Kotvičník zemný
Kotvičník zemný
Latinský názov: Tribulus terrestris
neplodnosť, impotencia, hormonálna regulácia, afrodiziakum, močové cesty
Pôvod
Kotvičník zemný sa prirodzene vyskytuje v Európe, Ázii, Afrike a postupne sa rozšíril aj do Austrálie. Pôvodne pochádza z Mezopotámie, Číny, Indie a Japonska, a už v minulosti bola rastlinka známa pre svoje blahodárne účinky na vitalitu organizmu. V tradičnej starovekej čínskej, gréckej a indickej medicíne slúžil kotvičník ako liek proti neplodnosti, impotencii a na zvýšenie libida. Kotvičník rastie pozdĺž riek, na prímorských pieskoch, v záhradách, ale tiež aj na polopustinách a v stepiach. Ide celkom o náročnú rastlinku na pestovanie.
Charakteristika
Kotvičník zemný je jednoročná ťahavá bylinka, ktorá je dlhá 10 až 60 cm a ťahá sa pri zemi. Má krátke stopkaté listy, ktoré majú elipsový alebo kopijovitý tvar. Rastlinka má päťpočetné drobné kvietky žletej farby. Plod je suchý, tvrdý a na jeho stranách sa nachádzajú špicaté ostne.
Zbieraná časť
Zbierajú sa všetky časti tejto bylinky – vňať, koreň, semená i kvety. Každá časť má iné využitie. Vňať sa suší zvlášť a drvená sa ukladá na suché tienisté miesto.
Účinky
Kotvičník zemný obsahuje množstvo fytosterolov, ktoré ovplyvňujú plodnosť, funkciu prostaty a libido. U mužov táto rastlinka zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%, zvyšuje mužskú potenciu, podporuje tvorbu spermií, pričom má vplyv na ich kvalitu, zlepšuje kvalitu erekcie, pomáha k dozrievaniu pohlavných buniek, zlepšuje fyzickú a psychickú výkonnosť, a taktiež zvyšuje rast svalovej hmoty na úkor tuku. Bylinka pomáha aj pri problémoch s prostatou a u starších mužov obnovuje mladícku vitalitu a elán.
U žien kotvičník zvyšuje hladinu estrogénov a sexuálnu aktivitu, potláča nespavosť, napätie, podráždenosť a depresie. V období klimaktéria vyrovnáva hormonálnu nerovnováhu a tlmí negatívne prejavy počas menopauzy, ako sú návaly tepla a striedanie nálad. Taktiež pomáha redukovať telesný tuk.
Kotvičník zemný sa používa aj pri problémoch s močovými cestami a chorobách obličiek. Rozpúšťa močové kamene, je močopudný, odstraňuje zápaly močového mechúra a močových ciest, podporuje tvorbu žalúdočných štiav, pôsobí žlčopudne, žlčotvorne, čistí pečeň, zlepšuje črevnú perilstatiku a pomáha so zápchou. Taktiež zlepšuje krvný obeh, rozširuje cievy, znižuje krvný tlak a pôsobí proti zrážanlivosti krvi. Táto bylinka znižuje tiež hladinu cukru v krvi, teda pôsobí ako výborný liek pri diabete II. typu, nezávislom na inzulíne, a tiež znižuje hladinu cholesterolu. Tlmí búšenie srdca, predlžuje diastolu, a takisto lieči srdečnú ischémiu a angínu pectoris.
Športovci a kulturisti ho využívajú ako prírodné anabolikum, pretože slúži ako podporný účinok na rast svalovej hmoty, zlepšenie jej stavu a taktiež zvyšuje výkonnosť. Pracovne vyťaženým ľuďom pomáha od prepracovanosti, stresu, nespavosti a reguluje zmeny nálad. Rýchlejšie tiež odbúrava alkohol z krvi, lieči závraty a niektoré typy zrakových porúch.
Upozornenie
Kotvičník zemný by nemali užívať osoby mladšie ako 18 rokov, tehotné a kojace ženy. Rovnako nie je vhodný pre ľudí s karcinómom prsníka, prostaty a ďalších hormonálnych orgánov. Taktiež by ho nemali užívať ľudia, ktorí trpia ochorením pečene, ľadvín, nedostatkom vitamínov A, D, E, K, majú žalúdočné vredy a zápaly žalúdka, či sa liečia na nedostatočné vstrebávanie tukov.
Neužívajte kotvičník zemný vkuse dlhšie ako 3 mesiace. Ak ho chcete brať dlhšie obdobie, robte medzi užívaním pauzu. Najideálnejšie je striedať týžden užívania a týždeň prestávka.
Kontraindikácie
Doposiaľ neboli zistené žiadne výrazné nežiaduce účinky. Len občas sa pri jeho zvýšenej dávke môžu objaviť menšie kontraindikácie ako žalúdočná nevoľnosť, zvracanie, ospalosť, závraty či kožné zmeny. Ustúpia ihneď ako znížite dávku.