Maliník všeobecný

Maliník všeobecný

Latinský názov: Rubus ideaus

menštruácia, neplodnosť, impotencia, pôrod, nachladnutie, horúčka, kožné choroby

Pôvod

Pôvodným domovom maliníka všeobecného je oblasť Európy a Ázie, pričom vždy patril medzi pomerne rozšírené rastliny. Napriek tomu sa o jeho liečivých účinkoch v minulosti nevedelo. Voľakedy bol oveľa viac využívaný ako úžitková rastlina, ktorá je zdrojom ovocia a významnejšie postavenie medzi liečivými rastlinami získal až v období 19. storočia. Ako voľne rastúci ker rastie najmä v presvetlených lesoch a na slnečných stráňach, veľa ľudí ho však pestuje aj ako domácu rastlinu ľudovo známu ako malina.

Charakteristika

Maliník všeobecný je listnatý opadavý ker dorastajúci do výšky až 2 m. Má mierne plazivú stonku posiatu množstvom ostnatých pichliačov. Zo spodnej strany sú ostnaté aj svetlozelené listy, ktoré v striedavom usporiadaní vyrastajú po celej dĺžke stonky, od koreňa až po kvet. Kvet maliníka má bielu farbu a kvitne v období od mája do júla. Jeho plodmi sú maliny, ktoré sa okrem využitia liečivých účinkov aj bežne konzumujú.

Zbieraná časť

Liečivými časťami maliníka sú hlavne listy a plody. Ideálnym obdobím pre zber listov je obdobie mája, kedy rastlina kvitne. Pozbierané listy je potrebné usušiť pri maximálnej teplote do 50°C, ideálne mimo dosahu priameho slnka.

Účinky

Maliník všeobecný sa využíva na liečbu gynekologických problémov a pomáha pri zmierňovaní menštruačných bolestí. Okrem toho je určený aj ženám, ktoré majú počas menštruácie problém s nadmerným krvácaním. Jeho účinky sa využívajú aj počas pôrodu, kedy pomáha zmierňovať silu a intenzitu kontrakcií, čím zmierňuje pôrodné bolesti a pomáha tak k rýchlejšiemu a jednoduchšiemu priebehu celého pôrodu. Počas obdobia šestonedelia zmierňuje silné krvácanie a pomáha posilniť panvové svalstvo s cieľom dosiahnutia jeho opätovného správneho fungovania.

Liečivé účinky maliníka všeobecného sa využívajú aj pri liečbe mužskej impotencie. Pôsobí na zvýšenie hladiny testosterónu, čím prispieva k zlepšeniu sexuálnej výkonnosti, odstráneniu problémov s erekciou, a tiež k zvýšeniu samotnej chuti na sex.

Maliník všeobecný sa využíva aj počas nachladnutia. Pomáha znižovať vysokú horúčku a zabezpečuje spriechodnenie dýchacích ciest. Pomáha aj s rozpúšťaním hlienov, čím umožňuje prečistenie priedušiek a zjednodušenie procesu dýchania.

V prípade vonkajšieho použitia pomáha s liečbou kožných chorôb, ekzémov a vyrážok nielen na povrchu tela, ale aj v prípade rôznych zápalov ďasien, ústnej sliznice a infekciách v ústnej dutine.

Plody maliníka všeobecného obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov potrebných pre správne fungovanie tela, budovanie imunity, doplnenie energie a aj k zlepšeniu krvného obrazu.

Upozornenie

V prípade maliníka všeobecného nie sú známe žiadne obmedzenia pri jeho užívaní. Rovnako nie sú známe žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli ohrozovať ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami.

Kontraindikácie

Doposiaľ nie je známa žiadna neznášanlivosť maliníka všeobecného s látkami iných liečiv. Rovnako neboli doposiaľ zistené ani žiadne vedľajšie účinky vyplývajúce z užívania tejto liečivej rastliny s inými liekmi.