Nepravé kontrakcie. Skutočné kontrakcie nie je vždy ľahké rozpoznať.

Predovšetkým pred narodením prvého dieťaťa, nie je vždy jednoduché odlíšiť skutočné kontrakcie od tých nepravých. Všeobecne platí, že ak má nastávajúca matka pochybnosti, nejedná sa ešte o skutočné kontrakcie.

Už od 6. týždňa tehotenstva dochádza ku sťahom maternice. 

Tieto tzv. Braxton – Hicksove kontrakcie, nazývané aj falošné alebo „poslíčkovia" sú zvyčajne nepravidelné a nebolestivé. Pretože ešte nerozširujú kŕčok maternice, nie sú nebezpečné.

Počas tehotenstva sa maternica pravidelne sťahuje, aby pomohla zlepšiť prekrvenie placenty a tým aj lepšie zabezpečiť výživu dieťaťa. Hicks vychádzal z toho, že tieto sťahy maternicu posilňujú a pripravujú tak na proces pôrodu.

Prvé cvičné kontrakcie oznamujú, že pôrod je na dohľad.

Nepravé pôrodné bolesti nie sú pravidelné a rovnaké. Nie sú bolestivé, ale môžu byť nepríjemné a spôsobujú mierne stvrdnutie bruška. Pri pohybe ženy nepravé kontrakcie ustúpia, zatiaľ čo tie pravé sa zintenzívnia.

Tieto kontrakcie môžu byť výraznejšie v druhom trimestri tehotenstva, ale niektoré ženy ich necítia vôbec.

Niektoré ženy sú pred narodením svojho bábätka veľmi nervózne a vzrušené a je preto možné, že cítia kontrakcie aj keď to tak možno nie je. Mali by preto určite navštíviť lekára alebo si zariadiť kontrolu v nemocnici, kde ich obavy môžu zahnať.

V prípade, že cítite kedykoľvek počas tehotenstva viac ako 4 kontrakcie za sebou v rozmedzí menej ako 15 minút, oznámte to svojmu lekárovi. Ten bude od Vás zisťovať informácie o počte sťahov, intenzite, ale aj iných okolností ako napríklad hnačka, krvácanie, farba sekrétu, bolesti brucha a chrbtice a podobne.

Ak sú pre Vás kontrakcie nepríjemné, ľahnite si na ľavý bok, nohy si vyložte vyššie ako máte zvyšok tela a odpočívajte. V prípade, že sa kontrakcie nezmiernia, urýchlene navštívte lekára alebo najbližšiu nemocnicu.

Kontrakcie môžu byť vyvolané aj zvýšeným stresovým vypätím alebo situáciou.

Reálne sťahy maternice sú rytmickejšie a bolestivejšie. 

Pri pohybe sú vždy silnejšie a neustupujú, naopak zosilňujú sa. Prvé kontrakcie trvajú zvyčajne 30 - 60 sekúnd a objavujú sa v intervaloch 5 až 20 minút. To sa však líši u každého pôrodu, takže niektoré ženy zaznamenajú skutočne bolestivé sťahy až v intervaloch každých 5 minút. Počas poslednej fázy pri pôrode prebiehajú kontrakcie v priemere 60 až 90 sekúnd a pauzy medzi nimi trvajú 2 až 4 minúty.

Spočiatku Vám táto bolesť môže pripomínať menštruačné bolesti, čo je spôsobené nedostatkom prietoku krvi do maternice počas sťahu. Niektoré ženy ich cítia ako dlhotrvajúce bolesti chrbta. Súčasne cíti žena tvrdnutie maternice, ktoré sa potom uvoľní.

V čase, keď by sa už Vaše bábätko mohlo pýtať na svet, Vás môžu stále zastihnúť aj nepravé kontrakcie. Výbornou pomôckou ako zahnať obavy alebo naopak urýchliť proces pôrodu, je teplá sprcha, ktorá skutočné sťahy posilní a tie nepravé zaženie.