Kokorík mnohokvetý
Kokorík mnohokvetý
Latinský názov: Polygonatum multiflorum
nespavosť, menopauza, neplodnosť, ateroskleróza, cholesterol, psychika, cukrovka, dezinfekcia, tuberkulóza
Pôvod
Pôvodným miestom výskytu kokoríka mnohokvetého je oblasť južnej, strednej a severnej Európy, ale aj Ázie a Severnej Ameriky. Ide teda a pomerne rozšírenú liečivú rastlinu, ktorá je známa takmer všade vo svete. Z dejín je známa hlavne z oblasti Číny, kde bola považovaná za jednu z najdôležitejších liečivých bylín tradičnej čínskej medicíny. Číňania jej pripisovali veľkú dôležitosť a, okrem iného, ju považovali aj za elixír života.
Charakteristika
Kokorík mnohokvetý je lesnou bylinou dorastajúcou do výšky 30-90 cm. Rastie prevažne v listnatých a zmiešaných lesoch s ťažkou vlhkou pôdou bohatou na humus. Kokorík je odolnou rastlinou, ktorej sa oveľa lepšie darí v chladnom, až mrazivom počasí než vo vysokých teplotách. Je charakteristický svojou rovnou, oblúkovito zakrivenou hladkou stonkou posiatou hladkými listami dlhými asi 15 cm. Z miesta, kde sa listy stretávajú so stonkou, vyrastajú malé, približne 2 cm veľké bielo-zelené previsnuté kvety trúbkovitého tvaru, ktoré nemajú žiadnu vôňu ani zápach. Po odkvitnutí sa na ich mieste tvoria plody – bobule, ktoré sú typické svojou modročiernou farbou.
Zbieraná časť
Zbieranou časťou kokoríka je práve jeho plazivý koreň - podzemok, ktorý obsahuje najväčšie množstvo liečivých účinkov.
Účinky
Kokorík mnohokvetý sa používa pri liečbe mužskej impotencie. Dokáže upraviť činnosť pohlavných orgánov a prispieť ku kvalitnejšej, skoršej a výkonnejšej erekcii, čím zvyšuje pravdepodobnosť potencie.
Pri problémoch s pohlavnými orgánmi je nápomocný aj ženám, ktorým pomáha s bolestivou menštruáciou, no hlavne, zmierňuje príznaky menopauzy. Vyrovnáva hladinu hormónov, zaháňa návaly tepla a zimnice a prispieva tak k dosiahnutiu úplného kľudu a pokoja v tomto stresujúcom období.
Jeho liečivé účinky majú výrazný vplyv aj na problémy so psychikou. Dokáže navodiť vnútornú pohodu, pokoj a zároveň ukľudňuje pocity úzkosti, paniky a zúfalstva.
Kokorík mnohokvetý pomáha aj pacientom s cukrovkou. V takomto prípade pôsobí ako antidiabetikum a dokáže znížiť hladinu nadbytočného množstva cukru v krvi.
Účinky kokoríka mnohokvetého sú podstatné aj z pohľadu jeho vonkajšieho užívania. Využíva sa na dezinfekciu hnisavých rán, pľuzgierov, ekzémov a aj pri liečbe rôznych zápalov. Pôsobí upokojujúco a urýchľuje proces hojenia.
Upozornenie
Pri užívaní kokoríka mnohokvetého je potrebné dodržiavať spôsob dávkovania. Častokrát totiž dochádza k jeho predávkovaniu, kedy sa liečivá rastlina správa toxicky. Vtedy dochádza k podráždeniu tráviacej sústavy, zvracaniu a iným žalúdočným problémom. Konzumácia kokoríka mnohokvetého sa rovnako neodporúča ani deťom a tehotným a dojčiacim ženám.
Kontraindikácie
Doteraz nie je známa žiadna neznášanlivosť kokoríka mnohokvetého v súvislosti s podávaním iných typov liekov a liečiv.