Koľko stojí liečba neplodnosti?

Stále viac párov trápi neplodnosťou, a preto sa obracajú na reprodukčné kliniky, ktoré sľubujú pomoc. Možno vás desí, koľko taká pomoc, ktorá môže razantne ovplyvniť váš život, stojí. Áno, bohužiaľ rozhodne nejde o lacnú záležitosť. Dobrou správou je, že značnú časť vám môže uhradiť zdravotná poisťovňa. Zlou správou je to, že táto možnosť je obmedzená nielen časom, ale aj nevydarenými pokusmi.

Koľko stojí liečba neplodnosti

Nevyhnutné vyšetrenia

Pokiaľ sa už o bábätko snažíte dlhšie než rok, mali by ste sa určite obrátiť na odbornú pomoc. Obvykle sa začína vyšetrením muža, pretože je menej náročné a neinvazívne. Muži podstúpia vyšetrenie spermiogramu, ktorý ukáže, či má muž dostatočný počet kvalitných a pohyblivých spermií schopných oplodniť vajíčko. V tomto prípade je vyšetrenie zdarma. V iných prípadoch si ho hradí muž sám a čiastka sa pohybuje okolo 50 eur. 

Ďalším krokom je vyšetrenie plodnosti ženy, u ktorej sa sleduje ovulácia, priechodnosť vajcovodov a maternica. Žena podstúpi teda niekoľko vyšetrení, ktoré však vždy hradí zdravotná poisťovňa. Vyšetrenia sú však limitované, a to štyrikrát za štvrťrok a sedemkrát za rok. Ostatné vyšetrenia si následne už musí pár hradiť sám.

Liečba neplodnosti

Cena samotnej liečby neplodnosti sa líši podľa zvolenej metódy. Hormonálna stimulácia by mala zaistiť ovuláciu, no tento druh liečby si pár hradí sám. Cena je približne 3 – 5 eur za balenie tabletiek. Inseminácia alebo zavedenie spermií do dutiny maternice je metóda používaná v prípade malého počtu spermií alebo spermií so zníženou pohyblivosťou. Párom túto liečbu hradí zdravotná poisťovňa iba v prípade, že žena je vo veku 18 až 39 let. Inseminácia sa môže opakovať šesťkrát za rok, pričom každý ďalší pokus si pár hradí opäť sám. Cena za zákrok sa pohybuje približne okolo 50 – 150 eur.

Metóda IVF umelého oplodnenia vajíčka je hradená poisťovňou opäť za predpokladu, že je žena vo veku 18 – 39 rokov. Využitie tejto metódy je obmedzené na štyri stimulované cykly ukončené embryotransferom. Jeden cyklus pre samoplatcu vyjde na 2500 – 3 000 eur. Sú to orientačné ceny, ktoré sa odvíjajú od individuálneho stavu páru a náročnosti liečby.