Mimomaternicové tehotenstvo môže potrápiť

Normálne a zdravé tehotenstvo začína oplodnením vajíčka spermiou a jeho uhniezdením v dutine maternice, kde sa plod ďalej vyvíja. Bohužiaľ až u 1% zo všetkých tehotenstiev, vajíčko až do maternice nedoputuje a uhniezdi sa inde ako v maternici. Mimomaternicové tehotenstvo môže byť veľmi závažný stav a je veľmi dôležité ho včas rozpoznať, inak môže viesť tento stav až k ohrozeniu života ženy.

Ak sa teda plodové vajce neocitne v maternici, môže sa uchytiť a rásť aj niekde inde. Asi z 95% to býva najčastejšie vo vajíčkovode. Vajíčkovody bývajú veľmi často poškodené vďaka častým zápalom, ktoré sa zle hoja a často spôsobujú zrasty a zjazvenie. Vajíčko sa teda zvyčajne nestačí včas prepliesť cez tieto prekážky a uhniezdi sa už vo vajíčkovode. Asi jedno percento vajíčok, sa usadzuje dokonca už na povrchu vaječníka alebo v prasknutom folikule. Zriedkavo sa môže stať, že dôjde k uhniezdeniu vajíčka v dutine brušnej alebo až na krčku maternice.

Prečo je mimomaternicové tehotenstvo tak nebezpečné

Pre správny vývoj zárodku sú optimálne podmienky iba v maternici. Mimo maternicu sa plod nemá možnosť správne vyvíjať, najmä vďaka nedostatku výživy. Často teda zárodok sám odumiera a býva samovoľne vypudený z tela. Tento stav zvyčajne žena ani nezaregistruje. Problémy ale môže spôsobiť, ak sa zárodok napríklad vo vajíčkovode ďalej vyvíja a rastie.

Vajíčkovod je len 0,5 cm hrubý, teda veľmi skoro môže byť plod oveľa väčší ako hrúbka vajcovodu. Napr. 4 týždne po oplodnení vajíčka, môže byť zárodok veľký cca 2 cm v priemere. Zárodok teda začne prerastať cez vajcovod, naruší okolité krvné cievy, čo spôsobí krvácanie. V najhoršom prípade môže vajíčkovod až prasknúť. Krv sa potom vyleje do dutiny brušnej a veľmi rýchlo môže nastať otrava krvi.

Priebeh mimomaternicového tehotenstva

Sprvu sa tehotenstvo prejavuje úplne rovnako ako zdravé tehotenstvo. Žene vynechá menštruácia. Ako náhle si urobí tehotenský test z moču, je pozitívne rovnako ako pri normálnom, vnútromaternicovom tehotenstve. Časom však začnú problémy. Medzi prvotné príznaky patria kŕčovité bolesti v podbrušku alebo slabé krvácanie. Pôvodcom bolesti býva najčastejšie krv v brušnej dutine (vzniknutá potratom), ktorá dráždi jej výstelku, a poškodenie vajíčkovodu. K tejto situácii väčšinou dôjde približne sedem až osem týždňov po vynechaní menštruácie. Stav sa ďalej vyvíja chronicky. Žena pociťuje bolesti na jednej strane podbruška a môže sa stať, že krvácanie spôsobí žene anémiu.

Horšou variantom je, ak sa vajíčko stále vyvíja a rastie. Asi päť až sedem týždňov po vynechaní menštruácie môže prasknúť stena vajcovodu. Žena náhle pocíti prudkú bolesť v podbrušku, ktorá sa neustále stupňuje. Následne žene začne klesať tlak a pulz, pokožka bledne, končatiny sú studené. Rozvíja sa tzv. hemoragický šok z veľkej, až niekoľkolitrovej, straty krvi. Preto je veľmi dôležité, aby bola žena čo najrýchlejšie prevezená do nemocnice!

Najdôležitejšie je včasné odhalenie

Akonáhle žena zistí, že má pozitívny tehotenský test, mala by navštíviť svojho gynekológa, ktorý by mal pomocou ultrazvuku tehotenstva potvrdiť a skontrolovať, či je vajíčko usadené správne v maternici. Súčasne by mal lekár odobrať aj krv na hladinu hormónu HCG - u mimomaternicového tehotenstva býva hladina hormónov nižšia ako u normálneho tehotenstva.

Ak máte dôkladného lekára, skontroluje aj stav vajíčkovodov a vaječníkov - vždy je možnosť, aj keď málo pravdepodobná, že mohlo dôjsť k viacnásobnému tehotenstvu a hoci jedno vajíčko je uhniezdenie v maternici, ďalšie môže byť uhniezdené inde. Navyše, niekedy môže ísť o tzv. falošné tehotenstvo, kedy sa k mimomaternicovému tehotenstvu pridruží aj vačok v maternici, ktorý pripomína uchytené vajíčko, ale v skutočnosti je to iba prázdna dutinka.

Keď lekár objaví na ultrazvuku mimomaternicové tehotenstvo, zvyčajne vás okamžite odošle do nemocnice na tzv. laparoskopiu. Pri tejto malej operácii vám bude toto patologické tehotenstvo ukončené. Bohužiaľ často dochádza súčasne aj k odstráneniu poškodeného vajcovodu.

Ak je mimomaternicové tehotenstvo odhalené neskoro

Teda až napríklad po prasknutí vajcovodu, je nutné pre masívne krvácanie do brušnej dutiny urobiť kompletnú revíziu dutiny brušnej a to možno len pri veľkej operácii. Najdôležitejšie je, aby táto operácia bola urobená okamžite - inak následky masívneho krvácania do dutiny brušnej môžu byť smrteľné.

V poslednej dobe je zaznamenaný nárast tohto patologického tehotenstva. Je to predovšetkým spôsobené čoraz vyšším nárastom umelého oplodnenia a tiež vďaka životnému štýlu. Ženy si navyše často neuvedomujú, aké dôsledky môžu mať časté zápalové ochorenia ženských orgánov a hlavne ak podcenia ich úplné vyliečenie. 

Zdroj.novinky.cz