Lieky v tehotenstve
Počas tehotenstva je dôležité zvážiť, či je skutočne nutné užívať akékoľvek lieky. Dokonca aj lieky na obyčajné prechladnutie, môžu obsahovať látky, ktoré nie sú dobré pre Vaše dieťa. "Ak chcete užívať v priebehu tehotenstva lieky - či už sú predpísané, alebo voľno predajné – poraďte sa vždy so svojím lekárom, respektíve gynekológom," radí doktor Thomas Gent, gynekológ v Hamburgu.
V prípade nižšie uvedených príznakov ľudia často siahajú po voľne dostupných liekoch. V období tehotenstva by ste si mali zistiť, či látky, ktoré sú obsiahnuté v týchto prostriedkoch, nie sú nebezpečné pre Vás alebo Vaše ešte nenarodené dieťa.
Bolesť v tehotenstve
Veľmi málo žien prechádza obdobie tehotenstva bez toho, aby ich aspoň raz nezastihli bolesti hlavy alebo bolesti chrbta. Žiaľ výber vhodných liekov v tomto stave je len veľmi obmedzený:
Mali by ste sa vyhnúť aspirínu, pretože riedi krv. Ak však u Vás niekedy došlo k samovoľnému potratu alebo preeklampsii, je možné, že vám lekár predpíše práve aspirín. Malé množstvo aspirínu je možné použiť až po 30. týždni tehotenstva, aj to podľa pokynov lekára!
Ibuprofen sa počas tehotenstva neodporúča, pretože môže poškodiť nenarodené dieťa a predĺžiť pôrodné bolesti. Napriek tomu aj tu platí to isté ako u aspirínu: Za určitých okolností môže byť použitie ibuprofenu nutné - ale iba vtedy, ak vám to predpíše či odporučí lekár!
Paracetamol je všeobecne považovaný za bezpečný, pokiaľ budete dodržiavať odporúčané dávkovanie a brať ho len občas. Jedna štúdia zistila, že tehotné ženy, ktoré pravidelne každý deň užívali na konci tehotenstva paracetamol, častejšie porodili astmatické deti. "Časté užívanie paracetamolu na konci tehotenstva mohlo zapríčiniť astmu u detí, ale je tiež možné, že v tom hrali úlohu ďalšie faktory, ktoré sme dovtedy neobjavili" vyjadril sa Dr. Shaheen Deif z Londýna. „Preto neodporúčame tehotným ženám užívať paracetamol viac než dvakrát do týždňa".
Vyhnite sa silnejším liekom proti bolesti, ktoré kombinujú jednu z vyššie uvedených zložiek s inými analgetikami. Ak trpíte migrénami, opýtajte sa svojho lekára na bezpečný liek, ktorý pre Vás bude vhodný..
Akné a nečistá pleť v tehotenstve
Benzoyl peroxid a kyselina salicylová sú hlavnými prísadami v čistiacich mliekach, ktoré sú voľne dostupné. Tie môžete bezpečne používať v priebehu celého tehotenstva. Tieto krémy a mlieka pôsobia pri odstránení odumretých kožných buniek a tým čistia upchané póry. V prípade, že proti akné používate perorálnu liečbu, poraďte sa so svojím lekárom. Mnohé z týchto prostriedkov, ako napr. klindamycín, erytromycín a tetracyklín sa v priebehu tehotenstva neodporúča užívať. Predovšetkým veľmi silný liek – izotretinoín - môže byť veľmi škodlivý. Antibiotiká sa vstrebávajú až do kostí a to môže viesť k trvalému poškodeniu ako je zožltnutie zubov.
Prechladnutie v tehotenstve
Mnohé lieky obsahujú efedrín, ktorý môže zvýšiť krvný tlak a preto sa počas tehotenstva neodporúčajú. Namiesto toho dajte prednosť masti alebo kvapkám, ktoré obsahujú oleje ako sú mentol a eukalyptus. Kvapnite niekoľko kvapiek do misky s teplou vodou a vdychujte paru po dobu desiatich minút. To Vám pomôže získať jasnejšiu hlavu a vyčistí nos.
Zápcha v tehotenstve
Zápcha je typický problém tehotenstva. Dôvodom je pomalší "transport" potravín v čreve, ktorý umožňuje dieťaťu absorbovať viac živín. Strava bohatá na železo môžu spôsobiť zápchu. Preháňadlá by sa počas tehotenstva nemali používať, pretože vaše dieťa by tak nedostalo dostatok živín. Namiesto toho jedzte potraviny bohaté na vlákninu a pite dostatok tekutín. Špeciálne nápoje s vlákninou z lekárne tiež nie sú prijateľné.
