostredia a tiež spôsob života. Nepriaznivo pôsobí stres, fajčenie, strava, užívanie liekov, niektorí muži trpia tiež rôznym chronickým ochorením, ktoré je nezistené, prípadne neliečené a podobne. To všetko má na kvalitu spermií vplyv. U väčšiny mužov sa však príčina nikdy nezistí, a pre našu prácu to ani nie je príliš podstatné, "dodáva doktor Hulvert.

Spermie sa bez pomoci nezaobídu

Našťastie sa rovnako ako v iných lekárskych odboroch rýchlo vyvíjajú aj možnosti liečby neplodnosti, a tak má stále viac párov veľkú šancu na zdravé bábätko. Najjednoduchšou metódou je tzv. IUI - základná forma asistovanej reprodukcie, ktorá ženu navyše minimálne zaťažuje. Veľmi jednoducho povedané ide o zavedenie spermií (či už partnera alebo darcu) do dutiny maternice v čase, keď žena ovuluje. Aby bola zaistená čo najvyššia úspešnosť, podstupuje predtým pacientka hormonálnu stimuláciu vaječníkov.

Zájsť k odborníkovi je lepšia než sa dlhodobo trápiť

"Táto metóda sa používa najmä u párov, kde je len mierne zhoršený spermiogram partnera, a v prípadoch, kedy je príčinou neplodnosti anovulácia (porucha uvoľňovanie vajíčok) partnerky. Úspešnosť IUI je zhruba 5 až 15% pri jednom ovulačnom cyklu. Ak je pár indikovaný k tomuto výkonu, vykoná ho lekár najviac 3x, a potom navrhne, aby pár využil účinnejšie metódu IVF, "hovorí MUDr. Hulvert.

Dve embryá a dosť

Druhou metódou "umelého oplodnenia" je takzvané IVF, ktoré je síce náročnejšie než predchádzajúca metóda, ale zase oveľa účinnejšie. Pri jednom cykle takto otehotnie až 30-40% žien. IVF sa dnes používa prakticky u všetkých porúch plodnosti. Zahŕňa odber vajíčka, insemináciu spermiami mimo tela ženy, kultiváciu a prenos embrya späť do maternice.

Oplodnenie prebieha mimo organizmus, a práve preto sa vžil ľudový názov "dieťa zo skúmavky". Ide o zákrok pomerne náročný, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti u oboch z páru, hoci väčšinu procedúr zákroku absolvuje iba žena. "Na rozdiel od predchádzajúcej doby sa dnes prenáša do tela pacientky štandardne už jedno, maximálne dve embryá, aby sme sa vyhli riziku viacpočetného tehotenstva, ktoré je vždy rizikové, nielen pre ženu po umelom oplodnení," vysvetľuje lekár.

K vajíčku sa dostanú len tie najlepšie

Medzi úplné novinky v liečbe neplodnosti patrí metóda PICS a metóda embryoskopie. Doteraz boli vyberané spermie pre zavedenie do vajíčka len podľa ich vzhľadu a pohyblivosti.

"Metóda PICS je zatiaľ jediný reálne v laboratórnych podmienkach fungujúci test, ktorý umožňuje vybrať zrelú spermiu. V nadväznosti na teoretické poznatky možno povedať, že zrelá spermia má veľmi pravdepodobne nepoškodenú genetickú informáciu. Oplodnené vajíčka touto spermiou dávajú vysokú pravdepodobnosť vzniku kvalitného správneho vývoja schopného embrya. Takáto spermia nemusí byť nutne tá najrýchlejšia a ani nemusí z pohľadu embryológa vyzerať najlepšie. Nemusí teda pri spontánnom oplodnení uspieť, embryológ ju nemusí vybrať injekciou do vajíčka. Metóda PICS ju ale nájsť dokáže. Jednoducho povedané táto metóda dokáže vyselektovať, najlepšiu spermiu a následne ju použiť pre oplodnenie vajíčka, "vysvetľuje náročný proces MUDr. Jan Šulc z kliniky GEST.

Kamera v inkubátore

Ďalšou novou možnosťou je laboratórne monitorovanie vývoja embryí už od oplodnenia, a to za pomoci kamery inštalovanej priamo v inkubátore. Vďaka tejto metóde nie je nutné každodenné hodnotenie embryí pod mikroskopom, ktoré embryu neprospieva. "Zrýchlený záznam nám umožní pozorovať, či dochádzalo k deleniu buniek rovnomerne a či prebiehalo podľa časového harmonogramu zodpovedajúceho vývoju kvalitného embrya. Abnormálne embryá zanikajú totiž väčšinou ešte pred vložením späť do tela matky alebo sú následne príčinou skorého potratu, čo prináša žene obrovský stres. Navyše sa tým predlžuje aj doba, ktorú čaká na svoje vytúžené bábätko, "hovorí MUDr. Hulvert.

Zdroj: prozeny.cz