Neplodnosť

Príčiny

Dôvody neplodnosti sú veľmi rôznorodé. Plodnosť nie je nemenná, ale každý jednotlivec podlieha viac či menej jej silným výkyvom. Dokonca aj medzi mladými pármi môže nadmerný stres alebo ťažká psychická záťaž vyvolať neplodnosť. Ak sa situácia zmierni, plodnosť sa znovu obnoví. Aj napriek tomu, že pár môže byť zarmútený tým, že sa tehotenstvo nedostaví je táto reakcia organizmu v poriadku. Veľký stres, psychická a fyzická záťaž zabraňujú žene zamerať sa na tehotenstvo a nevyhnutný pokoj, preto sa telo v takomto období bráni tehotenstvu.

Tak ako na mužskú tak aj na ženskú neplodnosť negatívne vplýva alkohol, nikotín, drogy a toxíny zo životného prostredia. U silných fajčiarov môže byť znížená produkcia spermií alebo to môže viesť k nedostatku ovulácie u žien fajčiarok. To platí aj pri nadmernej konzumácii alkoholu. Okrem toho sú nadváha a podváha najmä u mladých žien častou príčinou dočasnej neplodnosti. Niektoré diéty môžu viesť k poruchám menštruácie alebo spôsobujú v tele tzv. slabý plameň, ktorý neumožňuje žiadne tehotenstvo. Príliš namáhavý šport alebo ťažká fyzická práca môže spôsobiť problémy s plodnosťou.

Ak je dôvodom neplodnosti organická príčina, môže byť zvyčajne lekárom liečená. Fyzické príčiny sú vrodené alebo vznikajú počas života chorobami, operáciami alebo inými faktormi. Často nie je jediný faktor zodpovedný za neplodnosť – psychika hrá veľkú úlohu pri organicky spôsobenej neplodnosti.

Pri tzv. idiopatickej neplodnosti môžu minimálne zmeny u oboch partnerov viesť k neplodnosti.