Kašeľ v tehotenstve
Poraďte sa so svojím lekárnikom skôr, než začnete užívať liek proti kašľu. Tieto prostriedky sa často skladajú z mnohých rôznych zložiek, z ktorých niektoré nie sú vhodné pre tehotné ženy. Napríklad mnoho liekov obsahuje efedrín, ktorý môže zvyšovať krvný tlak. Silný kašeľ najlepšie liečte inhaláciou – tá najlepšie odstráni vzniknutý hlien. Pri suchom kašli môžete použiť produkty z medu. Vyvarujte sa liekov, ktoré obsahujú kodeín alebo dextrometorfán.
Zápal močových ciest v tehotenstve
Lieky, ktoré obsahujú hydrogén uhličitan sodný alebo citrát sodný, sa kvôli vysokému obsahu soli neodporúčajú tehotným ženám. Určite je dobré piť veľa vody a obzvlášť brusnicového džúsu.
Hnačka v tehotenstve
Ak trpíte v tehotenstve bolesťami žalúdka, väčšinou len čakáte, až sa Váš žalúdok upokojí. Určite je ale dobré, ak Vás prezrie Váš lekár. Lieky, ako je Imodium, sa počas tehotenstva neodporúčajú. Ak chcete znova doplniť nedostatok minerálov a tekutín, môžete si nechať pre rehydratáciu organizmu predpísať izotonické nápoje.
Ekzém v tehotenstve
Aby ste ekzém dostali pod kontrolu, používajte krémy, ktoré obsahujú dostatok vody. Iné lieky by ste mali vynechať. Ak dôjde k vzniku zápalu kože, môžete použiť hydrokortizón krém. V prípade kožnej infekcie by ste si mali od svojho lekára nechať predpísať antibiotiká.
Chrípka v tehotenstve
Zostaňte pri liekoch obsahujúcich paracetamol. Ale v každom prípade navštívte lekárnika, aby zistil, či daný liek neobsahuje látky, ktoré nie sú prospešné pre Váš stav – napr. kodeín.
Zlé trávenie a pálenie záhy v tehotenstve
Počas tehotenstva vaše telo produkuje hormón progesterón, ktorý udržuje tehotenstvo. Nežiaduce účinky tohto hormónu sú, že sa uvoľní zvierač pri vstupe do žalúdka a trávenie sa spomalí. Okrem toho na Váš žalúdok tlačí Vaše rastúce dieťa a zväčšujúca sa maternica, čo znamená, že žalúdočné kyseliny sa vracajú do pažeráka. Skúste to najprv s jednoduchými prostriedkami, ako sú pohár mlieka alebo mätový čaj. Ak to nepomôže, môžete použiť látky viažuce kyseliny, ktoré obsahujú hliník a horčík - ale opäť len po konzultácii a podľa dávkovania svojho lekára. Ak máte vysoký krvný tlak, poraďte sa so svojím lekárnikom, aby Vám dal lieky s nízkym obsahom sodíka. Vyhnite sa silnejším liekom na predpis, ako sú famotidín, domperidon a cimetidín.
Senná nádcha a alergie v tehotenstve
Antihistaminiká nie sú v tehotenstve povolené, čo ale neznamená, že všetky sú nebezpečné. Poraďte sa vždy so svojim lekárom, aby Vám poradil vhodný prostriedok, pretože niektoré lieky môžu viesť k zvýšeniu krvného tlaku.
Hlísty v tehotenstve
Tento druh pásomnice sa prenáša predovšetkým od malých deti. Jedným z príznakov je aj svrbenie v oblasti análneho otvoru, a to najmä v noci. V každom prípade sa poraďte s Vaším lekárom, pretože niektoré voľnopredajné liekov, ako je Mebendazol môžu byť počas tehotenstva škodlivé.
Vaginálna kvasinková infekcia (kandidóza) v tehotenstve
V prípade používania antimykotických krémov počas tehotenstva sa určite poraďte so svojím gynekológom. Ten musí najprv zistiť, či sa nejedná o nejakú vážnejšiu infekciu, ktorá by mohla poškodiť Vaše dieťa. Ak trpíte opakujúcimi sa kvasinkovými infekciami, lekár prostredníctvom testu zistí, či nemôžu byť zapríčinené gestačnou cukrovkou. Perorálne lieky na plesňové infekcie počas tehotenstva nie sú vhodné.
Ak pravidelne užívate lieky na predpis
Ak musíte pravidelne užívať predpísané lieky pretože máte epilepsiu alebo cukrovku, mali by ste sa pred plánovaným otehotnením v každom prípade poradiť s lekárom. Aktívne zložky liekov sa môžu dostať cez placentu do krvného obehu dieťaťa a tým poškodiť jeho vývoj. "Váš lekár je schopný prispôsobiť liečbu Vášmu stavu, a v mnohých prípadoch môžete pokračovať v užívaní liekov, aj keď možno v upravených dávkach," hovorí farmaceutík Martin England.