Mýty a fakty o neplodnosti

Vedeli ste, že neplodnosť je zaradená medzi nemoci? Jej definícia znie, že pár je neplodný, pokiaľ počas jedného roka pravidelného sexuálneho styku žena neotehotnie. No okolo neplodnosti a jej liečenia sa šíria množstvo mýtov. Niektoré sú z časti založené na pravde, iné sa od pravdy diametrálne líšia.

1. mýtus - neplodnosť je iba záležitosťou žien

V tomto prípade ide o nepravdivú informáciu, pretože problémy s neplodnosťou sa týkajú aj mužov aj žien. A keďže vyšetrenie plodnosti muža je rýchlejšie a ľahšie, začína sa obvykle práve u mužov.

2. mýtus – neplodnosť je nevyliečiteľná

Pri tejto vete sa na chvíľu zastavíme. Samozrejme, že pri niektorých pároch je neplodnosť nevyliečiteľná, no vďaka vedeckým výskumom a zlepšeniu medicínskych možností je dnes situácia viac než priaznivá a z väčšej časti sa darí neplodným párom pomôcť.

3. mýtus – obezita spôsobuje neplodnosť

Ani tu nemôžeme jednoznačne povedať, či ide o pravdu alebo lož. Obezita má rozhodne vplyv na plodnosť. Záleží však na tom, čím je spôsobená. Každopádne je ale pravda, že obezita otehotnenie výrazne sťažuje. Čím viac tuku telo obsahuje, tým viac produkuje estrogén. Niekto by si pomyslel, že väčšie množstvo estrogénu nemôže vadiť, ale bohužiaľ ako veľké, tak aj malé množstvo vychyľuje hormonálnu rovnováhu, ktorá má vplyv na menštruačný a ovulačný cyklus.

4. mýtus – umelé prerušenie tehotenstva spôsobuje neplodnosť

Interrupcia alebo umelé prerušenie tehotenstva nespôsobuje neplodnosť, ale pri neštandardných situáciách k nej môže bohužiaľ dôjsť. Záleží predovšetkým na tom, v ktorom mesiaci tehotenstva je vykonávaná. Vplyv môže mať samozrejme i profesionalita vykonávaného zákroku.

5. mýtus – vek plodnosť neovplyvňuje

Tu vás asi sklameme, ale s vekom sa plodnosť znižuje, a to jak u mužov, tak u žien. A nie len, že sa schopnosť počatí znižuje, ale s narastajúcim vekom bohužiaľ stúpa riziko vrodených porúch. I v prípade umelého oplodnenia má vek svoje opodstatnenie, a preto s počatím bábätka dlho neotáľajte. I keď už máte jedno bábätko, neznamená to, že v prípade ďalšieho pokusu nebudete mať problém. Často sa problémy s počatím objavujú práve až u druhého potomka