Migréna v tehotenstve
Okrem radosti z príchodu nového člena rodiny, prináša tehotenstvo u žien, ktoré trpia migrénou, aj vedľajší účinok. Bolesti hlavy sú miernejšie, prípadne žiadne. Vedci zistili, že je to spôsobené zmenou činnosti mozgu. Pacienti s migrénou zvyčajne mávajú problémy aj s miernym, nedôležitým hlukom. Avšak od druhého trimestra tehotenstva sa mozgová aktivita mení tak, že ženu už nevýrazné zvuky nerušia.
Táto zmena nie je trvalá: len štyri týždne po pôrode môže žena opäť zažívať typické stavy migrény, objavil Peter Kropp z Univerzity v Rostocku spolu so svojimi kolegami.
Výskumníci sa zamerali na tzv. kortikálny návyk - schopnosť mozgu vedome nevnímať opakujúce sa zvuky, ako je napríklad tikanie hodín. Štúdie dokázali, že kortikálny návyk je u ľudí trpiacich migrénou často znížený a preto sa títo ľudia cítia byť rušený aj najmenším zvukom.
Pretože mnoho žien počas tehotenstva trpí migrénami menej ako obvykle, chcel Kropp a jeho kolegovia vo svojej štúdii skúmať, či sa kortikálny návyk v tehotenstve normalizuje. Za týmto účelom študovali mozgovú aktivitu u 29 tehotných žien, z ktorých 14 bolo pacientok s migrénou a 28 netehotných žien, a z nich 12 pacientok s migrénou.
Dobrovoľníčky si mali byť vedomé zvukov, ktoré boli oznámené krátkym výstražným tónom, zatiaľ čo vedci súčasne zaznamenávali mozgovú aktivitu pomocou EEG. U tehotných žien vedci vykonali test najprv v 36. týždni tehotenstva a ešte štyri týždne po pôrode.
Hodnotenie ukázalo, že tehotné ženy s migrénou mali počas testu presne rovnakú mozgovú aktivitu ako zdravé, netehotné dobrovoľníčky. Ženy, ktoré boli štyri týždne po pôrode, mali za následok zníženú schopnosť kortikálneho návyku.
Zodpovednosť za prechodnú normalizáciu mozgovej aktivity má teda na starosti zmenený hormonálny stav počas tehotenstva. V budúcnosti by mohli tieto výsledky prispieť k rozvoju nových spôsobov liečby migrény.
Horčík v liečbe migrény v tehotenstve
Tak ako u väčšiny ochorení, aj pri migréne existujú výnimky, kedy napriek tehotenstvu ženy môžu trpieť migrénou. Počas tehotenstva sa neodporúča užívať žiadne lieky. Čo si ale počať, ak Vás bolí hlava a vy to nemôžete vydržať? Existujú rada alternatívnych metód na liečbu záchvatov migrény, samozrejme vždy po porade s lekárom:
- horčík (magnéziové tablety, šumivé tablety, ako doplnok sa hodia aj minerálne vody s obsahom horčíka)
- pravidelná denná rutina (denné činnosti)
- dostatok spánku
- akupunktúra (môžete sa však stretnúť aj s opačným názorom, klinicky nebola potvrdená žiadna účinnosť)
- svalová relaxácia podľa Jacobsena (tzv. Joga smiechu a cvičenia)
- pobyt na čerstvom vzduchu
- dostatočné vetranie v byte
- obmedziť alebo vylúčiť kofeín
Pomoc bez užitia liekov:
- mätový olej alebo rastlinný olej na čelo, krk, spánky
- odpočinok v tmavšej miestnosti s otvoreným oknom (prípadne okuliare pri extrémnej citlivosti na svetlo)
- masáž
- v prípade, že nechcete ležať, pohodlne si sadnite, vyložte nohy
- omotajte si okolo hlavy a cez oči zrolovaný uterák
- ochladenie ľadom
- teplá sprcha