Možnosti liečby neplodnosti. Klasicky alebo alternatívne?

Pri problémoch s menštruačným cyklom a otehotnením sa často hovorí o hormonálnej nerovnováhe, narušenej imunite, zlej životospráve či dedičnosti. Dosť častá je však aj "neplodnosť z neznámych príčin". Čo sa za tým skrýva?

Problémy s plodnosťou sú čoraz častejšie, a otehotnieť či udržať tehotenstvo sa nedarí aj napriek stúpajúcej úrovni lekárskej starostlivosti vo vyspelých krajinách. Tento jav sa dáva do súvislosti so zhoršovaním životného prostredia a odkladaním materstva do vyššieho veku. Pesimisti hovoria dokonca aj o zhoršujúcej sa kvalite genetického kódu - inými slovami degenerácii - vplyvom chýbajúceho evolučného tlaku.

Ak súčasným trendom narastajúcich problémov s plodnosťou preložíme priamku, dopracujeme sa k alarmujúcim výsledkom - už o niekoľko desaťročí by prirodzené počatie u ľudí bolo takmer nemožné!

Pokiaľ sa páru s pravidelným nechráneným pohlavným stykom nepodarí otehotnieť do jedného roka, nasledujú štandardné vyšetrenia plodnosti: vyšetrenie spermiogramu, hormonálny profil ženy, ultrazvukové vyšetrenie a vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov. Ďalším krokom je asistovaná reprodukcia. Často pomôže vnútromaternicová inseminácia - zavedenie prečistených spermií do dutiny maternice. Ak nedôjde k otehotneniu po dvoch či troch pokusoch, lekár neplodnému páru navrhne mimotelové oplodnenie - IVF.

Pre páry s ťažkými poruchami tvorby vajíčok a spermií, úplnou nepriechodnosťou vajíčkovodov či semenovodov, a genetickými poruchami to môže byť jediný spôsob, ako sa dopracovať k potomstvu. Sú však tiež prípady, kedy sa nezistí žiadna príčina neplodnosti - všetky vyšetrenia sú v norme, a napriek tomu sa otehotnenie nepodarí ani pri opakovanom IVF.

Toto je oficiálny, štandardný postup. Našťastie existujú aj iné možnosti...

Iná cesta

Mnohí ľudia pri problémoch s počatím, ale aj iných chronických zdravotných problémoch, začínajú prehodnocovať svoj doterajší spôsob života. Nechcú sa zmieriť so šablónovitým postupom obvyklej liečby a hľadajú iné možnosti.

Táto cesta býva zložitá. Poznatky o alternatívnych liečebných metódach bývajú málo dostupné, nepresné, úroveň poskytovateľov alternatívnych terapií je nevyrovnaná. Máloktorá terapia má potenciál obsiahnuť a vyriešiť všetky možné príčiny zdravotného problému, a mnohé terapie (či terapeuti) môžu byť vyslovene škodlivé.

Laik vo svete alternatívnej medicíny je rýchlo zaplavený množstvom viac či menej užitočných informácií, ľahko sa stane "obeťou" reklamy na nový zázračný prípravok. Po bezvýslednom odskúšaní niekoľkých produktov a metód sa často dostaví definitívna rezignácia.

Na vine pritom nie je alternatívna medicína, ale jej nekoordinované, neinformované použitie. Všetci chápeme, že pri návšteve v lekárni nemôžeme nakupovať lieky ako potraviny v samoobsluhe - ak sa nechceme otráviť, necháme si poradiť od lekára a lekárnika. A podobne by to malo byť aj pri snahe o uzdravenie pomocou prírodných terapií.

Treba si zároveň uvedomiť hlavné špecifikum prírodnej medicíny - pomalý, ale o to trvalejší nástup účinku s minimom vedľajších účinkov. Výhodou je, že aj pri neuváženom použití jej prostriedkov je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sme na svojom zdraví napáchali väčšie škody. Pri nekvalifikovanom experimentovaní s prírodnými liečebnými metódami našej fyzickej schránke málokedy bezprostredne hrozí niečo vážnejšie ako hnačka, či natiahnutý sval.

Započítajme však aj stratu drahocenného času, nemalé finančné výdavky a škody na psychike. Opakované neúspechy v snahe o uzdravenie a otehotnenie v nás prirodzene navodia pocit, že je s nami niečo v neporiadku. Strácame dôveru vo vlastné telo. Ako môžeme milovať a dôverovať telu, ktoré nás zrádza?

Pritom práve dobrý vzťah k vlastnému telu je jedna z najdôležitejších okolností pri liečbe ľubovoľného chronického zdravotného problému. Ak nám chýba láska a dôvera k sebe samému, skôr či neskôr sa tento nedostatok prejaví vo forme nejakého fyzického ochorenia.

Uzdravenie tela je bez súčasnej práce na uzdravení duše veľmi ťažké. Ak cítite, že Vás tento začarovaný kruh pohltil a neviete sa z neho vymaniť vlastnými silami, je vhodné vyhľadať pomoc a podporu. Niekedy stačí chápavý partner, inokedy priatelia. Najefektívnejšia je však pomoc odborníka - fertility kouča alebo konzultanta.

Ak potrebujete pomoc alebo radu, neváhajte ma kontaktovať.
Budem sa tešiť na našu spoluprácu.

S pozdravom
Ing. Helena Bieliková
Fertility konzultant, IVF-CAM koordinátor a kouč vo výcviku