Krvácanie počas tehotenstva
Niekedy sa príroda s tehotnými ženami zahráva. U asi 200 tehotných žien je niekedy bežné, že v zvyčajnom termíne príchodu menštruácie krvácajú i keď sú už tehotné. Tieto ženy tak prídu pomerne neskôr nato, že sú vlastne tehotné. Ak však žena vie, že čaká dieťa a začne krvácať, dostaví sa panika. Prichádza veľký strach pre prípad straty dieťaťa.
Hra hormónov
Existujú aj smutné dôvody v prípade krvácania v tehotenstve - mimomaternicové tehotenstvo alebo dokonca potrat. Našťastie, väčšina krvácaní, ktoré sa vyskytujú hlavne na začiatku tehotenstva, patrí medzi neškodné. Ľahké krvácanie – špinenie - len zriedka ukazuje na nejaké komplikácie.
Krvácanie je spôsobené aj hormonálnymi zmenami v tele. Ďalším dôvodom pre krvácanie v tehotenstve môže byť to, že pošva je veľmi prekrvená. Takže po návšteve gynekológa alebo po silnejšom sexuálnom styku môže dôjsť k menším poraneniam, ktoré spôsobia krvácanie. Nazýva sa to aj tzv. "kontaktné krvácanie".
Jedna z piatich tehotných žien krváca v ranom tehotenstve
U viac než 20 percent všetkých tehotných žien v prvom trimestri, teda v prvých 3 - 4 mesiacoch, môže dôjsť ku slabému krvácaniu. Zvyčajne je neškodné a nemá vplyv na dieťa. „Samozrejme, žiadne krvácanie by ste nemali brať na ľahkú váhu, aj keď je to len pár kvapiek", hovorí profesor Franz Kainer, riaditeľ kliniky perinatálnej medicíny v Mníchove. "Krvácanie je varovným signálom a preto musí byť vždy objasnená príčina vzniku. Pri miernom krvácaní je potreba navštíviť ošetrujúceho gynekológa, pri rozsiahlom krvácaní Vás môže lekár poslať na kliniku."
Ultrazvukové vyšetrenie poskytuje informácie
Gynekológ najprv skúma vonkajší a vnútorný priestor v pošve, aby zistil prípadné poranenia. Potom sa robí ultrazvuk - buď vaginálny, alebo cez brucho – čím skontroluje, či tehotenstvo nebolo prerušené.
Obvykle sa robí aj krvný test, v ktorom sa meria hodnota tehotenského hormónu HCG. Ten môže ukázať, či nedochádza k potratu.
Extrémne vysoká hodnota HCG alebo ultrazvuk, ktorý poukazuje na tzv. moľu, môže poukázať na veľmi vzácnu príčinu krvácania v ranom tehotenstve: v jednom z 3000 prípadov dochádza k tzv. hidatinóznej moli (degenerácia tkaniva placent). Vtedy je nutné previesť kyretáž.
Ak krvácanie pochádza z placenty
Krvácanie v druhej polovici tehotenstva je menej pravdepodobné, ale môže byť nebezpečné pre matku a jej dieťa. Väčšina krvácaní v druhej polovici tehotenstva je spojených s placentou. Jedná sa väčšinou o placentu praevia – kedy je placenta uložená príliš hlboko dole a môže tak dieťaťu dokonca zablokovať zdroj živín. Približne 0,5 percent všetkých tehotných žien je ovplyvnených týmto problémom.
V závislosti na konkrétnom náleze môže žena ostať na lôžku, prípadne rovno v nemocnici na pozorovaní, aby sa zabránilo hroziacemu predčasnému pôrodu.
Krvácanie spojené s placentou praevia je bezbolestné. Na rozdiel od celkového odlúčenia placenty, kedy žena pociťuje veľmi silné bolesti. Brucho je citlivé na dotyk a tvrdé ako skala. Krvácanie navonok je často mierne, naopak môže dôjsť k silnému vnútornému krvácaniu, ktoré môže byť fatálne.
Bolesti a jasne červená krv sú varovné príznaky
Ak sa k bolestiam pridajú aj brušné kŕče, je to často kritické. Tiež farba krvi a rozsah krvácania môžu významne ukázať na príčinu. Ak je krvácanie rovnako silné ako počas menštruácie a krv má jasne červenú farbu, bezodkladne navštívte gynekológa alebo najbližšiu nemocnicu. Riziko potratu je v tomto prípade vysoké. Aj pri placente praevia má krv svetlú farbu. Pri predčasnom odlúčení placenty je naopak krv tmavo červená.
Profesor Gembruch z Nemeckej spoločnosti pre gynekológiu a pôrodníctvo varuje pred pravidelným a silným krvácaním, bez ohľadu na akékoľvek obdobie tehotenstva. "Keď je krvácanie spojené s bolesťou, ide často o predčasné sťahy, ktoré môžu viesť k predčasnému pôrodu. Ak je plod už životaschopný, tzn. od 22. týždňa tehotenstva, mala by tehotná žena s krvácaním navštíviť priamo najbližšiu nemocnicu. Ak je tam perinatálne centrum s neonatálnym oddelením, môžu lekári priviesť dieťa na svet a poskytnúť mu okamžitú opateru a starostlivosť".
Aj pôrod sa občas ohlasuje slabým krvácaním
Na konci tehotenstva je u pomerne veľa žien krvácanie bežným javom. Jedná sa o tmavú krv a je neškodné. U jednej z piatich tehotných žien, ktoré krvácajú slabo, dochádza práve k pripravovaniu pošvy a maternice na pôrod.
Tehotné ženy majú dobrý pocit, keď si môžu byť isté, že ich obavy nie sú opodstatnené. V prípade krvácania v tehotenstve je určite lepšie ísť raz na kontrolu ako neskôr ľutovať.