Kŕmenie z fľašky: ide to aj bez kojenia

Hoci je materské mlieko ideálne pre bábätká, tak nie vždy je dojčenie možné. Čo musíte vziať do úvahy, pokiaľ ide o detskú výživu. Len žiadna panika: Pitie z fľašky dáva čas pre zviazanie oboch.

Žiadne zlé svedomie!

Varovanie pre všetky mamičky, ktoré nedojčia: Aj deti, ktoré nie sú dojčené, vyrastú a budú silné! Dobrou správou je, že vďaka pokročilému výskumu sa podarilo obsah výživných látok z priemyselne konzervovaných potravín prispôsobiť materskému mlieku.

Romantika verzus realita

Iste vyzerá obraz novopečenej mamičky takto: dieťa leží pokojne prisaté na prsiach svojej žiariacej mamy. Dojčenie má nesporne veľkú výhodu pre matku a dieťa a odporúča sa v prvých štyroch až šiestich mesiacoch života. Existuje však mnoho dôvodov, prečo ženy nechcú alebo nemôžu dojčiť. Môžu to byť zdravotné ale aj psychické dôvody. Strach zo závislosti alebo panika z vyčerpanosti brzdí niektoré ženy v tomto pláne. Ak chcete uniknúť dojčeniu, odporúča sa použitie odsávačky. Mlieko sa odsaje a po dobu 24 hodín uchováva v chladničke alebo niekoľko týždňov v mrazničke.

Výhody kŕmenia z fľašky

Dojčiť alebo nie je nakoniec otázka, na ktorú si musí každá žena individuálne odpovedať. Negatívne ohlasy na to, že matky, ktoré nedojčia sú sebecké a bezcitné, môžete pokojne ignorovať. Kŕmenie z fľašky ako náhrada mlieka má aj výhody: ako matka sa už nemusíte sama postarať o príjem potravy vášho dieťaťa. Keď sa dieťa v noci prebudí, môže otec pripraviť fľašku a nakŕmiť dieťa. To nielenže odľahčí matku od fyzickej námahy, ale podporí to vzťah otca a dieťaťa.

Plné a šťastné

Nasadená dojčenská výživa zasýti dojčatá podobne ako materské mlieko. A tak ako dojčenie, tak aj kŕmenie z fľašky nemá žiadne platné intervaly. Jednoducho treba venovať pozornosť potrebám vášho dieťaťa. Je vylúčené, aby ste vášmu dieťaťu dali príliš veľa mlieka. Zvyčajne dáte malému červíkovi päť až šesť fliaš denne. U jedného dieťaťa je to trochu viac u druhého o niečo menej. Dôverujte potrebám vášho dieťaťa . V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na pôrodnú asistentku alebo pediatra. Avšak na jedno je potrebné vždy dávať pozor: mlieko musí byť vždy čerstvo pripravené.

Tesná väzba napriek fľaške

V podstate platí: Nenechajte sa zneistiť, keď sa povie, že k úzkemu putu medzi matkou a dieťaťom môže dôjsť len počas kojenia. Svojmu miláčikovi môžete venovať rovnakú blízkosť a nehu ako dojčiacemu dieťaťu. Dbajte o dostatočný telesný kontakt a maznanie. Ak ste sa rozhodli a ste si istí kŕmením z fľašky, vaše dieťa to bude zreteľne cítiť a pôjde touto cestou spoločne s vami. Bez toho, že by mu chýbala láska alebo blízkosť.