Kedy je najlepší čas na sex keď chcete otehotnieť?

Okolo témy kedy môžete a kedy nemôžete otehotnieť koluje veľa dezinformácií. Na stredných školách ste sa mohli stretnút s informáciou, že žena môže otehotnieť počas celého svojho cyklu. Táto informácie je možno účinná "zbraň" pre oddialenie prvých sexuálnych skúseností teenaregov, no nieje až tak presná...

Ak chcete otehotnieť, musíte mať sex pred ovuláciu, pretože dva až tri dni pred ovuláciou sú vaše najplodnejšie dni. Ale ako viete, kedy budete mať ovuláciu? A kedy a ako často by ste mali mať sex, ak chcete otehotnieť?

Predikovanie ovulácie a mýtus 14-teho dňa.

Rada, ktorú dostanete často aj od lekárov znie, že ovulácia je v 14. deň menštruačného cyklu (14. deň od prvého dňa vášho cyklu). Preto sa niektoré ženy, rozhodnú mať sex práve v 14. deň cyklu. Problém je v tom, že mnohé ženy nemajú ovuláciu na 14. deň. Ovulácia môže často nastať už v deň 10. a dokonca oneskorene aj v 20. deň (alebo aj neskôr, najmä ak sú Vaše cykly nepravidelné).

Tak ako si môžete odhadnúť, kedy budete ovulovať? Existuje veľa dostupných metód, vrátane použitia ovulačných testerov alebo sledovania vašej bazálnej telesnej teploty.

Výskumy hovoria, že najlepší deň pre pohlavný styk, keď sa snažíte otehotnieť, je deň keď zistíte najsilnejšiu produkciu cervikálneho hlienu.

Hlien je produkovaný sliznicou maternicového čípku, nie pošvou, preto niekedy používané označenie pošvový hlien nie je správne.

Pravdepodobne ste počuli, že hlien je produkovaný v období ovulácie, takže na začiatku a na konci cyklu by mala byť pošva suchá a v období ovulácie vlhká. Je to trochu zložitejšie. Najmä, nie je dôležitá kvantita, ale kvalita.

Sledovanie tohto symptómu je cenné jednak, že nám meniaca sa kvalita oznámi prichádzajúcu ovuláciu, a taktiež, že kvalita hlienu má vplyv na životnosť spermií:

  • Žiadny hlien = spermie neprežijú niekoľko hodín.
  • Plodný hlien = spermie môžu žiť až 5 dní.
  • Znalosťou kvality svojho hlienu teda jednak určíme pomerne presne neplodné dni pred ovuláciou a na druhú stranu tiež najplodnejší deň cyklu, kedy je maximálna šanca počatia.

Rozoznávame štyri kategórie hlienu:

  • Žiadny
  • Lepkavý
  • Krémový
  • Konzistencia vaječného bielka (najplodnejší)

Žiadny hlien:

Suché pocity. Prsty môžu pri stieraní pripadať vlhké, ale na vzduchu rýchlo vyschnú bez zanechania lepivého pocitu.

Lepkavý hlien:

Zakalený, biely alebo žltý, niekedy číry. Môže byť dosť hustý. Dôležitá je lepkavosť a nízky obsah vody. Môže byť drobivý až šupinatý, ako pasta, niekedz až gumovitý.

Krémový hlien:

Mliečny, ľahko zakalený, biely alebo žltý. Má konzistenciu krému alebo lotion. Vlhkejší, vodnatejší, riedky.

Hlien konzistencia vaječného bielka:

Väčšinou číry, ale môže obsahovať zakalené vlákna. Veľmi klzký a vlhký ako bielok. Silne lubrikačné pocity.