Menštruácia v tehotenstve? Neprepadajte panike!

Už vám váš gynekológ potvrdil tú šťastnú novinu, že ste tehotná? Gratulujeme! Napriek tomu, že čakáte bábätko, môže sa stať, že dostanete menštruáciu. Tá bezpochyby vystraší nejednu nastávajúcu mamičku. Skúste však zachovať pokoj, nie vždy ide iba o negatívne správy.

Kedy sa nič nedeje?

V prvom rade musíme vyvrátiť mýtus, že ide o menštruáciu. Tá je totiž v tehotenstve nemožná. Môže ísť o takzvané implantačné krvácanie. Je to stav, kedy oplodnené vajíčko môže pri uhniezdení poraniť výstelku maternice, vďaka čomu sa objaví krvácanie. Implantačné krvácanie prichádza približne v piaty deň tehotenstva. Ďalšou príčinou krvácania môže byť podráždenie pošvovej sliznice pri pohlavnom styku. Skôr než o krvácaní ide o špinenie či hnedý výtok. V týchto prípadoch vás krvácanie či špinenie nemusí desiť.

Kedy ide o vážnu vec?

Existujú i vážne príčiny krvácania, a to konkrétne v prípade mimomaternicového tehotenstva. Ak sa vajíčko neuhniezdi v maternici, ale napríklad vo vajcovode, môže dôjsť k mohutnému krvácaniu, ktoré ohrozuje život ženy. Príznaky prasknutého vajcovodu v prípade mimomaternicového tehotenstva je jasná červená krv, krvné zrazeniny a bolesti v podbrušku. V takom prípade je nutné okamžite navštíviť doktora.

Krvácanie sa môže dostaviť aj v druhom trimestri tehotenstva, a to v dôsledku zmeny placenty. Aj v takom prípade je nutná konzultácia s gynekológom. Predčasné odlúčenie placenty je stav ohrozujúci dieťa, a preto je nutné vykonať sekciu.

Všetko konzultujte

Tieto štyri príčiny sú najčastejšími dôvodmi krvácania v tehotenstve. Krvácanie však môžu spôsobiť aj polypy sliznice maternice, zhubné nádory maternicového čipku či myómy. Pokiaľ sa teda dostaví špinenie alebo krvácanie, vždy navštívte svojho gynekológa, aby zistil príčinu a vy budete pokojné, že sa nič nebezpečného nedeje. Stres a strach totiž tehotenstvu rozhodne neprospievajú.