Kyselina listová chráni v tehotenstve plod

Vedci našli ďalší dôvod, prečo by mali tehotné ženy prijímať dostatočné množstvo kyseliny listovej. Podľa posledných výzkumov má totiž táto látka okrem iných pozitívnych účinkov na zdravie dieťaťa blahodárny vplyv aj na vývoj jeho srdca.

Užívanie potravinových doplnkov s kyselinou listovou sa odporúča všetkým tehotným ženám a tým, ktoré sa chystajú otehotnieť, pretože táto látka pôsobí preventívne proti vážnym vývojovým vadám, ako je napríklad rázštep chrbtice. V niektorých krajinách, napríklad v USA, je dokonca povinnosťou pridávať kyselinu listovú do niektorých potravín.

Hoci už v minulosti sa predpokladalo, že kyselina listová môže mať vplyv aj na vývoj srdcového svalu, zatiaľ pre túto teóriu neexistovali dôkazy. Hoci počet novorodencov s chybami srdca je pomerne vysoký - v celosvetovom meradle sú to dva prípady zo sto. 

Holandskí vedci preto použili register vývojových chýb, aby porovnali údaje 611 žien, ktoré porodili dieťa so srdcovou vadou bez jasnej príčiny, a 2 401 tých, ktorých deti sú postihnuté z genetických dôvodov. 

"Ženy, ktoré užívali minimálne 400 mikrogramov kyseliny listovej, majú takmer dvadsaťkrát nižšiu pravdepodobnosť, že porodia dieťa so srdcovou vadou, oproti tým, ktoré majú potomka postihnutého z genetických dôvodov," opisuje výsledok výskumu Dr Ingrid M. van Beynumová z Radboud University in Nijmegen. 

Rovnaké riziko, vrátane defektov septa, ktoré oddeľuje pravú a ľavú časť srdca, je podľa van Beynumovej pri užívaní kyseliny listovej voči celkovej populácii o 40 percent nižšia. 

Nová štúdia neuvádza, či je príjem viac ako 400 mikrogramov tejto kyseliny pre prevenciu viac či menej efektívny. Existujú však oprávnené domnienky, že jej množstvo by sa malo zvyšovať s hmotnosťou ženy. 

Lekári sú toho názoru, že ženy, ktoré chcú otehotnieť, by mali v období plodnosti prijímať zvýšené množstvo kyseliny listovej nielen kvôli prevencii defektov chrbtice, ale aj kvôli zdravému vývoju srdca svojho potomka. 

"Vzhľadom k tomu, že srdcové chyby sú značne rozšírené, má náš objav veľký význam pre všetkých, ktorí chcú mať zdravé deti," dodáva van Beynumová.

článok prevzatý z novinky.cz

zdroj: Korzo