Kedy treba vysadiť antikoncepciu?

Užívate dlhodobo niektorý z typov antikoncepcie a trápi vás otázka, kedy je vhodné antikoncepciu vysadiť? Máte strach, že užívanie antikoncepcie bude mať vplyv na schopnosť otehotnieť?

Dieťa i po vynechaní jednej tabletky

Prípravkov hormonálnej antikoncepcie je hneď niekoľko druhov - tabletky, náplasti či injekcie. V súčasnej dobe sú tieto produkty už vyrábané s čo najnižšou dávkou hormónov. Telo si s touto nízkou dávkou hormónov dokáže rýchlo poradiť a odbúrať je veľmi skoro. Niekedy tabletky obsahovali vyššiu dávku hormónov, a preto ženám trvalo dlhšiu dobu, než otehotneli. A práve odtiaľ pramení strach z nemožnosti otehotnieť. Bezproblémové otehotnenie hneď po vysadení tabletiek dokazuje i nutnosť pravidelného užívania hormonálnej antikoncepcie, pretože aj po vynechaní jedinej jednej tabletky môžete neplánovane otehotnieť. Lekári sa zhodujú v tom, že pravdepodobnosť otehotnenia je hneď po vysadení tabletiek dokonca najvyššia.

Ďalšie typy hormonálnej antikoncepcie

Rovnaký prípad ako antikoncepčné tabletky sú i náplasti, u ktorých rovnako dochádza k rýchlemu odbúraniu dávky hormónov, a preto stačí, keď ich vysadíte až v momente, kedy si naozaj prajete otehotnieť. Pozor si však dávajte na hormonálne injekcie, kde je situácie trochu odlišná. Tu sa predpokladá možné tehotenstvo približne 10 mesiacov po aplikácii. Samozrejme počítajte s tým, že je tento údaj individuálny. Niektorým ženám sa podarí otehotnieť už po 3 – 4 mesiacoch po vysadení tohto druhu antikoncepcie. Iné však môžu čakať i dlhých tridsať mesiacov. V prípade, že plánujete tehotenstvo v krátkom časovom horizonte - napríklad jedného roku, tak vám tento spôsob ochrany lekár určite neodporučí.

Nezabúdajte na ďalšie faktory

Pri plánovaní tehotenstva však musíte počítať i s ďalšími vonkajšími vplyvmi, ktoré pôsobia na počatie. Ide napríklad o vek, zdravotný stav, stres či rôzne druhy liekov. Pokiaľ ale máte nejaké problémy, je dobré vždy všetko pre istotu prekonzultovať s vaším gynekológom tak, aby sa niečo dôležité nezanedbalo.