Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný

Latinský názov: Hypericum perforatum

antidepresívum, ženské problémy, klimaktérium, nervový systém, močové problémy

Pôvod

Ľubovník bodkovaný je rozšírený takmer po celom svete, no veľmi sa mu darí v Európe. Rastie na suchých pôdach, na lúkach, svahoch, pasienkoch, okrajoch chodníkov, cestičiek, lesov, na slnečných stráňach i medziach. Pre rast vyžaduje priepustnú pôdu, slnečné stanovište alebo polotieň. Už od nepamäti sa používa ako liek. Ľubovník je prastará kultová rastlina, ktorá je opradená mnohými poverami a mýtmi. Aby si bylinka zachovala svoju magickú moc, musela sa zbierať na sv. Jána, podľa čoho ju aj volali svätojánska tráva. V minulosti tiež verili, že odpudzuje zlo. V antickom grécku ju používali aj na liečenie rôznych ochorení, dokonca aj pri uštipnutí jedovatým hadom.

Charakteristika

Ľubovník je vytrvalá bylinka, ktorá dorastá do výšky niekedy až 90 cm. Má tuhú, priamu, rozvetvenú byľ. Listy sú podlhovasté a posiate drobnými bodkami, čo sú vlastne malé žľazy obsahujúce červený olej. Na stonkách kvitnú žlté kvety, ktoré po rozpučení zmenia farbu na krvavočervenú. Plodom rastlinky sú toboľky.

Zbieraná časť

Rastlinka kvitne od júna do septembra. Zbiera sa vňať alebo kvitnúce vrcholky za slnečného počasia, keď je ľubovník v plnom kvete. Suší sa pri teplote maximálne do 35 stupňov, aby sa zachovala farba. Usušená bylinka sa skladuje v tmavých, vzduchotesných nádobách.

Účinky

Ľubovník bodkovaný obsahuje účinnú látku hypericín, ktorý podporuje dýchanie buniek, a tým zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom v tele. Rastlinka sa používa ako účinné antidepresívum. Pomáha pri úzkostných stavoch, depresiách, strese, melanchólii, tlmí hysterické záchvaty, pôsobí proti chronickej únave, odtraňuje nespavosť a potláča pocity strachu. Pôsobí tiež pozitívne na nervový systém, pomáha pri zápaloch trojklanného nervu, odstraňuje všetky zápaly nervov, pôsobí pri nervovej slabosti, je masážnym prostriedkom proti svalovým bolestiam. Pomáha aj pri neuralgickej bolesti, aj pri fibróze, reumatologickej bolesti či ischiase.

Bylinka takisto pomáha aj pri ženských problémoch. Upravuje nepravidelnú menštruáciu, podporuje správnu funkciu ženských orgánov, lieči gynekologické zápaly, ženám v období klimaktéria harmonizuje hormonálne výkyvy, ktoré môžu spôsobovať podráždenosť a úzkosť, a pomáha tiež pri gynekologických problémoch spojených s úbytkom hormónov.

Ľubovník lieči aj pečeň, žlčník, vredy, prekyslený žalúdok, pomáha aj na srdce, celkovo zlepšuje krvný obeh, účinne pomáha pri ťažkostiach s cievami a v neposlednom rade má pozitívny vplyv na močové cesty. Používa sa pri pomočovaní detí, a taktiež pomáha proti hnačkám, žalúdočným kŕčom, lieči bolesti brucha, koliky a je nápomocný aj pri zažívacích problémoch. Lieči chronické obštrukcie pľúc, ako kloktadlo pomáha pri zápaloch slizníc hrdla a ústnej dutiny.

Zvonku sa ľubovník bodkovaný používa na hojenie otvorených rán, zranenej pokožky, pri začervenaní, vredoch, popáleninách, modrinách, opareninách, tumoroch, zapálených prsníkoch a iných kožných ochorení. Taktiež upokojuje suchú, podráždenú pokožku a používa sa aj na zmiernenie spálenej pokožky od slnka.

Upozornenie

Ľubovník bodkovaný by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy. Taktiež ľudia, ktorí majú svetlú pokožku a sú fotosenzitívni by sa mali vyhýbať tejto rastlinke. Jej užívanie a vystavenie sa slnku im môže spôsobiť alergické reakcie, spálenie, pľuzgiere na koži a hrozí im dermatitída. Pozorne čítajte príbalové letáky svojich liekov, pretože v kombinácii s ľubovníkom môžu mať interakciu. Ľubovník bodkovaný znižuje koncentráciu digoxinu, cyklosporínu, warfarinu, amitriplínu, theophylinu, antiepileptík a simvastatínu. Taktiež môže interagovať aj s predpísanými psychiatrickými liekmi a môže spôsobiť problémy aj pri anestézii, takže sa mu vyhýbajte pred operáciami.

Kontraindikácie

Keďže je ľubovník fotosenzitívny môže spôsobiť na pokožke popáleniny a pľuzgiere.