Materina dúška
Materina dúška
Latinský názov: Thymus serpyllum
dýchacie cesty, močové cesty, menštruácia, trávenie
Pôvod
Materina dúška pochádza z Európy, severnej Afriky a severnej a západnej Ázie. V súčasnosti je táto bylina rozšírená po celom svete. Vyskytuje sa na lúkach, poliach, pasienkoch, slnečných medziach, suchých stráňach a v priekopách. Rada sa vyhrieva na slnku, preto nemá príliš rada vlhkosť. Starí Egypťania ju používali pri balzamovaní múmií, Rimania ňou čistili svoje domovy. V stredoveku ľudia verili, že ak si ju dajú pod vankúš, zaistí im pokojný spánok a odoženie nočné mory. Ženy ju tiež darovali rytierom a bojovníkom, pretože verili, že im zaistí odvahu.
Charakteristika
Materina dúška je ľahko rozpoznateľná podľa typickej farby a vône. Ide o trvalku, ktorá rastie do výšky najviac 30 cm. Je to malý, hneď od zeme rozkonárený krík. Má malé lístky vajcovitého tvaru, ktoré sa na okrajoch mierne ohýbajú k zemi a vyrastajú oproti sebe. Rastlina má drobné fialové kvietky, ktoré príjemne voňajú. Kvitne od mája do septembra.
Zbieraná časť
Vôňa materinej dúšky je najintenzívnejšia v letných mesiacoch, teda v období zberu. V čase kvitnutia i na jeseň by sa mala rastlinka pravidelne zrezávať. Zbiera sa horná časť kvitnúcej vňate, ktorá sa suší vo zväzkoch. Usušená sa skladuje chránená pred svetlom a vlhkom.
Účinky
Hlavný účinok sa skrýva v silici, ktorá obsahuje tymol a karvakrol. Obe tieto látky pôsobia antisepticky, čiže bojujú proti baktériam, parazitom a vírusom. Materina dúška obsahuje aj flavonoidy a triesloviny, takže má pozitívny vplyv na tráviaci systém a pomáha pri poruchách trávenia, akými sú napríklad nadúvanie, kŕče či hnačka. Takisto dezinfikuje močové ústrojenstvo, pomáha pri zápaloch močových ciest, pôsobí proti črevným parazitom a niektorým kvasinkám a hubám.
Táto bylinka sa tradične využíva aj pri chorobách dýchacích ciest. Dezinfikuje sliznicu dýchacích ciest, bojuje proti baktériám, ktoré spôsobili zápal, podporuje vylučovanie hlienu, vykašliavanie a uvoľňuje hladké svalstvo priedušiek. Utišuje tiež bolesť hrdla, najmä ak je spojené s pocitom suchej sliznice. Materina dúška sa tiež používa ako kloktadlo, ktoré odstraňuje zápach z úst a pôsobí ako antiseptikum.
Vďaka účinkom uvoľnovať kŕče pomáha zmierňovať menštruačné bolesti a taktiež pomáha liečiť gynekologické zápaly.
Protizápalové a antiseptické účinky materinej dúšky sa využívajú aj na ošetrenie rôznych zápalových ochorení pokožky, hnisavých rán, vredov, opuchlín, ekzémov, preležanín, pomliaždenín či na plesňové ochorenia. Svoje využitie nájde aj pri aknóznej pleti.
Je skvelým pomocníkom pri bolestiach zubov spôsobených zápalom alebo baktériami.
Pomáha s problémami s nespavosťou, pričom je vhodná aj pre deti. Používa sa tiež pri nervozite, podráždenosti, vyčerpanosti, prepracovanosti, strese, depresii a bolestiach hlavy. Dokonca pomáha aj pri odvykaní od závislosti, akou je fajčenie.
Keďže stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov, tým podporuje trávenie a chuť do jedla, takže materinu dúšku môžete využiť v kuchyni ako koreninu na dochutenie mäsa, rýb, syrov či iných lahodných pokrmov.
Upozornenie
V období tehotenstva a dojčenia sa o užívaní materinej dúšky poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Užívanie tejto bylinky u detí je bezpečné. Neužívajte však materinu dúšku dlhodobo a neprekračujte denné odporúčané dávkovanie.
Kontraindikácie
Ako aj pri iných bylinkách, aj pri vnútornom užívaní materinej dúšky sa môžu zriedka objaviť kontraindikácie, ako napríklad svrbenie, opuch úst či hrdla, v horšom prípade zvieranie na hrudníku alebo problémy s dýchaním. Pri použití zvonku sa môže objaviť alergia, prejavujúca sa suchou, začervenanou a zhrubnutou pokožkou na mieste aplikácie. Občas sa môžu objaviť aj pľuzgiere, opuch alebo bolesť.