Nátržník husí

Nátržník husí

Latinský názov: Potentilla anserina

žalúdočné problémy, obličkové a žlčníkové kamene, menštruácia, maternica, hnisavé rany, zápaly, vredy, opuch, pomliaždeniny, krvácanie, paradentóza

Pôvod

Pôvodnou oblasťou výskytu nátržníka husieho je oblasť Európy, Ázie, Ameriky a Austrálie. Ide teda o bežne sa vyskytujúcu rastlinu, ktorá je v hojnom počte zastúpená aj v našich podmienkach. Vyskytuje sa hlavne na vlhších miestach nížinných a podhorských oblastí.

Charakteristika

Nátržník husí patrí do čeľade rastlín ružovitých. Mnohým je známy aj podľa ľudových názvov husia nôžka, husie mydlo, odolen, námožníček, strieborník či husičky. Je trvácou bylinou dorastajúcou do výšky 60 cm a má plazivé, pomerne dlhé stonky, ktoré sa tiahnu aj popod zem v podobe podzemkov. V nadzemnej časti z nich vyrastajú podlhovasté listy vajcovitého tvaru, ktoré sú na svojej spodnej strane striebristo plstnaté. Zo stoniek vyrastajú nepravidelné, päťpočetné kvety zlatožltej farby. Kvety sú asi 2 cm veľké, obojpohlavné a kvitnú v období od mája do júla. Celá rastlina pôsobí chlpatým vzhľadom.

Zbieraná časť

Z nátržníka husieho zbierame prakticky celú nadzemnú časť rastliny vrátane stonky, listov a aj kvetov, pričom v niektorých prípadoch sa stretávame aj so zberom podzemku. Zozbieranú časť je potrebné dôkladne usušiť mimo lúčov priameho slnka. 

Účinky

Liečivé účinky nátržníka husieho sa využívajú v prípade ťažkostí s tráviacou sústavou. Dokáže regulovať množstvo žalúdočnej kyseliny v tele a udržiavať tak jej optimálne množstvo. Pomáha ako liek proti bolesti, nafukovaniu a kŕčom v žalúdku, dokáže uľaviť aj v prípade hnačiek a vírusových ochorení tráviacej sústavy a odporúča sa aj ako prevencia pre jej správne fungovanie.

Využitie tejto liečivej rastliny je dôležité aj v prípade ženských problémov. Upokojuje vnútro pohlavných orgánov počas bolestivého obdobia periódy a zmierňuje intenzitu vnútromaternicových kŕčov.

Nátržník husí pomáha aj pri problémoch ústnej dutiny a pri jej zápaloch. Upokojuje sliznicu a prinavracia jej schopnosť správneho fungovania. Zbavuje bolesti a prispieva k jej rýchlejšiemu hojeniu. V prípade ústnej dutiny ho využívame aj pre vonkajšie použitie, prostredníctvom ktorého pomáha pri bolestiach a zápaloch zubov a ďasien.

Účinky nátržníka sa využívajú aj v prípade jeho vonkajšieho užívania. Pomáha v prípade podráždenej, zaparenej pokožky, lieči hnisavé vyrážky, ekzémy a pomáha aj pri bolestiach a liečbe hemoroidov.

Upozornenie

Doposiaľ nie sú známe žiadne obmedzenia v užívaní nátržníka husieho ako liečivej rastliny v súvislosti s konkrétnymi druhmi ochorení. Akékoľvek zvláštnosti počas jeho užívania však neváhajte konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.

Kontraindikácie

V prípade užívania nátržníka husieho neboli zistené žiadne nežiaduce vedľajšie účinky a nebola potvrdená ani neznášanlivosť s inými liekmi a liečivými látkami.